Skip to content

HDMI vs DisplayPort vs DVI: który port chcesz na swoim nowym komputerze?

6 de lipiec de 2021
img 590929941fbda

Nie tak dawno wydawało się, że mieliśmy tylko jeden niezawodny sposób na podłączenie komputera do zewnętrznego monitora. Teraz stary dobry port VGA, niech spoczywa w spokoju, znajduje się tylko w wyznaczonych „biznesowych” maszynach i adapterach. W jego miejsce mamy wiele alternatyw, z których wszystkie wydają się walczyć ze sobą o ograniczoną przestrzeń na laptopie lub karcie graficznej. Przeanalizujmy opcje zakupu następnego komputera PC.

HDMI

HDMI jest najczęściej używaną z trzech dostępnych tutaj opcji, choćby dlatego, że jest to de facto standard dla wszystkiego, co łączy się z telewizorami. Ze względu na jego szerokie zastosowanie, HDMI jest również dostępne w najnowszych monitorach i wielu laptopach, z wyjątkiem najmniejszych ultraprzenośnych modeli. Akronim oznacza „High Definition Multimedia Interface”.

HDMI vs DisplayPort vs DVI ktory port chcesz na swoim

Standard istnieje od początku XXI wieku, ale określenie jego możliwości jest nieco trudne, ponieważ przeszedł wiele poprawek. Najnowsza wersja to HDMI 2.1, który obsługuje oszałamiającą rozdzielczość 10K (szerokość ponad 10 000 pikseli) przy 120 Hz. Ale wersja 2.1 dopiero zaczyna pojawiać się w elektronice użytkowej; najnowsze laptopy wyposażone w porty HDMI prawdopodobnie osiągną szczyt w wersji 2.0b, która obsługuje wideo 4K przy 60 klatkach na sekundę z wysokim zakresem dynamiki (HDR).

Największą zaletą HDMI nad starszym standardem DVI jest to, że przenosi również sygnał audio, umożliwiając użytkownikom podłączenie do telewizora (lub monitora z wbudowanymi głośnikami) za pomocą jednego kabla. Jest to idealne rozwiązanie dla telewizorów, ale większość monitorów nadal nie ma zintegrowanych głośników, więc będziesz musiał również użyć bardziej konwencjonalnego gniazda słuchawkowego lub po prostu polegać na wbudowanych głośnikach laptopa przez większość czasu.

1625590533 712 HDMI vs DisplayPort vs DVI ktory port chcesz na swoim

HDMI jest dostępny w trzech podstawowych rozmiarach połączeń: standardowym, „Mini” i „Mikro”, stopniowo zmniejszającym się. Połączenia Mini i Micro są popularne wśród mniejszych przenośnych urządzeń elektronicznych, ale jeśli twój laptop ma port HDMI, prawdopodobnie używa pełnowymiarowej wersji. To, w połączeniu z szeroką gamą kompatybilnych monitorów i telewizorów, sprawia, że ​​HDMI jest najwygodniejszą opcją wyświetlania zewnętrznego dla większości użytkowników.

DisplayPort

DisplayPort jest nieco nowszy niż HDMI, choć to także system zastrzeżony. Pełnowymiarowe wtyczki wyglądają podobnie, ale DisplayPort wykorzystuje asymetryczną konstrukcję naciętą w porównaniu z równym trapezem HDMI.

1625590533 872 HDMI vs DisplayPort vs DVI ktory port chcesz na swoim


Jako konkurencyjne standardy mają wiele wspólnych cech w swoich różnych wcieleniach. DisplayPort może również przenosić sygnały audio za pomocą jednego kabla, a najnowsza wersja obsługuje rozdzielczość do 8K przy 60 Hz z wysokim zakresem dynamiki. Następna wersja spodziewana jest jeszcze w tym roku.

Ci, którzy pracują z monitorami profesjonalnej jakości, mogą mieć bardzo szczególny powód, aby preferować DisplayPort: obsługuje on unikalną funkcję zwaną łączeniem łańcuchowym. Dzięki temu użytkownicy mogą podłączyć jeden kabel DisplayPort do jednego monitora, drugi z pierwszego monitora do drugiego, trzeci i tak dalej. Umożliwia laptopowi lub komputerowi stacjonarnemu korzystanie z konfiguracji z wieloma wyświetlaczami bez konieczności podłączania wielu kabli do komputera źródłowego. Niestety obsługa tej funkcji jest dość rzadka i zwykle można ją znaleźć tylko na monitorach z wyższej półki.

