Skip to content

Czym jest Ekozja? Poznaj alternatywę Google, która sadzi drzewa

18 de lipiec de 2021
ecosia logo 1

Ekosia to wyszukiwarka non-profit, która wykorzystuje przychody z reklam uzyskanych z wyszukiwań do sadzenia drzew. Nie skupia się na prywatności DuckDuckGo, ani nie ma wyników wyszukiwania Google. Ale ma wyjątkową misję.

Ta wyszukiwarka staje się coraz większa i coraz bardziej rozpoznawalna. Na przykład, zaczynając od Apple iOS 14 i iPadOS 14, Ecosia jest jedną z niewielu opcji, których możesz użyć jako domyślnej wyszukiwarki w Safari. Google Chrome zawiera go również jako wbudowaną opcję.

Główną misją Ecosi jest sadzenie drzew

Ekosia to wyszukiwarka non-profit, której celem jest pomoc środowisku poprzez sadzenie drzew. Misją wyszukiwarki jest pochłonięcie jak największej ilości CO2 poprzez sadzenie drzew w celu zmniejszenia wpływu zmian klimatycznych. Odbywa się to dla planety, ludzi i zwierząt.

Usługi potwierdza że drzewa mogą pomóc wzmocnić i wydźwignąć wrażliwe populacje z ubóstwa poprzez regenerację zubożonych gleb i programy uprawy żywności w rolnictwie. Wyszukiwarka jest również zaniepokojona losem zwierząt na całym świecie, które tracą swoje siedliska w wyniku wylesiania.

Misją Ecosi jest sadzenie drzew

Ecosia jest obecnie zaangażowana w 20 projektów sadzenia drzew w 15 krajach na całym świecie, od krajów Ameryki Południowej, takich jak Peru i Brazylia, po Madagaskar i Etiopię w Afryce oraz inne kraje, w tym Hiszpanię i Indonezję.


Wysiłki te koncentrują się głównie na gorących punktach bioróżnorodności, które stanowią jedynie około 2,3% powierzchni Ziemi, ale mimo to stanowią połowę wszystkich unikalnych gatunków roślin i ponad 40% ptaków, ssaków, gadów i płazów. W niektórych najbiedniejszych rolniczo regionach świata sadzi się również drzewa, aby pomóc w odnowie gleby, zwiększeniu bioróżnorodności i zapewnieniu alternatywy dla upraw monokulturowych.

Ecosia jest przejrzysta, jeśli chodzi o przychody i działalność związaną z sadzeniem drzew. Wyszukiwarka regularnie publikuje raporty finansowe na jego blogaby ujawnić całkowity miesięczny przychód i określić, jaki procent został wykorzystany do sadzenia drzew. W listopadzie 2020 r. wyszukiwarka wygenerowała ponad 1,8 miliona euro (2,2 miliona dolarów) i sfinansowała ponad 650 000 drzew.

Ecosia pomaga biednym społecznościom rolniczym na całym świecie

Aby rozbić wydatki, Ecosia wydała 40% swoich dochodów z tego okresu na drzewa, a kolejne 10% na zielone inwestycje, takie jak elektrownie słoneczne i rolnictwo regeneracyjne. Łącznie 47% przychodów przeznaczono na podatki i koszty operacyjne, a 3% na cele reklamowe.

Konwersja s na drzewa

Ecosia zarabia jak większość innych wyszukiwarek: dzięki s. Podobnie jak DuckDuckGo, reklamy partnerskie wyświetlane obok wyników wyszukiwania umożliwiają wyszukiwarce osiągnięcie zysku. Zysk ten jest następnie wykorzystywany do finansowania sadzenia drzew.

Według Ecosi, aby sfinansować sadzenie jednego nowego drzewa, potrzeba około 45 poszukiwań. Liczba ta może zostać znacznie zmniejszona w zależności od innych czynników, takich jak to, czy klikniesz reklamę i jak „wartościowe” jest wyszukiwane hasło pod względem wypłaty.

Sadzonki gotowe do sadzenia

Wyszukiwarka ma również program partnerski z HotelsCombined o nazwie Ecosia Travel. Uwzględnienie słowa „hotel” w wyszukiwaniu powoduje wyświetlenie nowego pola wyszukiwania u góry wyników, za pomocą którego można zarezerwować zakwaterowanie. Kiedy to zrobisz, Ecosia twierdzi, że zasadzi około 25 drzew, w zależności od wartości Twojej rezerwacji.


