Skip to content

Dlaczego system Windows nadal używa plików skrótów zamiast łączy symbolicznych?

29 de lipiec de 2021
why does windows continue using shortcut files instead of symbolic links 00

Ponieważ system Windows nadal ewoluuje i z czasem dodaje więcej funkcji, możesz być ciekawy, dlaczego nadal używa starszych „funkcji”, takich jak pliki skrótów. Mając to na uwadze, dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedzi na pytania zdezorientowanego czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser Peter Mortensen chce wiedzieć, dlaczego system Windows nadal używa plików skrótów zamiast dowiązań symbolicznych:

Windows XP i nowsze wersje obsługują dowiązania symboliczne, ale system Windows nadal używa plików skrótów (które zasadniczo przechowują lokalizację dołączonego pliku jako tekst). Czemu?

Dlaczego system Windows nadal używa plików skrótów zamiast dowiązań symbolicznych?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser Jonno ma dla nas odpowiedź:

Istnieje wiele powodów. Na przykład:

  1. Możesz przechowywać różne poziomy zgodności dla kilku różnych skrótów do tego samego pliku exe, ponieważ są one interpretowane przez powłokę, a nie przez system plików.
  2. Niektóre łącza skrótów w rzeczywistości nie istnieją w systemie plików. Niektóre z nich to po prostu odwołania do identyfikatorów GUID lub specjalnych ciągów znaków interpretowanych przez powłokę.
  3. Nie można dołączać przełączników do dowiązania symbolicznego. Jasne, możesz wskazać plik exe, ale nie możesz „powiedzieć” temu plikowi exe żadnych dalszych argumentów.
  4. Nie możesz wybrać ikony dla dowiązania symbolicznego.
  5. Nie możesz wybrać katalogu, z którego chcesz pracować w dowiązaniu symbolicznym.
  6. Pliki skrótów nie muszą wskazywać tylko plików, mogą to być również hiperłącza lub łącza protokołów (takie jak pliki .URL).
  7. Pliki LNK mogą istnieć w dowolnym systemie plików. Dowiązania symboliczne są obsługiwane przez sam system plików, w przypadku Windows NTFS.
  8. Nie ma realnej potrzeby ich wymiany. Działają, są niewielkie i mogą być skalowane w przyszłości, jeśli kiedykolwiek zajdzie potrzeba dodania do nich większej liczby funkcji niż to, co zostało już wymienione powyżej.
  9. Do utworzenia dowiązania symbolicznego (nie bez powodu) wymagane są uprawnienia administracyjne. W przeciwnym razie przekierowanie niewinnych plików do złośliwych może być wykonane przy bardzo niewielkim nakładzie pracy.

Powodów jest więcej, ale myślę, że to wystarczy, aby zacząć. Oto Link do bloga MSDN dostarczone przez grawitacja zawiera więcej informacji o częściach tego tematu.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?