Skip to content

Bezpieczeństwo komputera: łatwo chroń swój domowy komputer za darmo

28 de lipiec de 2021
1627450115 140

Cały czas dostaję pytania dotyczące bezpieczeństwa domowego komputera. Pomyślałem więc, że opublikuję swoją opinię na temat różnych metod ochrony komputera przed wirusami, oprogramowaniem szpiegującym itp. Po pierwsze, w żadnym wypadku nie popieram żadnej zapłaty za pakiety bezpieczeństwa, z wyjątkiem jednej sytuacji; i to jest, jeśli babcia używa komputera. Dorastali w epoce nietechnologicznej i jeśli nie chcesz biegać tam co 10 minut (co i tak może się zdarzyć), po prostu wrzuć Nortona lub Trend. Skonfiguruj automatyczne aktualizacje i codzienne skanowanie. Ustaw i zapomnij.

Teraz dla bardziej doświadczonego użytkownika przyjrzyjmy się innym scenariuszom konfiguracji. Nie ma to być lista „najlepszych wszech czasów”, którą można zobaczyć na Digg. To po prostu narzędzia, których używam i które okazały się skuteczne.

Antywirus Clamwin
Ochrona przed oprogramowaniem szpiegującym Szukaj i niszcz Spybot, Spyware Blaster, Świadomość reklam
Zapora sprzętowa Linksys Router
Zapora programowa Comodo Zapora osobista
Przeglądarka internetowa Firefox
Ściąganie Użyj rozumu

Teraz, korzystając z tych narzędzi, niekoniecznie będziesz w stanie „ustawić i zapomnieć”. Ustawiam dzień na sobotę lub niedzielę, kiedy przechodzę przez mój system i aktualizuję i/lub uruchamiam skanowanie za pomocą każdego z tych programów. Jasne, może nie jest tak „przyjazne dla użytkownika”, ale ponieważ jestem maniakiem…

Clamwin przeprowadzi automatyczne aktualizacje bazy danych, ale obecnie nie zapewnia ochrony w czasie rzeczywistym. Możesz także skonfigurować go do skanowania zaplanowanego.

Możesz skanować harmonogramem w Spybot Search and Destroy przez Windows Zaplanowane zadania jak pokazano niżej. Ręczne skanowanie przeprowadzam mniej więcej raz w tygodniu.

1627450114 917 Bezpieczenstwo komputera latwo chron swoj domowy komputer za darmo

Aktualizuję też ręcznie Spybota raz w tygodniu.

1627450114 609 Bezpieczenstwo komputera latwo chron swoj domowy komputer za darmo

Spyware Blaster Aktualizuję ręcznie raz w tygodniu.

1627450114 752 Bezpieczenstwo komputera latwo chron swoj domowy komputer za darmo

Aktualizacja Ad-Aware.

1627450115 858 Bezpieczenstwo komputera latwo chron swoj domowy komputer za darmo


Zapora sprzętowa. Jest to znacznie bezpieczniejsze niż zapora programowa IMHO. Możesz kupić przyzwoity router Linksys za 50 USD. Jeśli nadajesz bezprzewodowo, upewnij się, że używasz co najmniej WEP (WPA2) jest znacznie lepsze… i nie rozgłaszaj identyfikatora SSID.

Bezpieczenstwo komputera latwo chron swoj domowy komputer za darmo

Jeśli nie masz sprzętowej zapory, użyj przynajmniej wbudowanej w XP lub Vista. Aby uzyskać większą kontrolę nad ruchem wychodzącym i programami próbującymi zadzwonić do domu, polecam Zapora osobista Comodo.

1627450115 336 Bezpieczenstwo komputera latwo chron swoj domowy komputer za darmo

Na koniec kieruj się zdrowym rozsądkiem. Nie otwieraj załączników do wiadomości e-mail od kogoś, kogo nie znasz. Upewnij się, że używany klient poczty e-mail ma zaktualizowany filtr antyspamowy. Aktualizuj swoją wersję systemu Windows dzięki automatycznym aktualizacjom (choć możesz zachować ostrożność w systemie Vista, aktualizując go ręcznie. Poczekaj kilka tygodni przed zainstalowaniem najnowszych aktualizacji, aby zobaczyć, jakie problemy mogą powodować).

Zawsze skanuj każdy pobrany plik przed jego otwarciem. Zwłaszcza jeśli jest to plik wykonywalny. Jeśli wirus jest zawarty, oprogramowanie antywirusowe poinformuje Cię o tym. Zapomnij o sieciach P2P, takich jak Kazaa, Bearshare, Azureus itp…

Czy ten post był pomocny?