Ecosia ma również Sklep Ecosia,która sprzedaje towary takie jak T-shirty, bluzy z kapturem i torby. T-shirty są zaprojektowane tak, aby po użyciu można je było odesłać, poddać recyklingowi i przerobić na nowe produkty, co dodatkowo pokazuje zaangażowanie Ecosi w zrównoważony rozwój.

Bardziej świadomy prywatności niż Google

Wyszukiwarki takie jak Google mają słabą historię, jeśli chodzi o prywatność, przechowując historię wyszukiwania w profilu, który służy do wyświetlania bardziej trafnych s.

W rezultacie wielu porzuciło Google na rzecz wyszukiwarek dbających o prywatność, takich jak KaczkaKaczkaGo. Chociaż Ecosia jest prawdopodobnie pod pewnymi względami również wyszukiwarką szanującą prywatność, jej główną misją jest sadzenie drzew. Dla porównania, DuckDuckGo całkowicie koncentruje się na prywatności we wszystkich aspektach swojego działania.

Ecosia twierdzi, że „nigdy nie udostępni nikomu twoich wyszukiwań, z wyjątkiem usług, które są bezpośrednio zaangażowane w odpowiadanie na twoje żądanie wyszukiwania, takich jak Bing”. Ecosia jest obsługiwana przez Yahoo! i algorytmy wyszukiwania Bing. DuckDuckGo również używa Bing do swoich wyszukiwań, ale wyraźnie stwierdza, że ​​te informacje nie są gromadzone ani przekazywane w pierwszej kolejności.

Lasy w Brazylii

Aby usługa działała, niektóre informacje muszą zostać przekazane do usługi Bing. Według Ecosia obejmuje to Twój „adres IP (zaciemniony), ciąg agenta użytkownika, wyszukiwane hasło i niektóre ustawienia, takie jak ustawienia kraju i języka”. Domyślnie Ecosia ustawia identyfikator specyficzny dla Bing, aby „poprawić” wyniki wyszukiwania, funkcja, która jest wyłączona, jeśli Twoja przeglądarka ma włączoną flagę „Nie śledź”.

To zachowanie nie jest tak prywatne jak DuckDuckGo, które zgodnie z polityką prywatności nie zbiera ani nie przechowuje żadnych informacji. DuckDuckGo nie przechowuje nawet zaciemnionego adresu IP ani ciągu agenta użytkownika. DuckDuckGo również nie używa żadnych trackerów – nawet własnych wewnętrznych trackerów.


Ecosia obiecuje, że nie będzie zezwalać na wyszukiwanie przez zewnętrzne narzędzia śledzące. Oznacza to, że reklamodawcy nie mogą śledzić i łączyć Twojej aktywności wyszukiwania Ecosia z istniejącym profilem. Przetestowaliśmy to za pomocą aplikacji Safari i DuckDuckGo na iPhone’a i nie znaleźliśmy żadnych trackerów innych firm. Obie przeglądarki miały włączoną opcję „Nie śledź”, co sugeruje, że wyszukiwarka respektuje to ustawienie.

W przypadku danych wyszukiwania Ecosia obiecuje nie przechowywać osobistych profili nawyków wyszukiwania. Ecosia twierdzi, że wszystkie wyszukiwania są anonimizowane w ciągu tygodnia od ich przeprowadzenia, i twierdzi, że nie ma umów dotyczących sprzedaży tych danych wyszukiwania firmom zewnętrznym. . Twoje wyszukiwania używają również domyślnie szyfrowania HTTPS, które stało się standardem nawet w Google i Bing.

Więc jak to jest używać?

Ecosia działa jak każda wyszukiwarka obsługiwana przez Yahoo! i algorytm Bing, w tym DuckDuckGo. Chociaż wyniki często nie są tak liczne ani trafne jak wyniki Google, zwykle są wystarczająco dobre, aby dotrzeć tam, gdzie chcesz. Podczas gdy DuckDuckGo używa Bing do większości swoich wyników, uzyskuje również dodatkowe wyniki z innych wyszukiwarek, podczas gdy Ecosia nie.

To, czy w rezultacie uzyskasz „lepsze” wyniki z DuckDuckGo, jest przedmiotem dyskusji. Prawdopodobnie zależy to od tego, czego szukasz.

