Skip to content

Wikipedia ma nowy, świeży wygląd

19 de styczeń de 2023
shutterstock 1406913134 1024x575 1

Wikipedia w telefonie.

Wikipedia w dużej mierze wyglądała tak samo przez ostatnią dekadę, bez większych zmian w jej wyglądzie. Teraz jednak Wikipedia wprowadziła coś, co może być jej największym przeprojektowaniem w historii.

Wikipedia wprowadza nowy, bardziej zmodernizowany projekt angielskiej wersji encyklopedii internetowej. Wcześniej testował ten projekt w innych językach witryny, ale teraz pojawia się w angielskiej Wikipedii, która jest największą wersją witryny z ponad 6 milionami artykułów. Ważniejszą zmianą, którą zauważysz, jest jednak zmniejszona szerokość linii, która została znacznie zmniejszona, aby poprawić czytelność na szerszych ekranach — przydatna zmiana dla wszystkich właścicieli ultraszerokich monitorów.

Nowy układ ułatwia także poruszanie się po artykułach i czytanie artykułów w innych językach. Układ samych postów nie zmienia się zbytnio, jeśli w ogóle, ponieważ są one oparte na tym samym kodzie i formatowaniu, które zawsze miały — jedyne zmiany dotyczą wszystkiego wokół samych postów.

Dzięki temu przeprojektowaniu Wikipedia ma na celu poprawę czytelności na urządzeniach stacjonarnych i urządzeniach szerokoekranowych, a także zbliżenie projektu do tego, co mają obecnie smartfony. Projekt jest teraz dostępny w wersji angielskiej i prawdopodobnie zostanie udostępniony we wszystkich innych językach Wikipedii w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Źródło: Wikipedia (Twitter)

Czy ten post był pomocny?