Skip to content

HTG recenzuje Philips Hue Lux: inteligentne żarówki bez frustracji dla całkowicie nowoczesnego domu

9 de lipiec de 2021
img 5546b4218d69c 1024x469 1

Rynek inteligentnych żarówek rośnie wykładniczo dzięki nowym modelom, a nawet firmom pojawiającym się z lewej i prawej strony. Dziś jednak przyjrzymy się zestawowi startowemu firmy, która umieściła inteligentne żarówki na mapie. Czytaj dalej, gdy testujemy, uruchom Philips Hue Lux i sprawdź, czy starter trendów nadal jest pewnym zakupem.

Co to jest Philips Hue Lux?

W 2012 roku firma Philips wprowadziła Hue, jedną z pierwszych inteligentnych żarówek na rynku i z pewnością najbardziej znaną, sprzedawaną i obsługiwaną (zarówno wtedy, kilka lat później, jak i teraz). Kluczową różnicą między linią Hue a linią Hue Lux jest to, że oryginalna (i wciąż działająca) linia żarówek, lamp, taśm LED i tym podobnych Hue ma różne kolory (i może wyświetlać kolory tak różne, jak komputer lub telewizor ekran może), natomiast linia Lux składa się z prostych białych żarówek o ciepłej białej barwie 2640K.

W zamian za porzucenie opcji zmiany koloru porzucasz także spory kawałek metki. Zestaw startowy Hue Lux (zawierający dwie żarówki i bezprzewodową jednostkę mostkową, która łączy inteligentne żarówki z siecią domową) przywróci Ci 80 USD, a każda dodatkowa żarówka Lux kosztuje 20 USD. Natomiast zestaw Hue kosztuje 170 USD (w tym trzy żarówki i mostek), a każda dodatkowa żarówka zmieniająca kolor kosztuje 60 USD.

1625810248 443 HTG recenzuje Philips Hue Lux inteligentne zarowki bez frustracji dla

Jeśli nie jesteś uzależniony od zmiany koloru całej sprawy, możesz zdobyć mostek + sześć białych żarówek Lux w tej samej cenie, co zestaw startowy zmieniający kolor Hue. Nawet jeśli zdecydujesz, że naprawdę chcesz mieć w swoim życiu odrobinę magii zmieniającej kolory, cała linia inteligentnych żarówek Philips jest kompatybilna i możesz w dowolnym momencie dodawać i odejmować żarówki Hue i Hue Lux od inteligentnego systemu oświetlenia.

Oprócz zaoszczędzenia trochę pieniędzy w kasie, żarówki Hue Lux są również oceniane na dłuższą żywotność (25 000 w porównaniu do 15 000 godzin), są nieco jaśniejsze (750 lumenów w porównaniu z 600 lumenów), nic dziwnego, że dodatkowa jasność daje niewielką wzrost zużycia energii (9 watów w porównaniu do 8,5 watów) i są nieco bardziej wydajne (84% w porównaniu z 71%).


Żarówki Hue, żarówki Hue Lux i standardowe żarówki LED Philips (bez inteligentnych funkcji) mają ten sam spłaszczony kształt w stylu A10, który wygląda jak standardowa żarówka, która została nieco wygładzona na górze.

Podobnie jak żarówki LED WeMo Smart i wiele innych inteligentnych żarówek dostępnych na rynku (takich jak GE Link), linia Hue wykorzystuje siatkę ZigBee do połączenia wszystkich żarówek z centralną jednostką mostka / piasty.

Jak je zainstalować i skonfigurować?

Instalacja i konfiguracja systemu Hue jest fantastycznie prosta. Żarówki w zestawie startowym są wstępnie zarejestrowane w jednostce mostka, dzięki czemu konfiguracja jest niezwykle uproszczona bez synchronizacji, resetowania, przełączania lub w inny sposób oszukiwania w zakresie nawiązywania kontaktu radiowego między żarówkami, koncentratorem i siecią.

Rozpakuj zestaw startowy, wkręć żarówki i włącz je, a następnie po prostu podłącz koncentrator Philips do otwartego portu LAN w sieci domowej (bezpośrednio przy routerze, przełączniku lub gniazdku ściennym Ethernet, które prowadzi do przełącznika/routera), a następnie włącz most. Jeśli wszystko jest prawidłowo podłączone (żarówki, Ethernet do routera/Internetu i zasilanie do mostka), trzy kontrolki na urządzeniu zaświecą się na niebiesko.

