Skip to content

Jaka jest różnica między wirtualnymi a „prawdziwymi” zestawami słuchawkowymi do gier z dźwiękiem przestrzennym?

9 de lipiec de 2021
tiamat71 fb slide 181012 08 new

Kinomani już znają błogość dobrej konfiguracji dźwięku przestrzennego, ale gracze komputerowi mają jeszcze lepszy powód, aby zainwestować w trochę zanurzenia w dźwięku: pokonanie smarkaczy swoich internetowych przeciwników. Dobry system dźwięku przestrzennego może zrobić zaskakującą różnicę w dynamicznych grach konkurencyjnych, pomagając usłyszeć, gdzie na mapie znajdują się inni gracze.

Kupując zestaw słuchawkowy do gier, możesz zobaczyć reklamowany dźwięk „surround”, ale nie zawsze jest on tak dobry, jak się twierdzi — jest różnica między „prawdziwym” dźwiękiem przestrzennym a „wirtualnym” dźwiękiem przestrzennym. Zacznijmy od porozmawiania o tym, jak działają słuchawki stereo i jak poprawiają je różne rodzaje dźwięku przestrzennego.

Słuchawki stereofoniczne: tylko podstawy

1625821274 920 Jaka jest roznica miedzy wirtualnymi a „prawdziwymi zestawami sluchawkowymi do

Są to podstawowe, bezsensowne słuchawki — takie, jakie można kupić w każdym sklepie elektronicznym lub sklepie, albo wkładki douszne dołączone do telefonu. Prawdopodobnie masz już kilka par leżących w domu. Wykonają pracę pod względem czystego dźwięku, a wiele z nich ma wbudowany mikrofon do komunikacji. Ale tylko dwa przetworniki (inaczej głośniki – po jednym w każdym uchu), są ograniczone pod względem wydajności dźwięku przestrzennego – wszystko, z czym musisz pracować, to lewy i prawy kanał audio.

Bardziej zaawansowane słuchawki stereofoniczne mogą odtwarzać doskonały zakres częstotliwości dźwięku. W rzeczywistości znacznie łatwiej jest uzyskać wysokiej jakości dźwięk ze słuchawek niż z głośników, ponieważ przetworniki w słuchawkach są stosunkowo małe, a środowisko samego dźwięku (własne uszy i kanały słuchowe) jest mniej lub bardziej kontrolowane. Ale w przypadku efektów przestrzennych, które poprawiają wrażenia z gry, prawdopodobnie będziesz potrzebować czegoś dodatkowego.

(Uwaga: jeśli chcesz kupić słuchawki stereo do gier, zalecamy pominięcie zestawów słuchawkowych „do gier” — za tę cenę uzyskasz lepszą jakość dźwięku za pomocą dobrej pary słuchawek muzycznych i zawsze możesz dodać ModMic do nich, jeśli potrzebujesz mikrofonu.)

Wirtualny dźwięk przestrzenny: bardziej wciągające gry za niewielką cenę

Jaka jest roznica miedzy wirtualnymi a „prawdziwymi zestawami sluchawkowymi do

Inżynierowie oprogramowania audio ciężko pracowali nad sposobami symulacji konfiguracji dźwięku przestrzennego na bardziej ograniczonym sprzęcie. Jest na to wiele różnych konkurencyjnych metod, ale wszystkie zasadniczo sprowadzają się do „oszukania” mózgu, aby usłyszeć komponent kierunkowy, który jest bardziej złożony niż prosta dwukanałowa konfiguracja, którą byłaby w stanie dostarczyć w stereo.


Wyobraź sobie, że ktoś bezpośrednio po Twojej lewej stronie mówi do Ciebie. Dźwięk ich głosu będzie oczywiście słyszalny w lewym uchu, ale także w prawym — tylko z cichszą głośnością i prawie niezauważalnym opóźnieniem. Odwróć głowę twarzą do osoby, która mówi, a obydwoje uszy powinny słyszeć słowa mniej więcej w tym samym czasie i z taką samą głośnością. Uwzględnia to nawet normalne miksowanie dźwięku stereo dla muzyki i telewizji; wokalista lub instrument prawie nigdy nie jest całkowicie słyszany jednym lub drugim uchem.

