Skip to content

Jak zrobić zrzut ekranu na prawie każdym urządzeniu?

5 de sierpień de 2021
33991370625 f071a2fc11 k

Jesteś dorosły. Wiesz, jak korzystać z komputera i telefonu. Więc kiedy nadejdzie czas, aby pochwalić się częścią ekranu, nie próbuj robić jej zdjęcia — to rzecz dla dzieci, a i tak wygląda jak śmieci. Prawie każdy nowoczesny system operacyjny ma jakąś metodę zapisywania zawartości ekranu, a większość z nich bardzo to ułatwia. Zachowaj ten prosty przewodnik w zakładkach dla każdej metody, której kiedykolwiek będziesz potrzebować.

Windows 7 i 8

Jak zrobic zrzut ekranu na prawie kazdym urzadzeniu

W starszych wersjach systemu Windows wystarczy nacisnąć klawisz Print Screen (na niektórych klawiaturach oznaczony również jako „Drukuj”, „PrtScn” lub „PrtSc”). W rzeczywistości nie zapisuje to kopii ekranu, kopiuje ekran do schowka Windows, który można następnie wkleić (Ctrl + V) do dowolnego pola obrazu lub edytora graficznego, takiego jak Paint, Paint.NET, Corel Draw lub Photoshop.

Windows 8.1 i 10

1628173393 502 Jak zrobic zrzut ekranu na prawie kazdym urzadzeniu

Dzięki znaczącej aktualizacji do systemu Windows 8.1 i późniejszej wersji do systemu Windows 10 firma Microsoft dodała kilka bardziej nowoczesnych narzędzi. Nadal możesz użyć przycisku Print Screen, aby wstawić obraz do edytora, ale jeśli wolisz szybko uzyskać plik obrazu, możesz jednocześnie nacisnąć przycisk Windows i Print Screen (Win + PrtScn). Obrazy zostaną przeniesione do folderu „Zrzuty ekranu” w folderze Zdjęcia Twojego osobistego użytkownika (c:/Użytkownicy/Twoja nazwa użytkownika/Obrazy/Zrzuty ekranu).

1628173393 555 Jak zrobic zrzut ekranu na prawie kazdym urzadzeniu

Chcesz czegoś jeszcze bardziej konkretnego? Naciśnij Alt+PrtScn, aby skopiować tylko zawartość bieżącego okna. Tego narzędzia nie można użyć do zapisania pełnego obrazu, ale można wkleić zawartość okna do edytora.


System Windows zawiera również narzędzie do wycinania, aby uzyskać bardziej szczegółowe zrzuty ekranu i adnotacje.

Surface firmy Microsoft i inne tablety z systemem Windows

1628173394 18 Jak zrobic zrzut ekranu na prawie kazdym urzadzeniu

Co dziwne, niektóre klawiatury do tabletów Surface firmy Microsoft nie zawierają przycisku Print Screen. Aby zrobić zrzut ekranu z klawiatury, naciśnij jednocześnie klawisze Fn + Win + spacja.

Starsze tablety Surface i Surface Pro mogą również wykonać zrzut ekranu, naciskając jednocześnie przycisk Windows na tablecie (pod ekranem) i przycisk zmniejszania głośności. W przypadku nowszych modeli Surface i bardziej ogólnych tabletów z systemem Windows 10 naciśnij jednocześnie przycisk zasilania i zmniejszanie głośności.

System operacyjny Mac

1628173394 131 Jak zrobic zrzut ekranu na prawie kazdym urzadzeniu

Istnieje wiele sposobów na zrobienie zrzutu ekranu w systemie MacOS. Aby zrobić zrzut ekranu całego ekranu komputera Mac, naciśnij klawisze Shift+Command+3. Obraz jest zapisywany bezpośrednio na pulpicie. Aby skopiować obraz zamiast go zapisywać i wstawić do edytora w stylu Windows, naciśnij Command+Control+Shift+3. Twoje palce docenią trening.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe zrzuty ekranu, możesz nacisnąć Command + Shift + 4, aby otworzyć wbudowane narzędzie do zaznaczania. Kliknij i przeciągnij selektor przez obszar pulpitu, który chcesz przechwycić, z zakrytym obszarem na przezroczysty niebieski kolor.

