Skip to content

Włącz wyszukiwarkę Google ze skrótu klawiszowego w KDE w (k)Ubuntu

10 de sierpień de 2021
kdemenueditor1

KDE posiada niezwykle potężny, skryptowany interfejs użytkownika dzięki użyciu narzędzia dcop. Możesz kontrolować praktycznie każdą aplikację KDE, wprowadzając polecenia dcop za pomocą skryptów powłoki lub z samej powłoki. Te działania można następnie powiązać z pozycjami menu, a nawet klawiszami skrótu. KDE można również zainstalować na Ubuntu za pomocą pakietu kubuntu-desktop.

Poprosiłem mojego przyjaciela Jaskiniowiec jakiś czas temu, czy można było zaznaczyć tekst w dowolnej aplikacji i przeprowadzić wyszukiwanie w Google za pomocą skrótu. Wrócił 30 minut później z rozwiązaniem, które zamieszczam tutaj.

Najpierw upewnij się, że masz zainstalowany pakiet xsel, uruchamiając następujące polecenie:

sudo apt-get zainstaluj xsel

Teraz utworzymy skrypt powłoki o nazwiegsrch.sh i umieścimy go w twoim katalogu domowym.

kwrite ~/gsrch.sh

Wpisz następujący tekst. Upewnij się, że w drugiej linii nie ma łamania linii (i przepraszam za zabawne formatowanie)

#!/kosz/bash

dcop `dcopfind -a 'konqueror-*’` konqueror-mainwindow#1 nowa karta “http://www.google.com/search?q=`xsel -p -o`&ie=UTF-8&oe=UTF-8″

Teraz włącz uprawnienia do wykonywania w skrypcie powłoki:

chmod u+x ~/gsrch.sh


Teraz jesteśmy gotowi dodać to do pozycji w menu KDE. Uruchom kmenuedit, aby przejść do edytora menu KDE i dodać nowy element w dowolnym miejscu:

Możesz nazwać element, jak chcesz, ale będziesz musiał przejść do właściwej ścieżki do skryptu poleceń w swoim systemie. Zmień ścieżkę roboczą na katalog domowy i upewnij się, że pole wyboru „Włącz informacje o uruchomieniu” nie jest zaznaczone.

Kliknij przycisk skrótu w prawym dolnym rogu tego okna i ustaw odpowiedni skrót. Użyłem Win + G, ale możesz ustawić to, co chcesz:

1628604062 407 Wlacz wyszukiwarke Google ze skrotu klawiszowego w KDE w kUbuntu

Teraz możemy to przetestować, zaznaczając tekst w dowolnym oknie. Na przykład chciałem dowiedzieć się, co oznacza ten komunikat o błędzie, więc zaznaczyłem tekst, a następnie wcisnąłem skrót Win + G:

1628604062 139 Wlacz wyszukiwarke Google ze skrotu klawiszowego w KDE w kUbuntu

I proste jak bułka z masłem, mam gotowe okno wyszukiwania Google:

1628604062 915 Wlacz wyszukiwarke Google ze skrotu klawiszowego w KDE w kUbuntu

KDE jest po prostu niesamowite!

Czy ten post był pomocny?