Skip to content

W tym tygodniu w historii geeków: Gmail upubliczniony, Deep Blue wygrywa w szachach i narodziny Thomasa Edisona

9 de lipiec de 2021
2011 02 09 122350

Co tydzień przedstawiamy migawkę tygodnia w Geek History. W tym tygodniu przyglądamy się publicznej wersji Gmaila, pierwszej wygranej komputera z mistrzem szachowym i narodzinom płodnego wynalazcy Thomasa Edisona.

Gmail staje się publiczny

1625824575 687 W tym tygodniu w historii geekow Gmail upubliczniony Deep Blue

Aż trudno uwierzyć, że Gmail ma istnieje dopiero od siedmiu lat i że przez pierwsze trzy lata swojego życia było tylko zaproszeniem. W 2007 r. Gmail zrezygnował z wymogu tylko dla zaproszeń (chociaż utrzymałby tag „beta” przez kolejne dwa lata) i otworzył swoje drzwi dla każdego, kto może pobrać nazwę użytkownika @gmail. Przez, jak się wydawało, całą epokę w historii Internetu Gmail miał najbardziej sprawną internetową pocztę e-mail z ciągłymi innowacjami i funkcjami wprowadzanymi z Gmail Labs. Tylko w ciągu ostatniego roku przeprowadzono gruntowne remonty u konkurentów, takich jak Hotmail i Yahoo! Poczta przyspieszyła działanie innych usług. Nie możesz znieść czytania wpisu Week in Geek History bez przypadkowego faktu? Proszę bardzo: gmail.com był pierwotnie własnością franczyzy Garfield i prowadził usługę, która dostarczała komiksy Garfield do Twojej skrzynki e-mail. Nie, nie żartujemy.

Deep Blue udowadnia, że ​​jest mistrzem szachów

1625824575 868 W tym tygodniu w historii geekow Gmail upubliczniony Deep Blue

Deep Blue był super komputerem skonstruowany przez IBM wyłącznie w celu wygrywania meczów szachowych. W 2011 roku, z wszechwidzącym okiem Google i niesamowitymi zdolnościami obliczeniowymi silników takich jak Wolfram Alpha, po prostu przyjmujemy za pewnik potężne komputery zanurzone w naszym codziennym życiu. Mecz 1996 z panującym mistrzem świata w klatce piersiowej Garrym Kasparowem, gdzie w Deep Blue trzymał się, ale ostatecznie przegrał w meczu 4-2, wstrząsnął wieloma ludźmi. Co to znaczy, że coś, co uważano za tak eleganckie i typowo ludzkie przedsięwzięcie, jak szachy, było tak łatwe dla maszyny? Seria ulepszeń pomogła Deep Blue wprost wygrać mecz z Kasparowem w 1997 roku (widoczne na zdjęciu powyżej). Po wygranej Deep Blue został wycofany i zdemontowany. Części Deep Blue znajdują się w Narodowym Muzeum Historii i Muzeum Historii Komputerów.

Narodziny Thomasa Edisona

1625824575 357 W tym tygodniu w historii geekow Gmail upubliczniony Deep Blue

Thomas Alva Edison był jednym z najbardziej płodnych wynalazców w historii i posiada zdumiewające 1093 patenty amerykańskie. Jest odpowiedzialny za wynalezienie lub znaczne udoskonalenie głównych innowacji w historii kultury światowej, w tym fonografu, kamery filmowej, mikrofonu węglowego używanego w prawie każdym telefonie od lat 80., baterii do samochodów elektrycznych (pojęcie, które przejęlibyśmy stulecie, które należy traktować poważnie), maszyny do głosowania i oczywiście jego ogromny wkład w systemy dystrybucji energii elektrycznej. Pomimo tego, że rola naukowca i wynalazcy jest w dużej mierze mało efektowna, Thomas Edison i jego burzliwa relacja z innym wynalazcą Nikola Tesla były pożywką dla wszystkiego, od książek, przez komiksy, filmy i gry wideo.

Inne ważne momenty z tego tygodnia w historii Geek

Chociaż w naszej kolumnie Geek History zwracamy uwagę tylko na trzy interesujące fakty tygodniowo, nie oznacza to, że nie mamy miejsca, aby mimochodem podkreślić kilka innych. W tym tygodniu w historii Geek:

Masz ciekawe ciekawostki dla maniaków, którymi możesz się podzielić? Napisz do nas e-mail na adres [email protected] z „historią” w temacie, a na pewno dodamy go do naszej listy ciekawostek.

Czy ten post był pomocny?