1628173394 891 Jak zrobic zrzut ekranu na prawie kazdym urzadzeniu

Ten obszar wyboru jest zaskakująco elastyczny. Podczas przeciągania możesz przytrzymać klawisz Shift, aby zablokować zaznaczenie w pionie lub poziomie, lub przytrzymać Option, aby narysować kwadrat zaznaczenia od środka. Naciśnij spację, aby ręcznie przesunąć wypełnione pole wyboru, a Escape, aby je wyczyścić i powrócić do normalnego pulpitu.

System operacyjny Chrome

1628173394 930 Jak zrobic zrzut ekranu na prawie kazdym urzadzeniu

Na standardowym Chromebooku nie ma przycisku Drukuj ekran.Aby zrobić zrzut ekranu, przytrzymaj Ctrl, a następnie naciśnij przycisk Przełącz okno. To pole z dwiema poziomymi liniami po prawej stronie, między przyciskiem pełnego ekranu a przyciskiem zmniejszania jasności w większości układów klawiatury Chromebooka. Obraz pełnego pulpitu zostanie zapisany w folderze pobierania Twojego Chromebooka.


Jeśli używasz innego urządzenia z Chrome OS ze standardową klawiaturą, możesz zrobić to samo, naciskając Ctrl+F5.

Po zrobieniu zrzutu ekranu w prawym dolnym rogu ekranu pojawi się powiadomienie. Możesz nacisnąć przycisk kontekstowy tutaj, aby skopiować zrzut ekranu i wkleić go (Ctrl + V) do edytora obrazów.

1628173394 50 Jak zrobic zrzut ekranu na prawie kazdym urzadzeniu

System operacyjny Chrome zawiera również narzędzie do częściowego zrzutu ekranu. Przytrzymaj klawisze Ctrl+Shift+Switch Window (Ctrl+Shift+F5 na standardowej klawiaturze), a następnie kliknij i przeciągnij narzędzie do zaznaczania przez miksturę na ekranie. Po zwolnieniu przycisku myszy ten wybór zostanie zapisany jako osobny obraz w folderze Pobrane.

iOS

1628173394 531 Jak zrobic zrzut ekranu na prawie kazdym urzadzeniu

Na iPhone’ach, iPadach i iPodach Touch naciśnij jednocześnie przycisk zasilania i przycisk Początek. Zawartość ekranu zostanie zapisana w folderze Rolka z aparatu. Całkiem proste, co?

Android

Począwszy od Androida 4.0, uniwersalnym poleceniem zrzutu ekranu w telefonach i tabletach z Androidem jest Power + Volume Down. W przypadku prawie każdego producenta spowoduje to zapisanie zrzutu ekranu całego ekranu w głównym folderze zdjęć lub /Obrazy/Zrzuty ekranu w obszarze przechowywania użytkownika.

1628173394 895 Jak zrobic zrzut ekranu na prawie kazdym urzadzeniu

…Z wyjątkiem Samsunga. Z jakiegoś powodu Samsung nalega na używanie tego samego polecenia, co iPhone do zrzutów ekranu, Power + Home. Dotyczy to setek modeli telefonów i tabletów Samsung…z wyjątkiemniektóre z najnowszych. Ponieważ najnowsze flagowe telefony Samsung, takie jak Galaxy S8, S8 + i Galaxy Note 8, nie mają fizycznego przycisku Home, przełączyły się z powrotem na standardowe polecenie Androida, Power + Volume Down.

1628173394 191 Jak zrobic zrzut ekranu na prawie kazdym urzadzeniu


Jeśli nie masz pewności co do preferencji producenta, wypróbuj funkcje Power+Volume Down i Power+Home. W 99% przypadków jeden z nich uruchomi polecenie zrzutu ekranu.

Źródło obrazu:Klawiatura Das

Czy ten post był pomocny?