Skip to content

Jak monitorować FPS w grach UWP w systemie Windows 10?

26 de lipiec de 2021
img 57422d4e281aa

Narzędzia takie jak FRAPS i NVIDIA ShadowPlay doskonale nadają się do monitorowania wydajności gry w systemie Windows, ale nie działają z grami Microsoft Universal Windows Platform (UWP). Na szczęście kilka narzędzi pozwoli Ci monitorować liczbę klatek na sekundę i testy porównawcze gier stworzonych dla nowej platformy aplikacji Windows 10.

Niektóre gry mogą mieć zintegrowane liczniki FPS, których możesz użyć zamiast tego, ale większość tego nie robi. Narzędzia tutaj pozwolą Ci monitorować FPS w grach takich jak Przerwa kwantowa, Gears of War: Edycja Ultimate, Forza Motorsport 6: Apexi wersję Sklepu Windows Rise of the Tomb Raider.

PresentMon jest darmowy, ale wymaga trochę pracy

PresentMon to narzędzie typu open source stworzone przez programistę z firmy Intel. Wykorzystuje śledzenie zdarzeń do monitorowania podstawowego systemu operacyjnego Windows pod kątem „obecnych” poleceń i rejestruje informacje na ich temat. Pozwala to monitorować wydajność gier DirectX 10, DirectX 11 i DirectX 12. Działa, nawet jeśli te aplikacje są aplikacjami Universal Windows Platform (UWP), które są dystrybuowane za pośrednictwem Sklepu Windows. Innymi słowy, to narzędzie działa, ponieważ nie musi wchodzić w interakcję z aplikacją UWP — nie wolno tego robić. Monitoruje Windows na niższym poziomie.

Jest to aplikacja wiersza poleceń, więc nie ma ładnego interfejsu graficznego. Przedsiębiorczy programista może stworzyć narzędzie graficzne zbudowane na tym programie wiersza poleceń, aby ułatwić to w przyszłości.

Niestety w tej chwili potrzeba trochę pracy. Musisz odwiedzić Strona repozytorium PresentMoni kliknij „Pobierz ZIP”, aby pobrać repozytorium. Następnie musisz pobrać bezpłatnieVisual Studio Express Community Editionod firmy Microsoft. Zainstaluj program Visual Studio i pozwól mu się aktualizować.


Rozpakuj pobrany plik repozytorium PresentMon i kliknij dwukrotnie plik „PresentMon.sln”, aby otworzyć go w programie Visual Studio. Visual Studio zaoferuje pobranie kompilatora.

1627311584 271 Jak monitorowac FPS w grach UWP w systemie Windows 10

Po zakończeniu pobierania i instalowania wymaganego oprogramowania możesz otworzyć plik PresentMon.sln w programie Visual Studio i skompilować aplikację. Aby ją skompilować, kliknij opcję Build > Build Solution.

1627311584 280 Jak monitorowac FPS w grach UWP w systemie Windows 10

Otrzymasz wtedy katalog x64, zakładając, że korzystasz z 64-bitowej wersji systemu Windows 10 (którą prawdopodobnie jesteś). Zawiera on polecenie PresentMon64.exe, którego możesz użyć. Możesz umieścić ten plik w wygodniejszym katalogu, takim jak folder Pulpit lub Pobrane, jeśli chcesz.

1627311584 519 Jak monitorowac FPS w grach UWP w systemie Windows 10

Aby go monitorować, musisz użyć identyfikatora procesu aplikacji platformy UWP. Najpierw uruchom grę. Następnie otwórz Menedżera zadań, naciskając Ctrl + Alt + Escape.

Kliknij prawym przyciskiem myszy nagłówek na karcie Procesy i włącz kolumnę „PID”. Jeśli nie widzisz karty Procesy, kliknij „Więcej szczegółów”.

