Skip to content

Jak korzystać z dźwięku przestrzennego Dolby Atmos w systemie Windows 10

27 de lipiec de 2021
img 5931a96994391

Aktualizacja twórców systemu Windows 10 dodała obsługę dźwięku pozycyjnego Dolby Atmos. Obejmuje to dwie rzeczy: obsługę sprzętu Dolby Atmos i wirtualny dźwięk Dolby Atmos, który działa w dowolnej parze słuchawek.

Funkcja Dolby Atmos dla słuchawek jest nieco dziwna. Pojawia się w standardowym panelu sterowania systemu Windows jako opcja, ale wymaga bezpłatnego okresu próbnego lub zakupu za 14,99 USD za pośrednictwem Sklepu Windows, zanim będzie można z niego korzystać.

Co to jest Dolby Atmos?

Tradycyjny dźwięk przestrzenny 5.1 lub 7.1 wykorzystuje 5 lub 7 kanałów głośnikowych oraz subwoofer. Gdy oglądasz film lub grasz w grę z dźwiękiem przestrzennym, ten film lub gra w rzeczywistości wysyła 6 lub 8 oddzielnych kanałów dźwięku do głośników.

Dolby Atmos to ulepszony rodzaj dźwięku przestrzennego. Nie jest mieszany na kilka oddzielnych kanałów; zamiast tego dźwięki są mapowane do wirtualnych lokalizacji w przestrzeni 3D, a dane przestrzenne są przesyłane do systemu głośników. Odbiornik z obsługą Dolby Atmos używa następnie specjalnie skalibrowanych głośników do pozycjonowania tych dźwięków. Systemy Dolby Atmos mogą na przykład zawierać głośniki montowane na suficie nad tobą lub głośniki na podłodze, które odbijają dźwięk od sufitu.

Ta funkcja wymaga sprzętu obsługującego Dolby Atmos, w szczególności odbiornika obsługującego Dolby Atmos. Microsoft właśnie dodał obsługę Dolby Atmos do Xbox One, a wiele płyt Blu-ray zawiera dźwięk Dolby Atmos.

Aktualizacja twórców systemu Windows 10 dodała również osobną funkcję o nazwie „Dolby Atmos dla słuchawek”. Ta funkcja obiecuje ulepszony dźwięk pozycyjny w dowolnej parze słuchawek lub wkładek dousznych. Nie potrzebujesz specjalnych słuchawek Dolby Atmos. Jest to rodzaj wirtualnego dźwięku przestrzennego wbudowanego w system Windows.


Naprawdę, jest to zupełnie inna funkcja, która jest połączona tylko z marką Dolby. True Dolby Atmos wymaga odbiornika sprzętowego i specjalnej konfiguracji głośników, podczas gdy Dolby Atmos dla słuchawek to cyfrowy procesor sygnału (DSP), który pobiera dźwięk przestrzenny z komputera i miksuje go, aby zapewnić lepsze wrażenia dźwiękowe pozycyjne w słuchawkach.

Niektóre gry dodały już obsługę Dolby Atmos dla słuchawek. Na przykład Overwatch Blizzarda zawiera wbudowaną obsługę Dolby Atmos i działa nawet wtedy, gdy nie korzystasz z Aktualizacji twórców systemu Windows 10. Możesz włączyć tę funkcję, wybierając Opcje > Dźwięk > Dolby Atmos dla słuchawek w Overwatch. BlizzardarguesthatAtmos oferuje ulepszone wrażenia, które pozwalają łatwiej określić, skąd dochodzą dźwięki w grze.

1627375378 0 Jak korzystac z dzwieku przestrzennego Dolby Atmos w systemie Windows

Jak włączyć Dolby Atmoson Windows 10?

Aby rozpocząć korzystanie z tej funkcji, pobierz Aplikacja Dolby Accessze Sklepu Windows i uruchom go.

Aplikacja poprowadzi Cię przez proces konfiguracji. Jeśli masz odbiornik Dolby Atmos, którego chcesz używać z komputerem, wybierz „Z moim kinem domowym”. Jeśli chcesz użyć dowolnej pary słuchawek, wybierz „Z moimi słuchawkami”.

Jeśli wybierzesz komputer z kinem domowym, otrzymasz łącze umożliwiające włączenie opcji „Dolby Atmos dla kina domowego” w panelu sterowania Ustawienia dźwięku systemu Windows. Gdy to zrobisz, aplikacja poprosi o kalibrację systemu. Opcja kina domowego nie wymaga dodatkowego zakupu — wystarczy sprzęt.

