Skip to content

Jak zrootować telefon z Androidem za pomocą SuperSU i TWRP

14 de lipiec de 2021
androidroot 1

Jeśli naprawdę chcesz zagłębić się w system Android, może się okazać, że niektóre aplikacje wymagają uprawnień administratora. Rootowanie stało się mniej potrzebne na przestrzeni lat, ale nadal jest przydatne, jeśli chcesz uruchamiać określone typy aplikacji.Oto najpopularniejsza metoda rootowanie urządzenia i dlaczego warto.

Ten post został pierwotnie opublikowany w 2012 roku. Od tego czasu został zaktualizowany, aby skupić się na najczęściej obsługiwanej metodzie rootowania zamiast na zbiorze aplikacji z jednym kliknięciem.

Co to jest korzeń?

Android jest oparty na Linuksie. W systemie Linux i innych systemach operacyjnych podobnych do UNIX użytkownik root jest odpowiednikiem użytkownika administratora w systemie Windows. Użytkownik root ma dostęp do całego systemu operacyjnego i może zrobić wszystko. Domyślnie nie masz uprawnień administratora do własnego urządzenia z Androidem, a niektóre aplikacje nie będą działać bez uprawnień administratora. Podobnie jak inne nowoczesne mobilne systemy operacyjne, Android ogranicza aplikacje do restrykcyjnych piaskownic bezpieczeństwa ze względów bezpieczeństwa.

Konto użytkownika root zawsze istnieje w systemie Android; po prostu nie ma wbudowanego sposobu, aby uzyskać do niego dostęp. „Rootowanie” to czynność uzyskania dostępu do tego konta użytkownika root. Jest to bardziej miękkie w porównaniu do jailbreakowania iPhone’a lub iPada, ale rootowanie i jailbreaking są zupełnie inne.

Pomijając aspekty techniczne, dostęp do roota pozwala robić wiele przydatnych rzeczy. Dzięki rootowaniu możesz usunąć nadprogramy, które pojawiły się w telefonie, uruchomić zaporę ogniową, włączyć tethering, nawet jeśli Twój operator go blokuje, ręcznie wykonać kopię zapasową systemu i użyć wielu innych poprawek, które wymagają dostępu do systemu na niskim poziomie.


Aplikacje wymagające roota nie są trudne do znalezienia – są dostępne w Google Play, ale nie będą działać, dopóki nie uzyskasz dostępu do roota. Niektóre aplikacje mają funkcje, które działają tylko na zrootowanym urządzeniu.

Jak zrootowac telefon z Androidem za pomoca SuperSU i TWRP

Wystarczy zrootować telefon, jeśli chcesz uruchomić konkretną aplikację, która wymaga uprawnień administratora. Jeśli nie planujesz robić czegokolwiek z tym dostępem do roota, nie przejmuj się. Zawsze możesz go zrootować później, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Ostrzeżenia

Urządzenia z Androidem nie są zrootowane bez powodu. W rzeczywistości niektórzy producenci urządzeń robią wszystko, aby zapobiec rootowaniu. Dlatego:

  • Bezpieczeństwo: Rootowanie wyrywa aplikacje poza normalną piaskownicę bezpieczeństwa Androida. Aplikacje mogą nadużywać przyznanych przez Ciebie uprawnień administratora i podsłuchiwać inne aplikacje, co zwykle nie jest możliwe. W rzeczywistości Google uniemożliwia korzystanie z urządzeń zrootowanych Android Payon z tego powodu.
  • Gwarancja: Niektórzy producenci twierdzą, że rootowanie unieważnia gwarancję urządzenia. Jednak rootowanie w rzeczywistości nie uszkodzi twojego sprzętu. W wielu przypadkach możesz „odrootować” swoje urządzenie, a producenci nie będą w stanie stwierdzić, czy zostało zrootowane.
  • Murowanie: Jak zwykle robisz to na własne ryzyko. Rootowanie powinno być ogólnie bardzo bezpiecznym procesem, ale tutaj jesteś sam. Jeśli coś zepsujesz, nie możesz po prostu oczekiwać bezpłatnej usługi gwarancyjnej, która to naprawi. Jeśli się martwisz, najpierw zrób trochę badań i sprawdź, czy inne osoby zgłaszają sukces zrootowania urządzenia za pomocą narzędzia, którego planujesz używać.

Ponadto rootowanie może unieważnić gwarancję, przynajmniej w przypadku niektórych rodzajów napraw. Sprawdź nasze wyjaśnienie na ten temat, aby uzyskać więcej informacji.

