Skip to content

Jak pozwolić komuś innemu na korzystanie z komputera, nie dając mu dostępu do wszystkich Twoich rzeczy?

27 de lipiec de 2021
img 599ddfd27e12f

Jeśli pozwolisz komuś korzystać z komputera, może on uzyskać dostęp do zapisanych haseł, czytać pocztę e-mail, uzyskiwać dostęp do wszystkich plików i nie tylko. Zamiast patrzeć przez ramię, po prostu skorzystaj z funkcji konta gościa systemu operacyjnego.

Konta gości można znaleźć we wszystkich systemach operacyjnych na komputerach stacjonarnych — od Windows i Mac po Ubuntu, Chrome OS i inne dystrybucje Linuksa. Konto Gość nie jest domyślnie włączone w systemie Windows, więc musisz zrobić wszystko, aby z niego korzystać.

Dlaczego powinieneś korzystać z kont gości

Omówiliśmy, dlaczego dobrym pomysłem jest używanie oddzielnych kont użytkowników systemu Windows, a korzystanie z konta gościa jest idealne z tego samego powodu. Nie ma potrzeby tworzenia dedykowanego konta użytkownika dla tymczasowych użytkowników-gości. Wbudowane konto gościa daje Twojemu przyjacielowi ograniczony dostęp, dzięki czemu możesz zostawić go samego z komputerem i przeglądać Internet bez dostępu do wszystkich haseł, prywatnych dokumentów, poczty e-mail, kont mediów społecznościowych, historii przeglądarki i wszystkiego inaczej robisz na swoim komputerze.

Jak pozwolic komus innemu na korzystanie z komputera nie dajac

Konta gości nie mogą instalować oprogramowania, konfigurować urządzeń sprzętowych, zmieniać ustawień systemowych, a nawet tworzyć hasła, które ma zastosowanie do konta gościa. Konta gościa mogą wyłączyć komputer — to tyle szkód, ile mogą wyrządzić.


Konto gościa umożliwia użytkownikom przeglądanie sieci i korzystanie z typowych aplikacji, więc jest to świetny sposób, aby dać komuś innemu dostęp do swojego komputera bez konieczności patrzenia przez ramię. Nawet zaufana osoba może nie uzyskać dostępu do Twoich danych osobowych w złośliwy sposób — może otworzyć przeglądarkę, przejść do Gmaila, aby sprawdzić swoją pocztę e-mail i zobaczyć Twoją skrzynkę odbiorczą, jeśli jesteś już zalogowany. konto i będziesz musiał ponownie zalogować się na swoje konta, gdy skończą. Uniknij tego bólu głowy, korzystając z konta gościa.

Włączanie konta gościa w systemie Windows

Włączenie konta gościa jest inne dla Windows 7 i 8 niż dla Windows 10. W Windows 7 i 8 możesz dość łatwo włączyć konto gościa. Na pulpicie kliknij menu Start i zacznij pisać „konta użytkowników”. Kliknij „Konta użytkowników” w wynikach wyszukiwania. W tym oknie menu kliknij „Zarządzaj innym kontem”.

1627376003 329 Jak pozwolic komus innemu na korzystanie z komputera nie dajac

Kliknij „Gość”. Jeśli funkcja konta gościa jest wyłączona, kliknij „Włącz”.

1627376003 895 Jak pozwolic komus innemu na korzystanie z komputera nie dajac

Windows 10 niestety trochę ukrywa tę funkcję… częściowo dlatego, że Microsoft chciałby, abyś skorzystał z odrobiny bezpieczeństwa danych, a częściowo dlatego, że chciałby, aby wszyscy korzystali z oficjalnych kont użytkowników Microsoft. Włączenie konta gościa (lub konta „Odwiedzający”) wymaga dostępu administratora i odrobiny pracy w wierszu poleceń, ale wszystko to wyjaśniono w tym przewodniku.

Po włączeniu konta gościa będzie ono widoczne jako osobne konto użytkownika w lewym dolnym rogu ekranu logowania. Każdy może zalogować się jako konto gościa po uruchomieniu komputera lub uzyskaniu do niego dostępu, gdy jest zablokowany.

Możesz wylogować się z bieżącego konta użytkownika lub użyć funkcji Przełącz użytkownika, aby pozostać zalogowanym, utrzymując otwarte programy i blokując konto, jednocześnie umożliwiając gościom korzystanie z komputera.

1627376003 668 Jak pozwolic komus innemu na korzystanie z komputera nie dajac

Po zakończeniu mogą wylogować się z konta gościa. Pamiętaj, że ich historia przeglądania, strony zalogowane i wszelkie inne pliki lub dane, które pozostawili, pozostaną dostępne dla przyszłych użytkowników Twojego konta gościa. Użytkownicy-goście powinni wylogować się ze wszystkich witryn, do których uzyskali dostęp, lub po prostu skorzystać z funkcji przeglądania prywatnego przeglądarki na koncie gościa.


Jeśli martwisz się, do jakich plików ma dostęp gość, możesz zalogować się jako gość i poszukać. Domyślnie pliki nie powinny być dostępne, o ile są przechowywane w folderach w folderze użytkownika w C:UsersNAME, ale pliki przechowywane w innych lokalizacjach, takich jak partycja D:, mogą być dostępne. Możesz zablokować wszystkie foldery, do których nie chcesz, aby goście mieli dostęp, za pomocą okna dialogowego właściwości zabezpieczeń.

Jeśli chcesz, możesz również zmienić nazwę swojego konta gościa systemu Windows.

Włączanie konta gościa w macOS

Na komputerze Mac możesz zalogować się jako gość, wybierając konto użytkownika gość na ekranie logowania. Jeśli ta opcja nie jest dostępna, musisz ją włączyć.

Na pulpicie kliknij ikonę Preferencje systemowe w doku (ta z kołem zębatym). Kliknij „Użytkownicy i grupy”.

1627376003 960 Jak pozwolic komus innemu na korzystanie z komputera nie dajac

Kliknij ikonę kłódki w lewym dolnym rogu, a następnie wprowadź hasło administratora, aby uzyskać dostęp do funkcji zaawansowanych.

1627376003 116 Jak pozwolic komus innemu na korzystanie z komputera nie dajac

Kliknij „Gość”, a następnie zaznacz pole wyboru „Zezwalaj gościom na logowanie się do tego komputera”. Nie klikaj opcji „Zezwalaj użytkownikom-gościom na łączenie się z folderami udostępnionymi”, chyba że chcesz przyznać im dostęp do swoich plików osobistych.

1627376003 3 Jak pozwolic komus innemu na korzystanie z komputera nie dajac


Wyloguj. Będziesz mieć teraz konto gościa dostępne bez hasła. Po wylogowaniu się gościa wszystkie jego dane zostaną usunięte (w przeciwieństwie do systemu Windows).

Korzystanie z konta gościa na Ubuntu

W Ubuntu konto gościa jest włączone po wyjęciu z pudełka. Możesz wybrać użytkownika Gość na ekranie logowania, aby zalogować się jako konto gościa. Podobnie jak macOS, wszystkie ich dane zostaną wyczyszczone po zakończeniu i wylogowaniu się z konta gościa.

1627376003 611 Jak pozwolic komus innemu na korzystanie z komputera nie dajac

Korzystanie z konta gościa na Chromebooku

Chromebooki Google oferują również tryb gościa. Podobnie jak macOS i Linux, wszystkie dane użytkownika-gościa zostaną automatycznie wyczyszczone, gdy użytkownik-gość się wyloguje.

1627376003 526 Jak pozwolic komus innemu na korzystanie z komputera nie dajac

Czy ten post był pomocny?