Skip to content

Używanie okna poleceń uruchomienia Kubuntu (Alt+F2)

10 de sierpień de 2021
krun

Linux Kubuntu to wariant Ubuntu, który używa środowiska graficznego KDE zamiast Gnome. Pulpit KDE można jednak łatwo zainstalować na Ubuntu.

Najszybszym sposobem na uruchomienie polecenia na Ubuntu lub Kubuntu jest użycie skrótu Alt+F2. Pojawi się okno dialogowe, które wygląda tak:

Możesz wpisać dowolne polecenie, którego regularnie używasz z okna terminala, i zostanie ono uruchomione. Użycie przycisku Opcje daje szereg innych interesujących opcji. Wypróbujmy proste polecenie ls -l:

1628610243 503 Uzywanie okna polecen uruchomienia Kubuntu AltF2

Zaznaczyliśmy pole wyboru „Uruchom w oknie terminala”, aby dane wyjściowe polecenia pojawiły się w oknie terminala. W Ubuntu wydaje się, że to nie działa dobrze, ale w Kubuntu lub KDE jest to naprawdę przydatne. Naciśnij Enter lub kliknij przycisk Uruchom, a zobaczysz coś takiego:

1628610243 619 Uzywanie okna polecen uruchomienia Kubuntu AltF2

Jest to niezwykle przydatne do szybkiego uzyskiwania wyników poleceń, takich jak ifconfig, gdzie potrzebujesz tylko wyniku polecenia.


Kolejną ciekawą funkcją jest to, że polecenie Uruchom zapamiętuje ustawienia dla każdego polecenia. W ostatnim poleceniu wpisaliśmy 'ls -l’ i zaznaczyliśmy pole „uruchom w oknie terminala”. Kiedy wpisujemy coś innego, ustawienia są domyślne:

1628610244 899 Uzywanie okna polecen uruchomienia Kubuntu AltF2

Ale jeśli ponownie zaczniemy wpisywać 'ls -l’, automatycznie zaznaczy pole wyboru, które ustawiliśmy wcześniej:

1628610244 563 Uzywanie okna polecen uruchomienia Kubuntu AltF2

Inne opcje obejmują uruchomienie polecenia jako inny użytkownik i ustawienie priorytetu polecenia. W większości przypadków wystarczy wpisać sudo lub gksu przed poleceniem, jeśli musi działać jako root, ale jeśli próbujesz uruchomić polecenie jako zupełnie inny użytkownik, byłoby to przydatne.

Czy ten post był pomocny?