Wiele sposobów na zrootowanie telefonu z Androidem

1626287059 14 Jak zrootowac telefon z Androidem za pomoca SuperSU i TWRP

Istnieje wiele sposobów na zrootowanie telefonu z Androidem, a ten, którego powinieneś użyć, zależy od Twojego telefonu. Ogólnie rzecz biorąc, rootowanie będzie obejmować jeden z tych procesów:

  • Odblokuj bootloader: Google i producenci urządzeń oficjalnie nie obsługują rootowania, ale zapewniają oficjalny sposób na uzyskanie dostępu niskiego poziomu do niektórych urządzeń, który następnie umożliwia rootowanie. Na przykład urządzenia Nexus są przeznaczone dla programistów i możesz łatwo odblokować bootloader za pomocą jednego polecenia. Następnie możesz zrootować urządzenie, flashując plik .zip zawierający plik binarny su z ekranu odzyskiwania. Narzędzia takie jak Zestaw narzędzi do rootowania Nexusa w przypadku urządzeń Nexus automatyzuje ten proces. Inni producenci również oferują sposoby odblokowania bootloadera, ale tylko dla niektórych urządzeń.
  • Wykorzystaj lukę w zabezpieczeniach: Inne urządzenia są zablokowane. Ich producenci nie zapewniają oficjalnego sposobu na odblokowanie swoich bootloaderów i manipulowanie ich oprogramowaniem. Urządzenia te nadal można zrootować, ale tylko przez wykrycie luki w zabezpieczeniach urządzenia i wykorzystanie jej do zainstalowania binarnego podsystemu na partycji systemowej. Aktualizacja OTA może naprawić lukę w zabezpieczeniach, a także odinstalować urządzenie. Na przykład przyznano nagrodę w wysokości 18 000 USD za pierwszą osobę, która mogła zrootować Samsung Galaxy S5 działający na Verizon lub AT&T. Znaleziono lukę, ale przyszłe aktualizacje mogą uniemożliwić jej działanie i uniemożliwić zrootowanie Galaxy S5.
  • Flash CyanogenMod lub inny niestandardowy ROM: Technicznie jest to rozszerzenie jednej z powyższych metod. Odblokowanie bootloadera i wykorzystanie luki w zabezpieczeniach może pozwolić na flashowanie niestandardowych ROM-ów, takich jak CyanogenMod, które często są wstępnie zrootowane. CyanogenMod zawiera prosty przełącznik na ekranie ustawień, który pozwala włączyć lub wyłączyć dostęp do roota. Aktualizacja do nowej wersji CyanogenMod lub niestandardowej pamięci ROM nie spowoduje unrootowania urządzenia, jeśli ROM jest wyposażony w zintegrowany sposób włączenia rootowania.


W tym artykule omówimy przede wszystkim użytkowników, którzy należą do pierwszego obozu, którzy mają bootloader do odblokowania. Jeśli Twój telefon wymaga exploita, nie będziemy w stanie Ci pomóc, ponieważ proces jest inny w przypadku prawie każdego telefonu. Będziesz musiał przeszukać forum, takie jak Programiści XDAaby uzyskać więcej informacji na temat rootowania konkretnego urządzenia. Ten przewodnik zawierał wcześniej aplikacje root jednym kliknięciem Korzeń Kingo i Towelroot, a te mogą nadal obsługiwać niektóre starsze telefony.

Jeśli jednak Twoje urządzenie ma bootloader do odblokowania, czytaj dalej. Generalnie zalecamy metodę TWRP nad programami root jednym kliknięciem, ponieważ dowiesz się dokładnie, jak wszystko działa, co pomoże ci rozwiązać problem, jeśli coś pójdzie nie tak w przyszłości – programy root z jednym kliknięciem nie są tak przejrzyste. Przed rozpoczęciem tego procesu musisz odblokować bootloader w oficjalny sposób, a następnie zainstalować środowisko odzyskiwania TWRP, korzystając z tych instrukcji. Następnie użyjemy TWRP do zrootowania telefonu.

Jak Flash SuperSU na swój telefon i uzyskać dostęp do roota?

W porządku, więc odblokowałeś bootloader i zainstalowałeś TWRP. Wspaniały! Właściwie już prawie tam jesteś. Aby uzyskać dostęp do roota, użyjemy programu o nazwie SuperSU, co daje możliwość przyznania uprawnień administratora innym aplikacjom.

SuperSU jest dostępny w sklepie Google Play, ale ta wersja tak naprawdę nie daje dostępu do roota – w rzeczywistości potrzebujesz uprawnień roota, aby z niego korzystać! Porozmawiaj o paragrafie 22. Na szczęście SuperSU jest również dostępny jako plik .zip, który możemy „flashować” za pomocą TWRP. W ten sposób uzyskasz dostęp do roota wraz z funkcjami zarządzania aplikacją SuperSU na Androida.