Monit wyszukiwania Ecosia

Podobnie jak Google, Ecosia umożliwia filtrowanie wyników według mediów, w tym obrazów i filmów. Możesz kliknąć filtr Wiadomości, aby zobaczyć tylko najnowsze artykuły. Filtr Mapy pozwala wybierać spośród Map Google i Bing Maps, wysyłając Cię poza witrynę po wskazówki dojazdu i wyniki wyszukiwania lokalnego. Dla porównania, firma DuckDuckGo zbudowała własne rozwiązanie do mapowania przy użyciu interfejsu API MapKit firmy Apple ze względu na ścisłą politykę prywatności, która nie wymaga ujawniania danych osobowych użytkownika końcowego.

DuckDuckGo ma popularną funkcję o nazwie „Grzywka”, która umożliwia przeszukiwanie innych witryn bezpośrednio z pola wyszukiwania DuckDuckGo. Ecosia ma tagi wyszukiwania, które działają w ten sam sposób, co pozwala dodawać tagi, takie jak #videos do wyszukiwania filmów, #gimages do wyszukiwania grafiki Google lub #wolfram do wyszukiwania Wolfram Alpha. Zobacz pełna lista tagów wyszukiwania tutaj.


W Ecosia jest wsparcie dla podstawowych przeliczania jednostek („2 uncje w g”) i sum („2+2”), ale nie ma obsługi przeliczania walut. Możesz dość łatwo tłumaczyć słowa („witaj po japońsku”), ale to nie jest Tłumacz Google. W dowolnym momencie możesz kliknąć „Filtry”, aby filtrować wyniki według czasu lub kliknąć „Ustawienia”, aby zmienić ustawienia regionu i bezpiecznego wyszukiwania.

Filtry wyszukiwania Ecosia

To, jak poradzisz sobie z Ecosią, zależy od tego, w jaki sposób korzystasz z wyszukiwarki i jak chcesz poświęcić funkcje, aby przyczynić się do projektu zrównoważonego rozwoju. Albo spójrz na to inaczej: jeśli Ecosia jest w porządku dla 90% twoich wyszukiwań, czy chcesz zejść z drogi i odwiedzić Google lub Bing dla pozostałych 10%?

Przejście na Ecosię

Ecosia, podobnie jak DuckDuckGo, trafiła już do najpopularniejszych przeglądarek w sieci. Obejmuje to Google Chrome i Safari na iOS 14. Inne przeglądarki, które zawierają opcję wyszukiwania za pomocą Ecosia, to Adblock Browser, Maxthon i Brave.

Google Chrome

Aby domyślnie wyszukiwać za pomocą Ecosia, uruchom Google Chrome i kliknij ikonę wielokropka „trzy kropki” w prawym górnym rogu okna. Wybierz Ustawienia, a następnie kliknij „Wyszukiwarka” w menu po lewej stronie.

Przejdź do Ecosia w Google Chrome

Teraz kliknij menu rozwijane pod „Wyszukiwarka” i wybierz Ecosia.

Safari na iPhonie i iPadzie

Na iPhonie lub iPadzie uruchom aplikację Ustawienia i przejdź do Safari> Wyszukiwarka. Wybierz Ecosię z listy, aby ustawić ją jako domyślną wyszukiwarkę.


(Jeśli nie widzisz Ecosia na liście, upewnij się, że korzystasz z systemu iOS 14 lub nowszego, aktualizując iPhone’a lub iPada).

Inne przeglądarki

Większość innych głównych przeglądarek jest obsługiwana przez dodatek Ecosia. Spróbuj odwiedzić Ecosia.orgw wybranej przeglądarce i poszukaj niebieskiego paska z napisem „Dodaj Ecosię do (przeglądarki)” i kliknij go.

Dostępne są również dodatki Ecosia do Safari (Mac), Firefox, iBrzeg.

Dodaj Ecosię do wybranej przeglądarki

Rozważ także DuckDuckGo

Ecosia stanowi prawdziwą alternatywę dla Google z przyjaznym dla środowiska akcentem.

Jeśli podoba Ci się pomysł porzucenia Google, ale potrzebujesz nieco większej funkcjonalności i silnego nacisku na prywatność, rozważ przejście na DuckDuckGo.

Czy ten post był pomocny?