Skip to content

Jak powstrzymać Ubuntu przed zbieraniem danych o twoim komputerze?

3 de sierpień de 2021
img 5ada78dc97713

Ubuntu 18.04 zbiera dane o sprzęcie i oprogramowaniu twojego komputera, o zainstalowanych pakietach i raportach o awariach aplikacji, wysyłając je wszystkie na serwery Ubuntu. Możesz zrezygnować z tego gromadzenia danych, ale musisz to zrobić w trzech osobnych miejscach.

Jak zrezygnować z raportów informacji o systemie

Po zainstalowaniu Ubuntu 18.04 i uruchomieniu zobaczysz okno „Witamy w Ubuntu”. Kliknij go i możesz wybrać, czy chcesz przesłać dane o swoim komputerze do Ubuntu na ekranie „Pomóż ulepszyć Ubuntu”.

Domyślnie wybrana jest opcja „Tak, wyślij informacje o systemie do kanonicznego”. Wybierz opcję „Nie, nie wysyłaj informacji o systemie”, aby zrezygnować z gromadzenia danych.

1627986530 7 Jak powstrzymac Ubuntu przed zbieraniem danych o twoim komputerze

Możesz kliknąć „Pokaż pierwszy raport”, jeśli jesteś ciekawy, jakie dane są wysyłane. Dane obejmują informacje o sprzęcie komputera, w tym producenta, wersję systemu BIOS i model procesora. Zawiera również informacje o oprogramowaniu, takie jak zainstalowana wersja Ubuntu, wybrane środowisko graficzne, czy używasz serwera wyświetlania Xorg czy Wayland oraz opcje wybrane podczas instalacji Ubuntu. Wysyłane są również inne informacje, takie jak strefa czasowa, informacje o partycjach i rozdzielczość ekranu.

Według firmy Canonical będzie gotować, te dane mają pomóc Ubuntu dowiedzieć się, ilu użytkowników ma, jakich funkcji używa i jaki posiada sprzęt, co pozwala programistom Ubuntu skupić się na tym, co ważne. Ubuntu nie przechowuje adresu IP powiązanego z każdym raportem i nie ma możliwości powiązania go z pojedynczym komputerem.


Ten raport można znaleźć na /home/NAME/.cache/ubuntu-report/ubuntu.18.04 na komputerze.

1627986530 630 Jak powstrzymac Ubuntu przed zbieraniem danych o twoim komputerze

Zbieranie danych jest wykonywane przez Raport ubuntu Komenda. Zgodnie z jego dokumentacją, informacje o twoim komputerze są wysyłane tylko raz na wersję Ubuntu. Tak więc, jeśli już wyraziłeś zgodę na raportowanie informacji o swoim komputerze, Twoje dane zostały już wysłane.

Jeśli chcesz zrezygnować, możesz to zrobić, wymuszając ubuntu-report polecenie, aby wysłać nowy raport z komunikatem o rezygnacji zamiast danych z komputera. Jeśli zrezygnowałeś już po zainstalowaniu Ubuntu, nie ma takiej potrzeby — ale pozwoli ci to zrezygnować, jeśli już wysłałeś swoje dane na serwery Ubuntu.

Aby rozpocząć, uruchom okno terminala. Możesz to zrobić, klikając link „Działania” w lewym górnym rogu ekranu, wpisując „Terminal” w polu wyszukiwania, a następnie naciskając Enter lub klikając ikonę „Terminal”.

1627986530 228 Jak powstrzymac Ubuntu przed zbieraniem danych o twoim komputerze

W oknie Terminal wpisz następujące polecenie, a następnie naciśnij Enter:

ubuntu-report -f send no

Ubuntu wysyła prosty raport informujący, że Twój komputer zrezygnował. To wszystkie informacje, które zawiera, a ponieważ dane są publicznie dostępne, każdy będzie mógł zobaczyć, ilu użytkowników Ubuntu zrezygnowało. Daje to wszystkim dobre wyobrażenie o tym, ilu jest wszystkich użytkowników Ubuntu.

1627986530 276 Jak powstrzymac Ubuntu przed zbieraniem danych o twoim komputerze

Jak zrezygnować z konkursu popularności pakietu

Narzędzie „popularity-contest” lub „popcon” jest również domyślnie instalowane w systemie Ubuntu 18.04. To narzędzie informuje Ubuntu, jakie pakiety oprogramowania zainstalowałeś w swoim systemie. Ubuntu wtedy dokładnie wie jak popularny jest każdy pakieti mogą wykorzystać te informacje, aby skoncentrować swoje wysiłki na rzecz rozwoju.


Jeśli chcesz zrezygnować z konkursu popularności, uruchom okno Terminala i uruchom następujące polecenie:

sudo apt remove popularity-contest

Aby kontynuować, musisz wprowadzić hasło do konta użytkownika, a następnie wpisać „y”. Spowoduje to również usunięcie standardowego pakietu ubuntu, ale jest to po prostu „metapakiet”, który istnieje, aby pobrać domyślne oprogramowanie (takie jak konkurs popularności) podczas instalacji Ubuntu. Można go bezpiecznie usunąć.

1627986530 923 Jak powstrzymac Ubuntu przed zbieraniem danych o twoim komputerze

Jak zrezygnować z automatycznych raportów o błędach

Ubuntu od dawna ma „Aport” narzędzie, które automatycznie zauważa awarie aplikacji i generuje raporty o awariach. W Ubuntu 18.04 Appport jest skonfigurowany do automatycznego przesyłania raportów o błędach. Te raporty o błędach są anonimowe, a dane osobowe są z nich usuwane. Mogą być używane przez programistów, aby zrozumieć, co się zawiesza i dlaczego.

Jeśli chcesz z tego zrezygnować, kliknij ikony stanu systemu w prawym górnym rogu pulpitu Ubuntu i kliknij ikonę „Ustawienia” w wyskakującym okienku. Wybierz „Prywatność” w wyświetlonym oknie Ustawienia, a następnie kliknij wpis „Zgłaszanie problemów”.

1627986531 210 Jak powstrzymac Ubuntu przed zbieraniem danych o twoim komputerze

Ustaw „Automatyczne zgłaszanie problemów” na „Wyłączone” i zamknij okno. Aplikacja Appport nadal będzie zauważać awarie i generować raporty o awariach, ale przed ich wysłaniem poprosi o zgodę.

1627986531 280 Jak powstrzymac Ubuntu przed zbieraniem danych o twoim komputerze

Czy ten post był pomocny?