Skip to content

Jak zbudować tanio budzik o wschodzie słońca?

9 de lipiec de 2021
ximg 557eefd75bd0d.jpg.pagespeed.gpjpjwpjjsrjrprwricpmd.ic .kQ7hETL1Kc

Budziki symulujące wschód słońca to świetny sposób na poranne przebudzenie, ale komercyjne symulatory wschodu słońca są absurdalnie drogie. Czytaj dalej, ponieważ pokazujemy, jak zamienić zestaw startowy inteligentnych żarówek w symulator wschodu słońca (i jednocześnie korzystać z zalet inteligentnych żarówek).

Dlaczego miałbym to zrobić?

Pobudka w wyniku naturalnego wpadającego przez okna słońca i zalewającego pokój jasnym światłem jest zdecydowanie przyjemniejsza niż budzenie się przy dźwiękach budzika. Niestety, w zależności od tego, kiedy wstajesz, możesz potrzebować wstać na długo przed wschodem słońca.

Na rynku dostępne są rozwiązania komercyjne, ale są one w większości drogie, nieporęczne, wybredne i niewystarczające. Większość budzików symulujących wschód słońca jest tak jasna jak 60-watowa żarówka, zwykle w dużym pojemniku rozpraszającym światło (większość takich alarmów wygląda jak plastikowe księżyce lub duże białe cylindry) i kosztuje od 70 do 200 dolarów. Naprawdę nie ma powodu, aby kupować dedykowany i drogi budzik o wschodzie słońca, gdy zestaw startowy z inteligentną żarówką jest w tej samej cenie (lub nawet tańszy) niż dedykowany budzik o wschodzie słońca.

Czego potrzebuję?

Aby śledzić nasz samouczek, potrzebujesz jednego z następujących zestawów inteligentnych żarówek:

  • Zestaw startowy Belkin WeMo Lighting (~50 zł)
  • Zestaw startowy Philips Hue(~70$)
  • Zestaw startowy GE Link (~50 zł)


Z punktu widzenia mocy świetlnej są one niemal identyczne pod każdym względem (naprawdę różnica między nimi jest bardzo mała i wynosi pół wata zużycia energii tu czy tam i/lub nieco inny odcień ciepłej bieli).

Tak naprawdę różnią się między sobą sprzętem/oprogramowaniem sterującym, dlatego zalecamy zarówno przeczytanie naszych pełnych recenzji (link powyżej), jak i zapoznanie się z następną sekcją samouczka, w której pokazujemy, jak działa oprogramowanie do symulacji wschodu słońca.

Jeśli posiadasz (lub planujesz kupić) koncentrator Wink, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami GE Link, ponieważ zarówno Link, jak i Wink używają identycznego oprogramowania sterującego (Link jest tylko żarówkową wersją pełnego koncentratora Wink). Chociaż zestaw startowy GE Link jest bardzo tani (i ogólnie jest świetnym sposobem na rozpoczęcie pracy z inteligentnymi żarówkami), nie jest to najlepsze rozwiązanie budzika wschodu słońca. Dlatego zdecydowanie przeczytaj cały samouczek przed dokonaniem jakichkolwiek zakupów.

Na potrzeby tego samouczka zakładamy, że masz już skonfigurowane żarówki, a system inteligentnych żarówek działa. Jeśli masz jeden z wyżej wymienionych zestawów i nie został jeszcze w pełni skonfigurowany, skorzystaj z powyższych łączy, aby zapoznać się zarówno z naszą recenzją zestawu, jak i procedurą konfiguracji z przewodnikiem.

Poniższe przewodniki po konfiguracji są przedstawione w kolejności, w jakiej zalecamy zestawy, w oparciu o ich użyteczność jako budzików o wschodzie słońca, a niekoniecznie dlatego, że są najtańszym lub lepszym systemem inteligentnych żarówek do ogólnego zastosowania.

Konfiguracja Philips Hue

Chociaż system oświetlenia Philips Hue jest najdroższym systemem inteligentnego oświetlenia żarówkowego w naszym zestawieniu, dostajesz to, za co płacisz. Jakość żarówek, mostek łączący je z twoją siecią i oprogramowanie są naprawdę dobre.

Aby utworzyć alarm budzenia za pomocą świateł Hue, zacznij od otwarcia aplikacji Hue na telefonie i dotknij „Rutyny” na dole.

1625812612 344 Jak zbudowac tanio budzik o wschodzie slonca

Wybierz „Obudź się”.

1625812612 653 Jak zbudowac tanio budzik o wschodzie slonca


Stuknij w okrągły przycisk plus w prawym dolnym rogu ekranu.

1625812612 42 Jak zbudowac tanio budzik o wschodzie slonca

Najpierw nadaj budzikowi nazwę niestandardową, jeśli chcesz.

1625812612 507 Jak zbudowac tanio budzik o wschodzie slonca

Następnie przesuń palcem w górę iw dół po liczbach, aby wybrać godzinę, o której chcesz się obudzić. Pamiętaj, że będzie to czas, w którym światła będą miały pełną jasność po zakończeniu zanikania, więc odpowiednio dostosuj ten czas.