1627311585 829 Jak monitorowac FPS w grach UWP w systemie Windows 10

Znajdź uruchomioną grę UWP, którą chcesz monitorować, i zanotuj jej numer PID. Ten numer identyfikacyjny procesu zmienia się przy każdym uruchomieniu aplikacji, więc będziesz musiał go znaleźć ponownie, jeśli zamkniesz i ponownie otworzysz grę.

1627311585 76 Jak monitorowac FPS w grach UWP w systemie Windows 10


Aby uruchomić to polecenie, musisz otworzyć okno wiersza polecenia jako administrator. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start lub naciśnij Windows + X, a następnie kliknij opcję „Wiersz polecenia (administrator)”.

1627311585 665 Jak monitorowac FPS w grach UWP w systemie Windows 10

Przejdź do katalogu zawierającego polecenie PresentMon64.exe. Po prostu wpisz „cd”, a następnie ścieżkę do katalogu, w którym przechowujesz plik PresentMon64.exe.

cd C:pathtoPresentMon-masterx64Debug

Następnie uruchom następujące polecenie, zastępując #### numerem identyfikacyjnym procesu aplikacji, którą chcesz monitorować.

PresentMon64.exe -process_id####

1627311585 358 Jak monitorowac FPS w grach UWP w systemie Windows 10

Zobaczysz FPS aplikacji, którą określisz w oknie Wiersz polecenia. Nie będzie to nakładać się na grę, więc będziesz musiał wrócić tutaj Alt + Tab, gdy chcesz to sprawdzić.

1627311585 333 Jak monitorowac FPS w grach UWP w systemie Windows 10

Dxtory jest zgrabna i łatwa, ale kosztuje

Dxtoryjest bardziej przyjazną dla użytkownika alternatywą. Podobnie jak PresentMon, Dxtory pobiera dane z niższego poziomu w systemie Windows. nie musi wchodzić w bezpośrednią interakcję z aplikacją gry, co oznacza, że ​​działa z tymi grami UWP. Będziesz musiał pobrać „najnowszą” kompilację, a nie „stabilną” kompilację — przynajmniej wersję 2.0.134 — ponieważ najnowsze kompilacje naprawiają problemy ze zgodnością z aplikacjami DirectX 12.

W przeciwieństwie do PresentMon, oferuje graficzny interfejs użytkownika. Może nawet nakładać swój licznik FPS na gry UWP. Jest to bardziej prawdziwa alternatywa dla FRAPS, ze wszystkimi dzwonkami i gwizdkami.


Ta aplikacja jest płatnym oprogramowaniem, chociaż istnieje wersja próbna, z której możesz korzystać. Deweloper pobiera 3800 JPY za licencję, co stanowi około 34,50 USD.

Po prostu uruchom aplikację Dxtory, a następnie uruchom – lub Alt + Tab z powrotem do swojej gry UWP. Licznik FPS zostanie nałożony na lewy górny róg gry UWP.

1627311585 468 Jak monitorowac FPS w grach UWP w systemie Windows 10

Możesz także przełączyć się z powrotem do aplikacji Dxtory, aby zobaczyć więcej informacji i dostosować ustawienia. Ale nie musisz robić nic specjalnego, aby skonfigurować to otwarte Dxtory, uruchomić grę UWP i po prostu zadziała. Jeśli chcesz pozbyć się licznika FPS, po prostu zamknij aplikację Dxtory.

1627311586 71 Jak monitorowac FPS w grach UWP w systemie Windows 10

W przyszłości więcej narzędzi do gier – takich jak ShadowPlay firmy NVIDIA – może zostać zaktualizowanych, aby współpracować z nową platformą aplikacji Microsoftu. Na razie działa tylko kilka narzędzi i musisz zrobić wszystko, aby używać ich w grach UWP. Platforma UWP firmy Microsoft wciąż jest w toku i nigdzie nie jest to bardziej oczywiste niż w przypadku gier na komputery PC.

Czy ten post był pomocny?