HTG recenzuje Philips Hue Lux inteligentne zarowki bez frustracji dla

Przyznamy, że początkowo byliśmy nieco sceptyczni co do całego bitu Ethernet, ponieważ jedną z funkcji, które podobały nam się w systemie WeMo Smart LED Bulb, było to, że koncentrator WeMo Link był oparty na Wi-Fi, a urządzenie można było podłączyć w dowolnym miejscu dom. Pomimo naszych zastrzeżeń do umieszczenia mostka żarówkowego na całej ścianie przy klatce schodowej do piwnicy (dwa piętra niżej, gdzie zamierzaliśmy testować żarówki) nie znaleźliśmy żadnych problemów z układem i pomimo wszystkich warstw tynku, drewna itp. między mostek i żarówki działały dobrze (i to z niewykrywalnym opóźnieniem).

Po zainstalowaniu żarówek i włączeniu mostu do trybu online pozostały tylko dwa kroki (z których jeden jest opcjonalny). Aby ukończyć podstawową instalację, potrzebujesz aplikacji na smartfona; możesz złapać urzędnika Aplikacja iOS Hue tutaj albo Aplikacja Barwa na Androida tutaj.


Uruchom aplikację przy włączonych żarówkach i mostku. Po wyświetleniu monitu wybierz system Hue, który posiadasz (w przypadku tej recenzji i jeśli śledzisz ją w domu, Hue Lux). Zostaniesz poproszony o naciśnięcie fizycznego przycisku na środku jednostki mostu. Natychmiast po naciśnięciu przycisku aplikacja, mostek i żarówki zostaną ze sobą połączone, a Ty zobaczysz swoją listę żarówek w ten sposób.

1625810248 879 HTG recenzuje Philips Hue Lux inteligentne zarowki bez frustracji dla

Domyślnie żarówki mają ogólne nazwy, takie jak „Lux Lamp” i „Lux Lamp 1”, możesz zmienić nazwy żarówek na bardziej przyjazne dla użytkownika opcje, takie jak „Nocny” i „Kuchnia”, dotykając ikony menu w lewym górnym rogu rogu ekranu i przechodząc do Ustawienia -> Moje światła i dotykając każdej żarówki, aby zmienić ich nazwę.

1625810248 928 HTG recenzuje Philips Hue Lux inteligentne zarowki bez frustracji dla

Drugim i opcjonalnym krokiem jest utworzenie konta My Hue. Ponownie dotknij przycisku menu i przejdź do „Zaloguj się w moim odcieniu”. Zostaniesz poproszony o utworzenie konta, jeśli jeszcze go nie masz (lub możesz zalogować się przy użyciu danych logowania Google w celu weryfikacji).

Po prostej konfiguracji adresu e-mail/hasła zostaniesz poproszony o ponowne dotknięcie fizycznego przycisku na mostku, aby sprawdzić, czy jesteś fizycznym właścicielem mostka Hue, który ma zostać połączony z kontem My Hue.

Od tego momentu możesz kontrolować i modyfikować system oświetlenia Hue zarówno z urządzenia mobilnego, jak i ze strony internetowej Hue, jak pokazano powyżej.

Jak z nich korzystasz?

Po zakończeniu powyższej instalacji możesz zacząć używać żarówek. Podobnie jak poprzednio recenzowane żarówki LED WeMo Smart, żarówki Philips Hue cierpią na ten sam problem, który nęka prawie każde inteligentne rozwiązanie oświetleniowe na rynku: są super inteligentne, dopóki fizyczny przełącznik nie sprawi, że będą głupie. Jeśli ktoś wyłączy fizyczny przełącznik zasilający oprawę oświetleniową, twoje żarówki są w nim zainstalowane, nie ma możliwości, aby mostek komunikował się z żarówką i nie ma mechanizmu do sterowania przełącznikiem. Jeśli chcesz mieć dostęp do inteligentnej żarówki 24/7, musisz mieć włączony przełącznik dla tej żarówki i kontrolować zdarzenia włączania/wyłączania za pomocą inteligentnej aplikacji.


Pomijając to ostrzeżenie (i ponownie dotyczy to inteligentnych żarówek z gniazdem na całej planszy), żarówki Hue Lux były przyjemnością w użyciu. Oprogramowanie jest niezwykle dopracowane i oferuje całkowicie wolne od frustracji doświadczenie.