1625812612 506 Jak zbudowac tanio budzik o wschodzie slonca

Poniżej wybierz dni tygodnia, w których chcesz ustawić alarm.

1625812612 644 Jak zbudowac tanio budzik o wschodzie slonca

Następnie dotknij „Zanikanie”. Możesz wybrać 10, 20 lub 30 minut, czyli czas, w którym światła powoli zanikają – przechodząc od przyciemnienia do pełnej jasności. Więc jeśli ustawisz to na 10 minut i ustawisz czas na 6 rano, światła najpierw włączą się i zaczną zanikać o 5:50.

1625812613 44 Jak zbudowac tanio budzik o wschodzie slonca

Gdy już masz ten zestaw, wróć, dotykając strzałki wstecz w lewym górnym rogu, a następnie dotknij „Gdzie?”. Umieść znacznik wyboru obok pokoju, który chcesz włączyć, i aktywuj alarm budzenia. Po wybraniu naciśnij strzałkę wstecz.

1625812613 811 Jak zbudowac tanio budzik o wschodzie slonca


Poniżej „Gdzie?” możesz dotknąć „Wszystkie światła”, aby wybrać określone światła, których chcesz lub nie chcesz używać, zaznaczając lub odznaczając pola wyboru. Domyślnie używane będą wszystkie światła w tym pomieszczeniu.

1625812613 208 Jak zbudowac tanio budzik o wschodzie slonca

Wróć, a następnie naciśnij „Zapisz” w prawym górnym rogu ekranu.

1625812613 11 Jak zbudowac tanio budzik o wschodzie slonca

Twój alarm budzenia pojawi się u góry, gdzie możesz dotknąć przełącznika po prawej stronie, aby w dowolnym momencie wyłączyć lub włączyć go ręcznie. Jeśli chcesz, możesz utworzyć więcej niż jeden alarm budzenia, dotykając okrągłego przycisku plus i ponownie wykonując poprzednie kroki.

Konfiguracja Belkin WeMo

Chociaż system inteligentnych żarówek Belkin WeMo nie jest najlepszym systemem inteligentnych żarówek, jaki do tej pory sprawdzaliśmy, ma naprawdę solidne opcje, gdy jest używany jako budzik o wschodzie słońca. Co więcej, jeśli kupujesz system inteligentnych żarówek wyraźnie, aby służył jako budzik o wschodzie słońca, jest to najlepsza wartość pod względem wydanych dolarów na zyski.

Jak zbudowac tanio budzik o wschodzie slonca

Aby utworzyć alarm symulujący wschód słońca w systemie Belkin, otwórz aplikację sterującą i dotknij pozycji menu „Reguły” na dolnym panelu nawigacyjnym. Wybierz „Według godziny, wschód/zachód słońca”. Wybierz żarówki, które chcesz aktywować rano. Ustaw czas, a następnie ustaw jasność żarówki na pełną z zanikaniem w ciągu 30 minut. Zapisz zmiany i gotowe.

Konfiguracja GE Link/Wink

System inteligentnego oświetlenia Wink może być bardzo ekonomiczny (możesz uzyskać koncentrator GE Link i żarówki za ułamek kosztów innych systemów inteligentnych żarówek), a oprogramowanie może być ogólnie całkiem dobre, ale dla tej aplikacji jest to dość okropne.


W rzeczywistości jedynym powodem, dla którego uwzględniliśmy inteligentny system oświetleniowy Wink w tym podsumowaniu, było 1) ostrzeżenie nowych kupujących, aby go nie kupowali, jeśli ich celem jest ustawienie dobrego budzika symulującego wschód słońca oraz 2) pokazanie obecnym właścicielom, jak skonfigurować obejść.

1625812613 295 Jak zbudowac tanio budzik o wschodzie slonca

Główną wadą aplikacji sterującej Wink jest brak funkcji zanikania/zanikania. Nie można ustawić żarówek tak, aby włączały się o czasie X i powoli gasły przez Y minut, co jest sercem każdego budzika symulującego wschód słońca.

Obejście, i przyznamy, że jest dość niezręczne, polega na stworzeniu sekwencji alarmów, które wymuszają zanikanie rutyny. Np. jeśli chcesz, aby światła włączały się o 5:00 rano i rozjaśniały do ​​100% jasności o 5:30 to musisz stworzyć serię alarmów, które powoli zwiększają jasność: np. 10% jasności o 5 0:00 z przyrostowym wzrostem procentowym o 5:10, 5:20 i 5:30 (lub nawet mniejsze przyrosty czasu, jeśli masz na to cierpliwość).

Konfiguracja jest niedoskonała i irytująca, ale jeśli masz już pieniądze zainwestowane w system Wink i inteligentne żarówki, lepiej jest kupić drugi system tylko po to, by służył jako budzik.

Przy niewielkiej inwestycji (mniej niż zakup dedykowanego budzika) możesz mieć nie tylko inteligentny system żarówek do sypialni, ale także w pełni funkcjonalny budzik o wschodzie słońca, który pomoże Ci wstać z łóżka nawet w najciemniejsze dni w roku.

Czy ten post był pomocny?