Skip to content

Co oznacza „Fi” w Wi-Fi?

4 de sierpień de 2021
what does the fi in wi fi mean 00

Sporo osób wdało się w „interesujące” debaty i dyskusje na temat prawdziwego znaczenia terminu „Wi-Fi”, ale co właściwie oznacza sama część „Fi”? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedź na ciekawe pytanie czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser Guitar Shoe Dave chce wiedzieć, co oznacza „Fi” w Wi-Fi:

Właśnie wdałem się w gorącą dyskusję na temat Wi-Fi. Co oznacza „Fi” w Wi-Fi? Myślałem, że potencjalnie oznacza „interfejs częstotliwości”, ponieważ wszystkie karty sieciowe są klasyfikowane jako interfejsy. Nie jestem jednak tego pewien.

Co oznacza „Fi” w Wi-Fi?

Odpowiedź

Fixer1234 współtwórca SuperUser ma dla nas odpowiedź:

Przedmowa

W komentarzach i innych odpowiedziach było wiele dyskusji na temat interpretacji terminu Wi-Fi, tego, co powinno lub oznacza ze względu na historyczne i powszechne użycie oraz dorozumiane znaczenie. Nie ma na to właściwej odpowiedzi. Ta odpowiedź może jedynie odnieść się do tego, co oficjalnie ma oznaczać ten termin oraz do tła historycznego, które spowodowało te argumenty.

Wi-Fi nie powstało jako skrót

Nazwa i logo Wi-Fi zostały po prostu zaprojektowane jako znak towarowy. Cytując artykuł Definicja Wi-Fi nie jest wiernością bezprzewodową na Webopedii:

1628089621 259 Co oznacza „Fi w Wi Fi

Była to jednak gra słów z „Hi-Fi”.

Tło

1628089622 810 Co oznacza „Fi w Wi Fi

Źródło: Wi-Fi [Wikipedia]

Jeśli spojrzysz na nazwy marek, które stworzył Interbrand, większość z nich to pozbawione znaczenia dźwięki, które są chwytliwe do powiedzenia, lub bezsensowne kombinacje fragmentów słów używanych do stworzenia nowego słowa. Celem nazwy marki jest wywołanie skojarzenia w umyśle użytkownika; definicja to produkt. Propozycja Interbranda dotycząca Wi-Fi była prawdopodobnie dlatego, że miała wzór literowy przypominający Hi-Fi i rymował się z nim, co czyniło z niego dobre słowo marketingowe.

Jak pokrótce opiszę, Sojusz próbował promować wykorzystanie bezprzewodowych sieci LAN na rynku domowym do przesyłania dźwięku i obrazu. Podobieństwo do Hi-Fi pasowało dobrze, ale nie dlatego, że Hi-Fi oznaczało High Fidelity.

Większość ludzi wie, że Hi-Fi zostało skrócone z High Fidelity. Jednak Wi-Fi zostało wymyślone pół wieku później, a Hi-Fi ewoluowało. Nie był już skrótem ani synonimem High Fidelity. Jego ostatnim powszechnym użyciem było slangowe określenie wszechobecnego sprzętu audio klasy konsumenckiej lub reprodukcji.

Tak więc połączenie Wi-Fi i Hi-Fi w tym momencie było po prostu skojarzeniem z muzyką i multimediami, a nie znaczeniem sylab. To, że Hi-Fi zostało skrócone z High Fidelity, nie oznacza, że ​​„Fi” w każdym słowie imitującym układ liter oznacza Fidelity.

Pochodzenie Wierności Bezprzewodowej

Po przyjęciu nazwy i logo niektórzy członkowie Sojuszu mieli problem z koncepcją, że coś, co wygląda jak skrót, nie ma dosłownego wyjaśnienia. Jako kompromis uzgodniono, aby wraz z nazwą umieścić slogan „The Standard for Wireless Fidelity”. To sugerowało skojarzenie słów, które w rzeczywistości nie istniało. Jak opisuje to Phil Belanger:

1628089622 762 Co oznacza „Fi w Wi Fi

Fragment: Wi-Fi nie jest skrótem od „Wireless Fidelity” [BoingBoing]

Dalsze wyjaśnienie od Belangera:

1628089622 347 Co oznacza „Fi w Wi Fi

Fragment: „Wierność bezprzewodowa” zdemaskowana [Wi-Fi Planet via Web.Archive.org]

Wniosek

Oficjalnie Wi-Fi nie ma znaczenia. Wi-Fi Alliance stworzyło wrażenie, że oznacza Wireless Fidelity i przez ostatnie 16 lat próbowało naprawić ten błąd. Jednak słowo skojarzenie jest nadal dobrze zakorzenione i wciąż powtarzane.

Uzupełnienie

Zamiennikiem Wi-Fi nowej generacji może być obecnie rozwijana technologia, oparta na transmisji danych osadzonych w oświetleniu pomieszczeń LED. Jak opisano w kolejny post SuperUser, deweloper jest wśród osób, które uważają, że Wi-Fi to skrót od Wireless Fidelity. Jako urocza podróbka uroczej podróbki, ukuł nazwę Li-Fi i wyraźnie nazwał ją Light Fidelity.

Więc niezależnie od pierwotnych intencji Wi-Fi Alliance, Fidelity może tu zostać. Decyzja o użyciu sloganu stworzyła „prezent, który wciąż daje”.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?