Jak korzystac z dzwieku przestrzennego Dolby Atmos w systemie Windows


Jeśli wybierzesz słuchawki, zostaniesz poproszony o potwierdzenie, że sprzęt dźwiękowy komputera obsługuje platformę dźwięku przestrzennego Windows 10 dla słuchawek. Nowoczesne komputery powinny mieć sterowniki dźwięku obsługujące tę funkcję, ale możesz mieć pecha, jeśli masz znacznie starszy komputer, który został uaktualniony do systemu Windows 10.

1627375378 807 Jak korzystac z dzwieku przestrzennego Dolby Atmos w systemie Windows

Funkcja Dolby Atmos dla słuchawek nie jest bezpłatna. Podczas gdy Microsoft zintegrował go z Windows, Microsoft wyraźnie nie płacił opłat licencyjnych, aby umożliwić każdemu użytkownikowi Windows korzystanie z niego.

Jednak nadal możesz wypróbować Dolby Atmos dla słuchawek za darmo. Kliknij przycisk „30-dniowy okres próbny”, aby go włączyć.

1627375378 935 Jak korzystac z dzwieku przestrzennego Dolby Atmos w systemie Windows

Po włączeniu bezpłatnej wersji próbnej zostaniesz poproszony o włączenie Dolby Atmos dla słuchawek. Kliknij przycisk „Konfiguruj ustawienia komputera”, a następnie wybierz „Dolby Atmos dla słuchawek” w polu formatu Spatialsound.

Ta opcja faktycznie pojawia się w oknie właściwości urządzenia audio, nawet jeśli nie masz zainstalowanej aplikacji Dolby. Jeśli jednak spróbujesz włączyć tę funkcję bez uprzedniego zainstalowania aplikacji, system Windows poprosi najpierw o zainstalowanie aplikacji Dolby Access ze Sklepu Windows.

1627375378 752 Jak korzystac z dzwieku przestrzennego Dolby Atmos w systemie Windows

Jak przetestować Dolby Atmos

Aplikacja Dolby Access pozwoli Ci przetestować Dolby Atmos, odtwarzając różne filmy, które obsługują dźwięk Dolby Atmos.


Chociaż filmy są wystarczająco imponujące, będziesz chciał przetestować Dolby Atmos, grając w niektóre gry komputerowe lub oglądając filmy z dźwiękiem przestrzennym, zanim zapłacisz za to i sprawdź, czy zauważysz znaczną różnicę. Niektórzy mówią, że zauważają poprawę, podczas gdy inni nie zauważają dużej różnicy. Prawdopodobnie zależy to również od gier, w które grasz, które oglądasz.

1627375378 920 Jak korzystac z dzwieku przestrzennego Dolby Atmos w systemie Windows

Podczas testowania Dolby Atmos upewnij się, że włączyłeś dźwięk przestrzenny 5.1 lub 7.1 w dowolnej grze lub aplikacji, z której korzystasz. Aplikacja wygeneruje wówczas dźwięk przestrzenny, a Dolby Atmos zmiksuje go z dźwiękiem stereo dla zestawu słuchawkowego.

Możesz testować Dolby Atmos przez 30 dni, po czym będzie kosztować 14,99 USD, aby kupić Dolby Atmos do obsługi słuchawek w Sklepie Windows.

Jak wypróbować bezpłatną alternatywę firmy Microsoft, Windows Sonic na słuchawki?

Aktualizacja twórców systemu Windows 10 oferuje również bezpłatną opcję „Windows Sonic for Headphones”, którą można włączyć zamiast Dolby Atmos. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonę głośnika na pasku zadań, wybrać „Urządzenia odtwarzania”, kliknąć urządzenie odtwarzające i kliknąć „Właściwości”. Na karcie Dźwięk przestrzenny wybierz „Windows Sonic for Headphones”.

1627375378 318 Jak korzystac z dzwieku przestrzennego Dolby Atmos w systemie Windows

Możesz przetestować tę funkcję, aby zobaczyć, jak wypada w porównaniu z Dolby Atmos dla słuchawek w grach i filmach. Widzieliśmy, jak niektórzy ludzie mówią, że nie działa tak dobrze, jak opcja Dolby Atmos w ich doświadczeniu, ale widzieliśmy również, że niektórzy ludzie mówią, że nie zauważają dużej różnicy.

Jeśli chodzi o dźwięk, często każdy ma swoje zdanie. Jakość dźwięku może być bardzo subiektywna.

Czy ten post był pomocny?