Skip to content

Jak uzyskać pełne uprawnienia do edycji chronionych kluczy rejestru?

28 de lipiec de 2021
wrp top 650x300

W How-To Geek mówimy o wielu fajnych rzeczach, które możesz zrobić, edytując rejestr systemu Windows. Czasami jednak natkniesz się na klucz lub wartość rejestru, których nie masz uprawnień do edycji. Podczas próby zobaczysz komunikat o błędzie „Nie można edytować _____: Błąd podczas zapisywania nowej zawartości wartości”. Na szczęście, podobnie jak w systemie plików Windows, Rejestr udostępnia narzędzia, które pozwalają przejąć na własność i edytować uprawnienia do kluczy . Oto jak to zrobić.

Edytor rejestru to potężne narzędzie, którego niewłaściwe użycie może spowodować, że system będzie niestabilny lub nawet nie będzie działał. To dlatego niektóre z tych kluczy rejestru są chronione. Edytowanie chronionego klucza może czasami zepsuć system Windows lub aplikację, do której odnosi się klucz. Nigdy nie wskażemy Ci żadnych hacków, których sami nie przetestowaliśmy, ale nadal warto zachować ostrożność. Jeśli nigdy wcześniej nie pracowałeś z Rejestrem, przed rozpoczęciem warto przeczytać o tym, jak korzystać z Edytora rejestru. I koniecznie wykonaj kopię zapasową Rejestru (i swojego komputera!) przed wprowadzeniem zmian.

W Edytorze rejestru kliknij prawym przyciskiem myszy klucz, którego nie możesz edytować (lub klucz zawierający wartość, której nie możesz edytować), a następnie wybierz „Uprawnienia” z menu kontekstowego.

1627440981 81 Jak uzyskac pelne uprawnienia do edycji chronionych kluczy rejestru

W wyświetlonym oknie Uprawnienia kliknij przycisk „Zaawansowane”.

1627440981 916 Jak uzyskac pelne uprawnienia do edycji chronionych kluczy rejestru

Następnie przejmiesz na własność klucz rejestru. W oknie „Zaawansowane ustawienia zabezpieczeń” obok wymienionego Właściciela kliknij link „Zmień”.

1627440981 569 Jak uzyskac pelne uprawnienia do edycji chronionych kluczy rejestru


W oknie „Wybierz użytkownika lub grupę” w polu „Wprowadź nazwę obiektu do wybrania” wpisz nazwę swojego konta użytkownika systemu Windows (lub adres e-mail, jeśli masz konto Microsoft), a następnie kliknij „Sprawdź nazwy” przycisk, aby zatwierdzić nazwę konta. Po zakończeniu kliknij OK, aby zamknąć okno „Wybierz użytkownika lub grupę”, a następnie ponownie kliknij OK, aby zamknąć okno „Zaawansowane ustawienia zabezpieczeń”.

1627440981 281 Jak uzyskac pelne uprawnienia do edycji chronionych kluczy rejestru

Wróć do zwykłego okna Uprawnienia, wybierz grupę Użytkownicy, a następnie zaznacz pole wyboru „Zezwalaj” obok uprawnienia „Pełna kontrola”. Jeśli wolisz, możesz po prostu nadać swojemu kontu użytkownika pełne uprawnienia, a nie grupę Użytkownicy. Aby to zrobić, kliknij przycisk Dodaj, wykonaj kroki, aby dodać swoje konto użytkownika do listy, a następnie nadaj temu kontu uprawnienie Pełna kontrola. Niezależnie od wybranej metody kliknij przycisk OK po zakończeniu, aby powrócić do Edytora rejestru.

1627440981 253 Jak uzyskac pelne uprawnienia do edycji chronionych kluczy rejestru

Po powrocie do Edytora rejestru powinieneś teraz móc wprowadzać zmiany w kluczu, do którego przejęłeś własność, i nadałeś sobie pełne uprawnienia do edycji. Prawdopodobnie nie będziesz tak często spotykać się z chronionymi kluczami podczas edytowania rejestru. Rzadko się na nie spotykamy. Mimo to dobrze jest wiedzieć, jak obejść tę ochronę, gdy zajdzie taka potrzeba.

Czy ten post był pomocny?