Więc na początek udaj się do ten link, który przeniesie Cię do najnowszej wersji SuperSU dostępnej do pobrania. Pobierz plik .zip na komputer, podłącz telefon za pomocą kabla USB i przeciągnij zip SuperSU do wewnętrznej pamięci telefonu lub karty SD.

Następnie uruchom ponownie telefon w trybie odzyskiwania TWRP. W każdym telefonie jest to nieco inne – na przykład może być konieczne jednoczesne przytrzymanie przycisków zasilania i zmniejszania głośności, a następnie użyj klawiszy głośności, aby uruchomić „Tryb odzyskiwania”. Instrukcje Google dotyczące konkretnego modelu, aby zobaczyć, jak to zrobić.

Gdy to zrobisz, zostaniesz powitany znanym ekranem głównym TWRP. Kliknij przycisk Instaluj.


UWAGA: Przed kontynuowaniem tego procesu prawdopodobnie powinieneś wykonać kopię zapasową w TWRP.

1626287059 524 Jak zrootowac telefon z Androidem za pomoca SuperSU i TWRP

Pojawi się następujący ekran. Przewiń w dół i przejdź do przesłanego wcześniej pliku SuperSU ZIP.

1626287059 526 Jak zrootowac telefon z Androidem za pomoca SuperSU i TWRP

Dotknij suwaka SuperSU, a zobaczysz ten ekran. Przesuń, aby potwierdzić błysk.

1626287059 58 Jak zrootowac telefon z Androidem za pomoca SuperSU i TWRP

Flashowanie pakietu SuperSU powinno zająć tylko chwilę. Po zakończeniu dotknij przycisku „Wyczyść pamięć podręczną / Dalvik”, który się pojawi i przesuń palcem, aby potwierdzić.

1626287059 813 Jak zrootowac telefon z Androidem za pomoca SuperSU i TWRP

Po zakończeniu dotknij przycisku „Uruchom ponownie system”, aby ponownie uruchomić system Android.

Jeśli TWRP zapyta, czy chcesz teraz zainstalować SuperSU, wybierz „Nie instaluj”. Czasami TWRP nie może wykryć, że masz już SuperSU, więc poprosi o flashowanie swojej wbudowanej wersji. Ale prawie zawsze najlepiej jest samodzielnie sflashować najnowszą wersję SuperSU, co właśnie zrobiliśmy.

1626287059 88 Jak zrootowac telefon z Androidem za pomoca SuperSU i TWRP

Zarządzanie uprawnieniami roota za pomocą aplikacji SuperSU

Po ponownym uruchomieniu telefonu powinieneś zobaczyć nową ikonę SuperSU w szufladzie aplikacji. SuperSU kontroluje, które inne aplikacje w telefonie mają uprawnienia roota. Za każdym razem, gdy aplikacja chce poprosić o uprawnienia roota, musi zapytać aplikację SuperSU, która wyświetli monit o żądanie.


Aby upewnić się, że root działa poprawnie, możesz pobrać Kontroler korzeni aplikacji i zweryfikuj swój status zrootowany. Możesz też pobrać aplikację tylko dla roota, którą chciałeś wypróbować, i sprawdzić, czy poprosi Cię o uprawnienia administratora.

Na przykład, jeśli otworzymy i spróbujemy dodać aplikację doZazielenienie– poręczna aplikacja oszczędzająca baterię dla zrootowanych telefonów – zobaczymy to wyskakujące okienko z prośbą o dostęp do roota. Jeśli klikniesz Grant i otrzymasz wiadomość o sukcesie, pomyślnie osiągnąłeś root na swoim telefonie.

1626287059 384 Jak zrootowac telefon z Androidem za pomoca SuperSU i TWRP

Aby zarządzać uprawnieniami roota, otwórz szufladę aplikacji i dotknij ikony SuperSU. Zobaczysz listę aplikacji, którym przyznano lub odmówiono dostępu superużytkownikowi. Możesz dotknąć aplikacji, aby zmienić jej uprawnienia.

Jeśli kiedykolwiek chcesz odinstalować, otwórz aplikację SuperSU, przejdź do ekranu Ustawienia i wybierz opcję „Pełne unroot”. Będzie próbował odinstalować urządzenie. Jeśli to działa, jest to zdecydowanie najłatwiejszy sposób na zrestartowanie telefonu.

Ale na razie świat jest twoją przyjazną dla korzeni ostrygą. Możesz sprawdzić naszą listę świetnych aplikacji root, aby znaleźć pomysły, lub zainstalować platformę Xposed, aby uzyskać naprawdę fajne poprawki. Powodzenia!

Źródło obrazu:Norebbo

Czy ten post był pomocny?