Skip to content

Jak wsadowo edytować zdjęcia za pomocą Phatch

28 de lipiec de 2021
000 add action

Jeśli kiedykolwiek musiałeś edytować cały folder zdjęć z tym samym efektem lub musisz wielokrotnie przycinać, dodawać znaki wodne lub rzucać cienie do obrazów w Internecie, Phatch jest narzędziem do tego zadania. Phatch to edytor wsadowy zdjęć napisany w Pythonie, dzięki czemu działa na dowolnym systemie operacyjnym.

Zainstaluj Phatcha

Phatch jest dostępny w menedżerze pakietów większości dystrybucji Linuksa. Jeśli nie jest dostępny, możesz pobrać pliki instalacyjne ze strony Phatch lub kod źródłowy ze startera. W Windows i OS X sytuacja wygląda nieco inaczej i będziesz musiał zainstalować wszystkie zależności i ręcznie uruchomić skrypt phatch.py. Linki i zip do pobrania ze wszystkimi zależnościami dla systemu Windows można znaleźć poniżej.

Użyj Phatcha, aby edytować swoje zdjęcia

Po otwarciu Phatch wygląda bardziej jak okno listy znajomych niż edytor zdjęć. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest kliknięcie znaku plusa, aby dodać akcję.

Pierwszą czynnością do dodania zawsze powinno być zapisanie. Ważne jest, aby upewnić się, że zapisywanie znajduje się na dole listy, ponieważ akcje są wykonywane w kolejności od góry do dołu.

1627460913 217 Jak wsadowo edytowac zdjecia za pomoca Phatch

Gdy zapis zostanie dodany do listy akcji, pojawi się więcej opcji dotyczących nazwy pliku, typu i lokalizacji. Niektóre formaty plików dodają więcej opcji do akcji zapisywania, jeśli są dostępne.

1627460914 310 Jak wsadowo edytowac zdjecia za pomoca Phatch


Nawet jeśli zdjęcie nie wymaga edycji, Phatch jest nadal świetnym narzędziem do konwersji z mnóstwem dostępnych formatów plików, które może odczytywać i zapisywać.

1627460914 351 Jak wsadowo edytowac zdjecia za pomoca Phatch

Teraz, gdy akcja zapisywania znajduje się na liście, kliknij ponownie znak plus, aby dodać więcej do listy akcji. Każda edycja zdjęcia to osobna akcja, więc jeśli zdjęcie wymaga znaku wodnego i cienia, należy dodać osobne działania.

Użyj strzałek w górę i w dół, aby zmienić kolejność działań, i upewnij się, że na dole listy znajduje się co najmniej jedna akcja zapisywania. Phatch może również korzystać z zewnętrznych programów, takich jak Blender i Imagemagick, jeśli te programy są zainstalowane.

1627460914 272 Jak wsadowo edytowac zdjecia za pomoca Phatch

Uwaga: Jeśli potrzebujesz wielu kopii tego samego pliku (np. miniatury internetowej i obrazu w pełnym rozmiarze), możesz mieć wiele akcji zapisywania w dowolnym miejscu na liście. Pamiętaj jednak, że lista działań jest przetwarzana od góry do dołu. Dlatego nie twórz i nie zapisuj miniatury przed obrazem w pełnym rozmiarze.

Kliknij menu listy akcji, aby zapisać i łatwo powtórzyć te kroki później na dowolnych zdjęciach. Lista akcji jest przechowywana w plikach .phatch, które można otworzyć na dowolnej platformie, aby za każdym razem mieć identyczne edycje zdjęć.

Jeśli akcja musi zostać tymczasowo wyłączona, kliknij prawym przyciskiem myszy element akcji, a następnie wyłącz go. Wyłączenie powoduje pominięcie tej akcji podczas przetwarzania listy. Może to być przydatne, jeśli obraz ma już znak wodny lub cień i nie trzeba go ponownie przetwarzać.

1627460914 90 Jak wsadowo edytowac zdjecia za pomoca Phatch


Aby uruchomić listę akcji, kliknij ikonę koła zębatego lub naciśnij Ctrl + Return, a pojawi się kolejne okno dialogowe z lokalizacją plików lub folderów i opcjami zastępowania obrazów, dołączania podfolderów i typów plików do przetworzenia. Kliknij Batch, a lista akcji zostanie uruchomiona i zapisana w określonej lokalizacji.

1627460914 621 Jak wsadowo edytowac zdjecia za pomoca Phatch

Oto kilka przykładów edycji zdjęć, które szybko stworzyliśmy ze zdjęciem samochodu znajomego.

1627460914 129 Jak wsadowo edytowac zdjecia za pomoca Phatch

1627460914 239 Jak wsadowo edytowac zdjecia za pomoca Phatch

1627460914 488 Jak wsadowo edytowac zdjecia za pomoca Phatch

Inspektor obrazu Phatch

Phatch jest również wyposażony w inspektora obrazu, który może wyświetlać informacje EXIF ​​i IPTC z obrazu. Aby uruchomić inspektora obrazów, kliknij lupę w głównym oknie Phatch.

1627460914 86 Jak wsadowo edytowac zdjecia za pomoca Phatch

Przeciągnij obraz do okna, aby zobaczyć jego atrybuty i informacje o znacznikach.

1627460915 964 Jak wsadowo edytowac zdjecia za pomoca Phatch

Phatch to potężne narzędzie do edycji zdjęć, które może w mgnieniu oka powtarzać popularne edycje zdjęć; jest również darmowy i wieloplatformowy, co czyni go jeszcze bardziej wartościowym podczas pracy z siecią na wielu maszynach.

Połączyć

Przejdź do strony głównej Phatcha

Phatch na launchpadzie

Pobierz Phatcha z zależnościami dla systemu Windows XP

Czy ten post był pomocny?