Jeśli chodzi o sterowanie żarówkami, istnieje szeroki wachlarz technik, których możesz użyć. Możesz je ręcznie włączać i wyłączać (a także regulować jasność) za pomocą aplikacji i interfejsu internetowego. Możesz także skonfigurować tak zwane „Sceny”. System scen zdecydowanie ma większy sens w przypadku modelu zmieniającego kolor Hue, ponieważ światła zmieniające kolor pozwalają na znacznie szerszy zakres pod względem ustawienia scen, ale można również tworzyć sceny dla systemu Hue Lux.

1625810248 477 HTG recenzuje Philips Hue Lux inteligentne zarowki bez frustracji dla

Oczywiście nie ma możliwości zmiany koloru, ale nadal możesz indywidualnie dostosować żarówki do dokładnej jasności, którą chcesz stworzyć dokładną scenę / nastrój, jaki chcesz.

Oprócz ręcznego sterowania i systemu scen, możesz także ustawić alarmy, aby rozjaśnić światła rano (lub przyciemnić je wieczorem), a także użyć smartfona jako beacon do śledzenia geograficznego, który ostrzega system Hue, gdy poza domem, aby automatycznie włączać światła, gdy zbliżasz się do domu, i wyłączać, gdy jesteś poza domem.

Oprócz bardzo dopracowanego oficjalnego oprogramowania istnieją dodatkowe sposoby kontrolowania systemu Hue. Tam są liczne dodatkowe aplikacje na urządzenia z systemem iOS i Android które dodają dodatkowe funkcje, a jeśli nie znajdziesz funkcji, której szukasz, zawsze możesz znaleźć przepis IFTTT (lub ugotuj własne), który robi to, czego potrzebujesz.

Dobry, zły i werdykt

Po zainstalowaniu, skonfigurowaniu i zabawie z żarówkami, jakie są nasze wrażenia z nich i podstawowego systemu Hue? Rzućmy okiem na dobre, złe i werdykt.

Dobry

  • Konfiguracja jest, dzięki wstępnie zarejestrowanym żarówkom, niewiarygodnie prosta.
  • Aplikacja Hue to nie tylkobardzo dopracowane, ale dzięki uprzejmości otwartego pakietu SDK dostępne są dziesiątki aplikacji odcień innych firm.
  • Podczas gdy zestaw Hue zmieniający kolor może być drogi, zestaw Hue Lux, recenzowany tutaj, jest na równi z innymi podobnymi zestawami.
  • Opóźnienie między aplikacją sterującą, mostkiem i żarówkami jest niewykrywalne dla oka.
  • Łatwe dodawanie dodatkowych żarówek (istnieje wiele rodzajów i stylów żarówek Hue).
  • Oprócz aplikacji mobilnych dostępny jest również portal internetowy do zdalnego sterowania systemem oświetleniowym.
  • Posiada integrację IFTTT i geofencing dla niezawodnej, opartej na wyzwalaczu i geograficznej kontroli Twoich świateł.
  • Łączy się z żarówkami innych firm, takimi jak GE Link i Cree Connect.

Źli

  • Brak możliwości regulacji balansu bieli (byłoby miło, biorąc pod uwagę wyrafinowanie oryginalnej linii Hue, gdyby Hue Lux miał przynajmniej zmienność w zakresie bieli).
  • Chociaż Hue Lux jest bardziej ekonomiczny niż linia zmieniająca kolor Hue, inteligentne żarówki (na całym świecie) są nadal kosztowną inwestycją.

Werdykt

Jedną rzeczą, która od razu się wyróżnia, jest to, jak długa jest nasza lista „Dobrych” i jak krótka jest nasza lista „Złych”. Bez problemu, jeśli jesteś na rynku inteligentnych żarówek i chcesz eleganckiego interfejsu użytkownika, który można łatwo uaktualnić za pomocą dodatkowych żarówek, rozszerzyć o oprogramowanie i przepisy IFTTT oraz oferuje całkowicie wolną od frustracji konfigurację, system Hue jest genialny.


W tej chwili na rynku nie ma lepiej obsługiwanego systemu inteligentnych żarówek, a biorąc pod uwagę stopień inwestycji, które Philips już na rynku i linię Hue, można oczekiwać ciągłego wsparcia i innowacji.

Co więcej, nie tylko zyskujesz wszystkie zalety samego systemu Hue, ale także otrzymujesz ogromne ilości zarówno aplikacji innych firm, jak i możliwość dodawania żarówek innych firm. W tym przeglądzie system Philips Hue Lux jest najrozsądniejszym sposobem na wejście na rynek inteligentnych żarówek, ponieważ nie ma porównywalnych zestawów startowych inteligentnego oświetlenia.

Czy ten post był pomocny?