1625590533 325 HDMI vs DisplayPort vs DVI ktory port chcesz na swoim

Wtyczki DisplayPort są dostępne w pełnowymiarowej odmianie „wycinanej”, a także w wariancie mini, po raz pierwszy używanym w laptopach Apple. W przeciwieństwie do mniejszych wtyczek HDMI, połączenia Mini DisplayPort są dość powszechne w komputerach z wyższej półki. Mniejsza wtyczka zapewnia producentom komputerów większą elastyczność, ale oznacza również, że użytkownicy końcowi potrzebują dedykowanego kabla mini-standardowego lub adaptera.

DVI

Digital Visual Interface jest najstarszym z tych standardów, po raz pierwszy pojawił się w 1999 roku, ale wciąż jest obecny na wystarczającej liczbie monitorów, że czasami jest uwzględniany nawet w nowych laptopach i kartach graficznych do komputerów stacjonarnych. Starsza technologia DVI daje więcej ograniczeń niż HDMI lub DisplayPort. Wykorzystuje również znacznie większą konstrukcję wtyczki, która nie ma mechanizmu samozatrzaskowego i wymaga od użytkownika wkręcenia kabla w celu bezpiecznego długotrwałego użytkowania.

1625590533 830 HDMI vs DisplayPort vs DVI ktory port chcesz na swoim

Oryginalne DVI z pojedynczym łączem jest już rzadko używane: jeśli twój laptop ma połączenie DVI, prawie na pewno korzysta z DVI Dual Link, z maksymalnym wyjściem 60 Hz 2560 × 1600. To sprawia, że ​​DVI jest niekompatybilny z nowszymi wyświetlaczami 4K (chociaż technicznie standard może obsłużyć większą liczbę pikseli przy niższych 33 klatkach na sekundę). Niektóre profesjonalne karty graficzne mają porty DVI-D, które mogą wyprowadzać dźwięk zgodny z adapterem HDMI, ale zdecydowana większość portów DVI jest ograniczona do obsługi wyłącznie wideo.


Jako standard wizualny, DVI wychodzi z użycia. Jeśli szukasz nowego laptopa lub budujesz nowy komputer, powinieneś rozważyć port DVI tylko wtedy, gdy potrzebujesz go do połączenia ze starszym (ale nadal wysokiej jakości) monitorem. Nawet wtedy dość łatwo jest znaleźć adaptery DVI zarówno dla HDMI, jak i DisplayPort.

Możesz używać adapterów, ale mogą one powodować problemy

Dostępnych jest wiele adapterów do zarządzania różnymi połączeniami i kablami, przechodząc do i od mniej więcej wszystkich wtyczek i standardów wymienionych powyżej. Więc coraztrochęrodzaj wideo z laptopa lub komputera stacjonarnego na ekran nie powinien być wyzwaniem nie do pokonania. Jednak ze względu na złożoność przechodzenia obrazu i dźwięku z jednego standardu na inny może to powodować problemy. Konwersja sygnału cyfrowego między standardami zazwyczaj oznacza użycie najniższej maksymalnej rozdzielczości i częstotliwości odświeżania między nimi, a dźwięk z jednego kabla może być lub nie być dostępny.

1625590533 782 HDMI vs DisplayPort vs DVI ktory port chcesz na swoim

Ponadto konwersja cyfrowego sygnału wideo może złamać szyfrowanie treści HDCP, zmuszając niektóre źródła wideo do wyświetlania w trybie niskiej rozdzielczości lub wcale. (Oto wprowadzenie do HDCP i bólów głowy, jakie może powodować przy próbie oglądania wideo w wysokiej rozdzielczości.) Z tego powodu zawsze najlepiej jest trzymać się tego samego typu kabla i połączenia dla komputera i wyświetlacza, jeśli to w ogóle możliwe.

USB typu C

1625590533 822 HDMI vs DisplayPort vs DVI ktory port chcesz na swoim

Niektóre nowe, wysokiej klasy lub szczególnie małe maszyny zaczynają polegać na standardzie Thunderbolt, który może działać na elastycznym złączu USB Type-C do przesyłania wideo, dźwięku, danych i zasilania jednocześnie. Te wielofunkcyjne porty wciąż są rzadkością w monitorach, ale oferowana przez nie elastyczność sprawia, że ​​są dość popularne na laptopach i tabletach. Niestety, używanie jednego z większością monitorów i telewizorów w tej chwili będzie wymagało jeszcze innego adaptera.

Kredyty obrazkowe: Martin Gooden/Flickr, Amazonka

Czy ten post był pomocny?