Skip to content

Który inteligentny włącznik światła należy kupić?

10 de lipiec de 2021
IMG 4203 copy

Nie wszystkie inteligentne włączniki światła są sobie równe. I chociaż wiele z nich ma w większości te same funkcje, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o inteligentnych przełącznikach światła, abyś mógł wybrać najlepszy dla swoich potrzeb.

Możesz po prostu wybrać kilka inteligentnych żarówek (jesteśmy wielkimi fanami Philips Hue), ale jeśli naprawdę nie potrzebujesz zabawnych, zmieniających kolor żarówek na imprezy domowe, inteligentne włączniki światła mogą być równie dobre (jeśli nie lepsze) i tańsze niż inteligentne żarówki. Jest jednak kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem inteligentnych włączników światła.

Przewód neutralny

Na początek najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, czy inteligentny włącznik światła wymaga użycia przewodu neutralnego.

1625909542 599 Ktory inteligentny wlacznik swiatla nalezy kupic

Wewnątrz niektórych skrzynek przyłączeniowych włącznika światła znajduje się biały przewód neutralny. Jest to używane w każdym urządzeniu elektrycznym, dzięki czemu energia elektryczna ma ścieżkę powrotną z powrotem do ziemi. W skrzynce z włącznikiem światła przełącznik zwykle po prostu omija ten przewód, ale nadal jest dostępny.


Niektóre inteligentne przełączniki światła wykorzystują ten przewód neutralny i muszą być z nim połączone, aby mogły działać. Problem polega jednak na tym, że wewnątrz skrzynki przełączników światła może nie być dostępnego przewodu neutralnego, szczególnie w starszych domach, co może poważnie ograniczyć wybór inteligentnego przełącznika światła.

Łączność

1625909542 799 Ktory inteligentny wlacznik swiatla nalezy kupic

W zależności od inteligentnego włącznika światła istnieje kilka sposobów podłączenia ich do sieci. Najczęstsze rodzaje łączności to albo przez zwykłe Wi-Fi, albo za pomocą Z-Wave lub ZigBee. Jednak niektóre inteligentne przełączniki używają własnego zastrzeżonego protokołu bezprzewodowego, w szczególności Lutron z urządzeniami Caseta.

Inteligentne przełączniki, które łączą się bezpośrednio z Wi-Fi (takie jak Belkin WeMo Light Switch) są najwygodniejsze, ponieważ nie musisz mieć do czynienia z żadnymi koncentratorami. Z drugiej strony, przełącznik światła Z-Wave lub ZigBee wymagałby pewnego rodzaju koncentratora, z którym można by się połączyć, takiego jak koncentrator SmartThings lub koncentrator Wink, ale nie ugrzęzłyby one tak bardzo w sieci Wi-Fi, jeśli przestaniesz potrzebować kilka z nich.

W przypadku linii przełączników światła Lutron Caseta będziesz potrzebować własnego, zastrzeżonego koncentratora firmy, ponieważ wykorzystuje on niestandardową wersję RF do podłączenia przełączników. Na szczęście jednak możesz kup zestaw dołączony do piastyi łatwo to wszystko skonfigurować.

Który z nich kupić?

Chociaż masz pewien wybór w tej sprawie, ostatecznie sprowadza się to do przewodu neutralnego i tego, czy inteligentny włącznik światła go wymaga, czy nie.

1625909542 476 Ktory inteligentny wlacznik swiatla nalezy kupic

Włączniki światła Lutron Caseta nie wymagają przewodu neutralnego, co czyni je dobrym wyborem, jeśli nie masz przewodu neutralnego dostępnego wewnątrz skrzynki włącznika światła. Przełączniki Caseta są tak czy inaczej bardzo dobre, a fakt, że nie trzeba mieszać z przewodem neutralnym, jest miłym udogodnieniem.

Ale jeśli masz dostęp do przewodu neutralnego, masz kilka innych opcji.


Jeśli nie chcesz zajmować się koncentratorami, najlepszym rozwiązaniem jest włącznik światła aWi-Fi. Niestety nie ma ich zbyt wiele, ale Kasa SmartWi-Fi Włącznik światłaod TP-Linka to tania i przyzwoita opcja, a aplikacja Kasa to jedna z moich ulubionych.

Modelka Belkin WeMo jest również całkiem przyzwoity, ale to kilka dolców więcej niż przełącznik Kasa, a interfejs aplikacji nie jest tak ładny. Jeśli jednak masz już w domu urządzenia WeMo, warto rozważyć opcję WeMo Light Switch.

Jeśli nie masz nic przeciwko zajmowaniu się hubem (lub jeśli już go masz), skorzystanie z Z-Wave lub ZigBee jest idealne. GE ma ogromną linię produktów oświetleniowych Z-Wave, w tym włączniki światła. Oferują Wersje ZigBee, ale przełączniki światła ZigBee nie są tak powszechne. Dodatkowo Z-Wave ma większy zasięg i działa bardziej niezawodnie. ZigBee ma tę zaletę, że monitoruje zużycie energii, ale zwykle nie jest to ważne, jeśli chodzi o oświetlenie, zwłaszcza gdy używasz wydajnych żarówek LED.

Możesz również znaleźć włączniki światła Z-Wave takich marek jak GoControl, HomeWidzący, Leviton, i nawet Honeywell, z których wszystkie oferują większość tych samych funkcji i można nimi sterować za pomocą aplikacji towarzyszącej centrum.

Niezależnie od tego, co wybierzesz, trzymaj się jednego protokołu połączenia. Więc jeśli zaczynasz od przełączników Z-Wave, używaj tylko Z-Wave w przyszłości. Mieszanie protokołów bezprzewodowych to nie koniec świata, ale uzyskasz większą niezawodność, jeśli wszystko w domu korzysta z tego samego połączenia, a zarządzanie będzie łatwiejsze, gdy zaczniesz wyposażać cały dom w inteligentne przełączniki.

Czy ten post był pomocny?