Zwykłe słuchawki stereofoniczne wykorzystują głośność, aby pomóc Ci określić, skąd dochodzi dźwięk, ale wirtualny dźwięk przestrzenny to jeszcze więcej. Opóźnia również dźwięk o niewielki ułamek w „wyłączonym” uchu, a także kilka innych sztuczek związanych z przetwarzaniem, aby oszukać mózg, by pomyślał, że słyszy dźwięk z więcej niż dwóch kierunków jednocześnie. To opóźnienie może być nawet wyolbrzymione, aby pomóc określić kierunek.

Wiele z tych innych sztuczek jest zastrzeżonych i różnią się między wieloma wirtualnymi standardami dźwięku przestrzennego — takimi jak Dolby Headphone, Creative Media Surround Sound 3D (CMSS-3D Headphone) — i DTS Headphone X — więc nie moglibyśmy tego wszystkiego wyjaśnić, nawet jeśli chciałem — ale używaliśmy wcześniej wirtualnych słuchawek, a różnica jest zdecydowanie zauważalna.

1625821274 737 Jaka jest roznica miedzy wirtualnymi a „prawdziwymi zestawami sluchawkowymi do

Zauważ, że zdecydowana większość zestawów słuchawkowych do gier— nawet te sprzedawane jako dźwięk przestrzenny „5.1” lub „7.1” — używają standardowych sterowników stereo z wirtualizacją dźwięku przestrzennego Dolby lub DTS. Sprawdź specyfikacje na opakowaniu: jeśli zawiera tylko jeden lub dwa rozmiary sterowników, jest to zestaw stereo z wirtualnym dźwiękiem przestrzennym. Niektórzy gracze wolą wysokiej jakości konfigurację stereo z wirtualnym dźwiękiem przestrzennym od „prawdziwego” dźwięku przestrzennego, ponieważ pojedynczy dedykowany sterownik w każdym uchu jest często wyższej jakości niż wiele sterowników w bardziej złożonych konfiguracjach… i są one mniejsze i znacznie tańsze.

Niektóre popularne wirtualne zestawy słuchawkowe surround obejmują SteelSeries Syberia 350(95 USD) i Logitech G430 (40 dolarów).

Prawdziwy dźwięk przestrzenny 5.1: Prawdziwy McCoy

Jak sama nazwa wskazuje, słuchawki z dźwiękiem przestrzennym 5.1 wykorzystują pięć odrębnych przetworników rozdzielonych na oba uszy oraz dodatkowy szósty przetwornik dla basów o niskiej częstotliwości. Są one fizycznie rozmieszczone wokół ucha, aby pomóc symulować dźwięki dochodzące z różnych kierunków: kanał środkowy, kanał przedni lewy, kanał przedni prawy, kanał tylny lewy i kanał tylny prawy oraz „ subwoofer” dla basów.

1625821274 955 Jaka jest roznica miedzy wirtualnymi a „prawdziwymi zestawami sluchawkowymi do

Wibrowanie sterowników w tej konfiguracji przy różnych poziomach głośności, odpowiadających źródłom dźwięku w filmie lub grze, tworzy imponujący efekt dźwięku przestrzennego. Na przykład, wróg skradający się bezpośrednio za graczem będzie wydawał odgłosy kroków o równej głośności zarówno w tylnym lewym, jak i tylnym prawym kanale, podczas gdy ten sam wróg zbliżający się nieco w lewo będzie głośniejszy w tylnym lewym kanale niż prawo. Oprócz czystej wartości rozrywkowej, może to być niezwykle przydatne w grach online dla wielu graczy, umożliwiając graczom natychmiastowe reagowanie na zagrożenia z wielu kierunków bez konieczności oglądania ich wszystkich na ekranie.

