Skip to content

Ceny GPU spadają, czy nadszedł czas na zakupy? – Recenzja Geek

9 de marzec de 2022
ec3f690e 1024x576 1

Jak donosi 3DCentrum, ceny kart graficznych znajdują się w wyraźnej tendencji spadkowej. Zarówno procesory graficzne NVIDIA, jak i AMD są w najniższej cenie od ponad roku, a karty graficzne mogą sprzedawać się po sugerowanej cenie detalicznej w ciągu trzech miesięcy. Czy teraz nadszedł czas, aby kupić ten RTX 3080, nad którym się śliniłeś?

Cóż, karty graficzne wciąż są dość drogie. Dane marketingowe zebrane przez 3DCentrum stwierdza, że ​​procesory graficzne NVIDIA RTX 3000 są nadal o 41% wyższe niż sugerowana cena detaliczna, podczas gdy karty AMD RX 6000 są o 35% wyższe niż cena zalecana przez ich producenta.

I chociaż ceny GPU „spadły” o około 4% w ciągu ostatnich dziesięciu dni, niektórzy klienci (szczególnie ci w Europie) mogą nie zauważyć natychmiastowej zmiany cen. Dzieje się tak, ponieważ wahania wartości USD i Euro są częściowo odpowiedzialne za ten niedawny „spadek” cen.

Podsumowując, to nie czas na zakup GPU. Powinieneś poczekać kilka miesięcy, aż ceny osiągną „normalny” poziom. Nawet jeśli procesory graficzne nie osiągną sugerowanej ceny detalicznej w ciągu trzech miesięcy, ceny mają wyraźny trend spadkowy, który powinien się utrzymać — oczywiście z wyjątkiem nieoczekiwanych wydarzeń globalnych.

Pamiętaj, że niedawny wzrost cen GPU wynika głównie ze zwiększonego popytu na karty graficzne. NVIDIA i AMD zmagały się z tym zapotrzebowaniem, problemem, który zmienił procesory graficzne w marzenie skalpera.

Zarówno NVIDIA, jak i AMD przewidują, że poprawią problemy z łańcuchem dostaw do końca 2022 roku, kiedy to ceny kart graficznych powinny być mniej wywołujące nudności. Przy odrobinie szczęścia może nawet osiągnąć „normalny” poziom.

Źródło: 3DCentervia TechRadar

Czy ten post był pomocny?