Skip to content

8 nowych funkcji w Ubuntu 12.10, Quantal Quetzal

28 de lipiec de 2021
1627473657 image197

Wydano Ubuntu 12.10 i możesz pobierz to teraz. Od lepszej integracji z aplikacjami internetowymi i usługami online po ulepszenia w Unity, jest sporo zmian – chociaż żadna z nich nie jest ogromna ani przełomowa.

Lista nowych funkcji może być bardziej ekscytująca następnym razem dzięki Markowi Shuttleworthowi obiecujący tajny rozwój nowego „tada!” funkcje, które zostaną ujawnione bliżej wydania Ubuntu 13.04.

Integracja aplikacji internetowej

Ubuntu 12.10 zawiera integrację aplikacji internetowych, która ma na celu uczynienie aplikacji internetowych, takich jak Gmail, pierwszorzędnymi obywatelami pulpitu Ubuntu. Odwiedź obsługiwaną witrynę w przeglądarce Firefox lub Chromium, a zobaczysz monit o zainstalowanie aplikacji internetowej. Na przykład możesz użyć tej funkcji, aby przypiąć Gmaila do programu uruchamiającego – otrzymasz dedykowane okno Gmaila i zobaczysz nowe powiadomienia e-mail w menu wiadomości Ubuntu.

Odwiedź nasz post na temat integracji aplikacji internetowych Ubuntu, aby uzyskać więcej przykładów działania tej funkcji z różnymi witrynami.

1627473656 666 8 nowych funkcji w Ubuntu 1210 Quantal Quetzal

Konta internetowe

Panel sterowania Konta online umożliwia dodawanie różnych kont online do Ubuntu w jednym miejscu. Aplikacje na pulpicie Ubuntu mogą integrować się z tymi kontami. Na przykład, jeśli dodasz tutaj konto Flickr, będziesz mógł wyszukiwać zdjęcia na swoim koncie Flickr i przeglądać je w desce rozdzielczej Ubuntu. Dodaj konto na Twitterze, a pojawi się ono w Gwibberze lub dodaj konto AIM, a pojawi się w komunikatorze internetowym Empathy.

1627473656 559 8 nowych funkcji w Ubuntu 1210 Quantal Quetzal

Podglądy Dash

Możesz teraz kliknąć prawym przyciskiem myszy cokolwiek w desce rozdzielczej Ubuntu, aby wyświetlić podgląd na pełnym ekranie. Na przykład, jeśli klikniesz prawym przyciskiem myszy ikonę aplikacji, zobaczysz informacje o aplikacji wraz ze zrzutem ekranu i przyciskiem Odinstaluj. Kliknij prawym przyciskiem myszy obraz lub dokument, a zobaczysz jego podgląd.

1627473656 200 8 nowych funkcji w Ubuntu 1210 Quantal Quetzal

Łatwe szyfrowanie całego dysku

Ubuntu 12.10 oferuje łatwą konfigurację pełnego szyfrowania dysku. Po prostu włącz Zaszyfruj nową instalację Ubuntu dla bezpieczeństwa opcja podczas instalacji Ubuntu. Wcześniej wymagało to użycia alternatywnej płyty instalacyjnej.

W przeciwieństwie do szyfrowania folderu domowego, ta funkcja szyfruje wszystkie pliki na partycji Ubuntu za pomocą hasła – będziesz musiał wprowadzić hasło podczas uruchamiania, aby korzystać z systemu. Jest to przydatna funkcja w przypadku laptopów i innych systemów zawierających poufne dane, ale zmniejsza wydajność.

1627473656 595 8 nowych funkcji w Ubuntu 1210 Quantal Quetzal

Zjednoczona Jedność

Pulpit Unity w Ubuntu jest teraz zunifikowany. Wcześniej dostępne były dwie wersje Unity — domyślna z akceleracją 3D o nazwie Unity i alternatywna o nazwie Unity 2D dla systemów bez akceleracji 3D. Choć wyglądały podobnie, w rzeczywistości były to różne komputery stacjonarne.

Unity 2D został teraz usunięty i Unity jest domyślnie używany we wszystkich systemach. W systemach, które nie obsługują grafiki 3D z akceleracją sprzętową, Gallium3D LLVMpipe służy do renderowania efektów 3D Unity w oprogramowaniu.

1627473657 662 8 nowych funkcji w Ubuntu 1210 Quantal Quetzal

Obsługa bezpiecznego rozruchu

Ubuntu 12.10 zawiera podpisany bootloader Grub 2, dzięki czemu można go zainstalować na komputerach korzystających z funkcji bezpiecznego rozruchu UEFI – innymi słowy na komputerach z systemem Windows 8. Nie musisz dodawać żadnych kluczy do oprogramowania układowego UEFI ani wyłączać bezpiecznego rozruchu, aby zainstalować Ubuntu na tych systemach.


Aby uzyskać więcej informacji na temat tego, czym dokładnie jest Bezpieczny rozruch, przeczytaj Wyjaśnienia HTG: Jak działa funkcja bezpiecznego rozruchu systemu Windows 8 i co to oznacza dla systemu Linux.

Sterowniki zintegrowane ze źródłami oprogramowania

Nie jest to wielka nowa funkcja, ale jeśli szukasz panelu sterowania Sterowniki, aby zainstalować sterowniki o zamkniętym kodzie źródłowym dla swojego sprzętu, nie jest to już osobna aplikacja. Panel sterowania Dodatkowe sterowniki jest zintegrowany z aplikacją Źródła oprogramowania.

1627473657 900 8 nowych funkcji w Ubuntu 1210 Quantal Quetzal

Aktualizacje oprogramowania

Oczywiście Ubuntu 12.10 zawiera również zwykłe aktualizacje dla całego oprogramowania w twoim systemie – jądro Linux 3.5.4, GNOME 3.6, Firefox i Thunderbird 16, LibreOffice 3.6.2 i inne.

Jedną z aplikacji, która nie jest najnowszą wersją, jest menedżer plików Nautilus – Ubuntu nadal używa Nautilusa 3.4, a nie Nautilusa 3.6. Projekt GNOME wprowadził kontrowersyjne zmiany w Nautilusie 3.6, usuwając różne funkcje, w tym ikony pulpitu.

1627473657 609 8 nowych funkcji w Ubuntu 1210 Quantal Quetzal

Wyniki wyszukiwania Amazon Amazon

Wyniki wyszukiwania Amazon pojawiają się w myślniku podczas wyszukiwania – więc jeśli szukasz Terminala, aby uruchomić aplikację terminala, zobaczysz wyniki umożliwiające zakup filmu „Terminal” na Amazon.com.


Jeśli nie podoba Ci się ta funkcja, mamy przewodnik dotyczący wyłączania wyników wyszukiwania Amazon.

1627473657 944 8 nowych funkcji w Ubuntu 1210 Quantal Quetzal

Czy zauważyłeś jakieś inne przydatne nowe funkcje? Zostaw komentarz i podziel się nimi!

Czy ten post był pomocny?