Większość nowoczesnych gier od dużych deweloperów i wydawców będzie działać z dźwiękiem przestrzennym na co najmniej 5.1 kanałach. Dokładna obsługa dźwięku jest współdzielona przez grę i kartę dźwiękową komputera (lub, jeśli używasz zestawu słuchawkowego USB, oprogramowanie zestawu słuchawkowego zainstalowane w systemie operacyjnym). Dotyczy to nie tylko gier — jeśli oglądasz film na komputerze, z płyty DVD lub z usługi wideo online, takiej jak Netflix, możesz uzyskać pełną obsługę 5.1 — o ile Twój odtwarzacz wideo lub usługa przesyłania strumieniowego oferuje to.

„Prawdziwe” zestawy słuchawkowe z dźwiękiem przestrzennym 5.1 (w przeciwieństwie do wirtualnego dźwięku przestrzennego stereo) obejmują Chłodniejszy Mistrz Syrusandthe Roccat Kave XTD(160 dolarów).

Prawdziwy dźwięk przestrzenny 7.1: przesadny dźwięk

Słuchawki 7.1-kanałowe działają na tych samych zasadach, co słuchawki 5.1, tylko z większą liczbą sterowników. Oprócz dedykowanych sterowników dla środkowego, przedniego lewego/prawego, tylnego lewego/prawego, tylnego prawego i basu w każdym uchu, słuchawki 7.1 zawierają dodatkowe kanały lewego i prawego dźwięku przestrzennego dla dźwięków pochodzących bezpośrednio z lewego i prawego w grze lub filmie.

1625821274 103 Jaka jest roznica miedzy wirtualnymi a „prawdziwymi zestawami sluchawkowymi do

Różnica między 5.1 a 7.1 jest znacznie bardziej nieistotna niż przejście między stereo lub wirtualnym dźwiękiem przestrzennym do prawdziwego 5.1. Technicznie jest to bardziej wciągające, ale ponieważ zestawy słuchawkowe 7.1-kanałowe są droższe, możesz mieć do czynienia z malejącymi zwrotami dla bardziej wyszukanego sprzętu. Pamiętaj też, że niektóre gry obsługują tylko dźwięk przestrzenny 5.1, w którym to przypadku słuchawki 7.1 nie będą miały znaczenia.


„Prawdziwe” zestawy słuchawkowe z dźwiękiem przestrzennym 7.1 obejmująASUS STRIX(190 USD) i Razer Tiamat (wycofane, ale nadal dostępne w niektórych sklepach).

Inne uwagi: USB i bezprzewodowe

Podczas zakupów są jeszcze dwie rzeczy, które warto wziąć pod uwagę.

Niektóre słuchawki będą używać USB do połączenia z komputerem, podczas gdy inne będą korzystać z systemu wielowtykowego gniazda słuchawkowego. Zwykle rozsądniej jest wybrać bardziej nowoczesny dźwięk USB. Większość laptopów i niektóre nowsze lub tańsze komputery stacjonarne nie mają niezbędnych wyjść audio dla dźwięku przestrzennego na płycie głównej, a bardzo niewiele jest już wyposażonych w dedykowaną kartę dźwiękową. Zestaw słuchawkowy z dźwiękiem przestrzennym USB obsługuje całe przetwarzanie dźwięku za pomocą oprogramowania komputerowego lub wbudowanego wzmacniacza, który jest znacznie łatwiejszy w zarządzaniu.

Ponadto wiele nowszych zestawów słuchawkowych jest wyposażonych w bezprzewodowy dźwięk przestrzenny. To fajna funkcja, zwłaszcza jeśli jesteś przyzwyczajony do chodzenia i robienia innych rzeczy podczas oglądania filmu. Ale ponieważ większość gier na PC odbywa się bezpośrednio przed komputerem (w zasięgu kabla USB), jest to funkcja, która generalnie nie jest warta dodatkowych wydatków. Bezprzewodowe zestawy słuchawkowe również muszą być ładowane i czasami mogą występować zakłócenia z innych bezprzewodowych gadżetów — co nie stanowi problemu w przypadku dedykowanego kabla USB lub audio.

Czy ten post był pomocny?