Skip to content

Wyłącz Ctrl + Alt + Backspace przed ponownym uruchomieniem X Windows w systemie Linux

6 de sierpień de 2021
image165

Jeśli używałeś Linuksa przez jakiś czas, znasz już kombinację klawiszy skrótu Ctrl+Alt+Backspace, która natychmiast uruchamia ponownie X Windows… ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy istnieje sposób na wyłączenie tego zachowania?

Okazuje się, że jest to niezwykle proste, chociaż niekoniecznie polecam to zrobić… to bardziej w celach informacyjnych. (Chociaż Linux może być solidny jak skała, miałem więcej niż mój udział w zawieszaniu się w Gnome, więc klawisz skrótu jest przydatny)

Wyłącz Ctrl+Alt+Backspace

Pierwszą rzeczą, którą prawdopodobnie chciałbyś zrobić, to wykonać kopię zapasową pliku xorg.conf, którą możesz zrobić za pomocą tego polecenia:

sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.orig

Następnie możesz edytować plik xorg.conf, używając Alt + F2, aby otworzyć okno dialogowe Uruchom i używając następującego polecenia:

gksu gedit /etc/X11/xorg.conf

Teraz przejdź na dół pliku i poszukaj sekcji o nazwie „ServerFlags”, która może nie istnieć. Jeśli sekcja nie istnieje, dodaj to na dole pliku:

Section "ServerFlags"
Option "DontZap" "yes"
EndSection


Jeśli ta sekcja istnieje, po prostu dodaj w wierszu opcji:

Option "DontZap" "yes"

Będziesz musiał zrestartować X ponownie, najłatwiej jest jak na ironię, używając Ctrl + Alt + Backspace … ale w tym momencie klawisz skrótu nie będzie już aktywny.

Jeśli w jakiś sposób udało Ci się całkowicie schrzanić system, wprowadzając tę ​​zmianę, możesz skopiować plik xorg.conf.orig z powrotem do xorg.conf, aby powrócić do pierwotnej konfiguracji.

Czy ten post był pomocny?