Skip to content

Co to jest CCC.exe i dlaczego to działa?

28 de lipiec de 2021
image8

Prawdopodobnie czytasz ten artykuł, ponieważ jesteś sfrustrowany procesem CCC.exe działającym w Menedżerze zadań i chciałbyś wiedzieć, jak się go pozbyć, lub przynajmniej zrozumieć, do czego on służy.

W tym artykule wyjaśniono, na czym właściwie polega ten proces, ale mamy również informacje, jeśli chcesz usunąć centrum ATI Catalyst Control z menu prawego przycisku myszy na pulpicie.

Na przykład zobaczysz tutaj proces marnowania pamięci w Menedżerze zadań…

Więc co to jest?

CCC to skrót od Catalyst Control Center, który jest częścią pakietu sterowników karty graficznej ATI, a dokładniej, jest częścią narzędzi dołączonych do sterowników i dodaje funkcje, takie jak dostosowywanie wyświetlacza lub ustawianie skrótów klawiszowych dla różnych profili wyświetlania . Dopóki narzędzie ccc.exe jest zainstalowane w katalogu Program FilesATI Technology, jest to legalny proces, który można pozostawić w spokoju.

Jest również odpowiedzialny za to, że ikona zaśmieca twój zasobnik systemowy:

1627464311 678 Co to jest CCCexe i dlaczego to dziala


Po uruchomieniu pełnego Centrum sterowania zobaczysz ekran podobny do tego (w zależności od wersji sterownika).

1627464311 695 Co to jest CCCexe i dlaczego to dziala

W moim systemie testowym nie było nigdzie elementu startowego dla tego procesu. W zależności od wersji sterownika możliwe, że zostanie on uwzględniony podczas uruchamiania i może zostać usunięty.

Pozbądź się ikony na tacy

Możesz łatwo usunąć ikonę, klikając Opcje -> Preferencje -> Włącz menu zasobnika systemowego, aby ją wyłączyć. Niestety, zwykle nie pozbędzie się to uruchomionego procesu, ale przynajmniej pozwoli zaoszczędzić kilka zasobów i utrzymać czystszą tacę systemową.

Pamiętaj, że w zależności od wersji sterownika to ustawienie może znajdować się w innym miejscu, ale zdecydowanie powinno tam być.

1627464311 784 Co to jest CCCexe i dlaczego to dziala

W zależności od wersji sterownika, możliwe, że to usunie ten proces – jednak nie na moim laptopie.

Całkowicie odinstaluj CCC.exe (i Panel sterowania ATI)

Możesz całkowicie pozbyć się tego wszystkiego, po prostu przechodząc do Odinstaluj programy w Panelu sterowania i po prostu usuwając je stamtąd za pomocą kreatora — musisz upewnić się, że sterownik ekranu został zainstalowany i po prostu usunąć ATI Catalyst Control Płyta.

1627464311 716 Co to jest CCCexe i dlaczego to dziala


Możesz także całkowicie odinstalować cały pakiet, a następnie zainstalować ponownie bez wybierania panelu sterowania. To zależy od Ciebie.

Zainstaluj sterowniki ATI ręcznie

W zależności od sposobu usunięcia komponentów ATI może być konieczna ponowna instalacja sterowników (bez instalowania Catalyst). Możesz to zrobić w Menedżerze urządzeń, klikając prawym przyciskiem myszy sterownik ekranu i wybierając opcję Aktualizuj oprogramowanie sterownika.

1627464311 916 Co to jest CCCexe i dlaczego to dziala

Po otwarciu kreatora możesz zezwolić systemowi Windows na automatyczne wyszukiwanie (jeśli nie jesteś graczem, zwykle działa to całkiem nieźle). W przeciwnym razie możesz pobrać sterowniki ręcznie, rozpakować je do folderu, a następnie kliknąć „Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika”.

1627464311 956 Co to jest CCCexe i dlaczego to dziala

Następnie wybierz lokalizację, w której odinstalowałeś oprogramowanie, i pamiętaj, aby kliknąć „Dołącz podfoldery” podczas sprawdzania sterownika.

1627464311 825 Co to jest CCCexe i dlaczego to dziala

Tymczasowo zabij CCC.exe w łatwy sposób

Jeśli wolisz, aby narzędzia ATI były zainstalowane, ponieważ ich używasz, możesz skonfigurować skrót, aby automatycznie zabijał CCC.exe, kiedy tylko chcesz… po prostu utwórz nowy skrót do następującego:

taskkill /f /im ccc.exe

1627464312 30 Co to jest CCCexe i dlaczego to dziala

Możesz nawet próbować umieszczenie go w folderze startowym… lub zamiast tego utwórz zaplanowane zadanie. Jest to najbezpieczniejsza i najłatwiejsza metoda na pozbycie się procesu bez naruszania czegokolwiek innego.

Drastyczne kroki, których nie powinieneś podejmować


Jeśli chcesz zachować zainstalowane wszystkie elementy ATI, ale chcesz pozbyć się CCC.exe, możesz po prostu zmienić nazwę pliku na CCC.bak. Uniemożliwi to uruchomienie procesu, ale oczywiście zepsuje wszystko, co będzie próbowało go użyć. Zachowaj to jako ostateczność i prawdopodobnie powinieneś wyłączyć element zasobnika, zanim to zrobisz.

Czy ten post był pomocny?