Skip to content

Jak powstrzymać Facebooka od przekazywania Twoich danych stronom trzecim?

2 de sierpień de 2021
1625674346 preview

Fiasko Cambridge Analytica tak naprawdę nie było naruszeniem danych. Wszystko, co zebrano, było dozwolone zgodnie z Warunkami korzystania z usługi Facebooka. Jak więc chronić się przed tego typu rzeczami?

Prawdziwym problemem jest tutaj API i platforma Facebooka. Logując się do aplikacji quizowej Cambridge Analytica, użytkownicy Facebooka chętnie (choć prawdopodobnie nieświadomie) zrezygnowali z informacji o sobie i swoich znajomych z Facebooka. Tak więc, chyba że zamierzasz wejść na całość i usunąć swoje konto, musisz określić, do jakiej części Twoich informacji mogą uzyskać dostęp osoby trzecie za pomocą interfejsu API Facebooka.

Udaj się na Facebooka, kliknij strzałkę skierowaną w dół w prawym górnym rogu, a następnie kliknij opcję „Ustawienia”.

Jak powstrzymac Facebooka od przekazywania Twoich danych stronom trzecim

Na pasku bocznym przejdź do kategorii „Aplikacje”. Możesz także przejdź bezpośrednio do tego linku.

1627912441 622 Jak powstrzymac Facebooka od przekazywania Twoich danych stronom trzecim


Istnieją dwie opcje, które nas interesują: „Aplikacje, witryny i wtyczki” oraz „Aplikacje, z których korzystają inni”.

1627912441 497 Jak powstrzymac Facebooka od przekazywania Twoich danych stronom trzecim

Ustawienie „Aplikacje, witryny i wtyczki” kontroluje, czy w ogóle możesz używać Facebooka do aplikacji innych firm. Możesz go tylko włączyć lub wyłączyć. Aby to zrobić, kliknij przycisk „Edytuj” w tej sekcji, a następnie kliknij przycisk „Wyłącz platformę”.

1627912441 3 Jak powstrzymac Facebooka od przekazywania Twoich danych stronom trzecim

Problem polega na tym, że wiele witryn i usług korzysta z Facebooka do weryfikacji logowania. Jeśli całkowicie ją wyłączysz, nie będziesz w stanie zalogować się na takie rzeczy, jak konto Spotify. Jeśli naprawdę poważnie myślisz o upewnieniu się, że osoby trzecie nie mogą uzyskać twoich danych, możesz je wyłączyć, ale w większości przypadków lepiej uważać na to, które aplikacje przekazujesz dane z Facebooka i usuwać je już nie używać.

Lepszą opcją jest ograniczenie danych, które Twoje strony trzecie mogą uzyskać z aplikacji, z których korzystają Twoi znajomi. Aby to zrobić, kliknij przycisk „Edytuj” w sekcji „Aplikacje, z których korzystają inni”.

1627912442 842 Jak powstrzymac Facebooka od przekazywania Twoich danych stronom trzecim

Pola wyboru tutaj kontrolują, jakie strony trzecie mogą uzyskać, gdy Twoi znajomi zalogują się do swoich aplikacji. Na przykład, jeśli jeden z moich znajomych zalogował się do quizu (a miałem ustawione rzeczy tak, jak pokazano na powyższym obrazku), Cambridge Analytica może mieć moje życiorys, urodziny, rodzinę i związki, miasto rodzinne, aktualną lokalizację , Edukacja i praca, Zajęcia, zainteresowania i upodobania, Witryna z aktywnością w aplikacjach oraz informacje o tym, czy jestem online. To cholernie dużo informacji.

Aby uniemożliwić znajomym nieumyślne udostępnianie wszystkich tych informacji o Tobie, wyłącz wszystkie opcje, a następnie kliknij przycisk „Zapisz”.

1627912442 880 Jak powstrzymac Facebooka od przekazywania Twoich danych stronom trzecim

Teraz, o ile będziesz ostrożny z używanymi aplikacjami, osoby trzecie nie otrzymają Twoich danych. Jeśli już to mają, niewiele możesz zrobić, ale przynajmniej jesteś chroniony przed przyszłymi problemami.

Kredyt obrazu: Clint Adair.

Czy ten post był pomocny?