Skip to content

Co to jest Crop Factor DSLR (i dlaczego powinno mnie to obchodzić)

29 de lipiec de 2021
1627571578 preview 6

Za każdym razem, gdy mówimy o aparatach cyfrowych, pojawia się jedna rzecz, jaką jest „współczynnik przycięcia” czujnika. Zagłębmy się w to nieco bardziej i wyjaśnijmy, dlaczego ma to znaczenie.

Różne kamery, różne czujniki

Nie wszystkie aparaty cyfrowe mają czujniki o identycznych rozmiarach; istnieje kilka różnych standardów. Wiodącym standardem — stosowanym przez producentów w ich profesjonalnych i wysokiej klasy aparatach — jest 35 mm lub pełna klatka. Czujnik ma mniej więcej taki sam rozmiar jak kawałek kliszy 35mm (36mm x 24mm), który był najpopularniejszym formatem filmu.

Jednak czujniki cyfrowe są dość drogie w produkcji. Im większy czujnik, tym więcej kosztuje. Z tego powodu producenci produkują również kamery z mniejszymi sensorami. Zdecydowanie najpopularniejszym standardem jest APS-C, który jest oparty na rozmiarze filmu Advanced Photo Systems. Dokładne rozmiary czujników różnią się nieco między producentami, ale zazwyczaj mieszczą się w zakresie od 22,5 mm x 15 mm do 24 mm x 16 mm.

Co to jest Crop Factor DSLR i dlaczego powinno mnie

Chociaż 35 mm i APS-C to podstawowe standardy, istnieją również inne rozmiary matryc. Ta w twoim telefonie ma około 9 mm x 6 mm. Cyfrowe aparaty średnioformatowe (link) mogą mieć czujniki o wymiarach 50mm x 40mm.

Czujniki i pole widzenia

Teraz, aby uzyskać współczynnik przycięcia, musisz zrozumieć dwie rzeczy:

  • Ogniskowa obiektywu to właściwość fizyczna, która pozostaje stała niezależnie od używanego aparatu.
  • Ogniskowa obiektywu określa jego pole widzenia.


Ale o to chodzi: pole widzenia, które otrzymujesz z obiektywu o danej ogniskowej nie ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? pozostań stały. To zależy od tego, jakiego aparatu używasz.

Spójrzmy na to w akcji. Na poniższym obrazku dzięki uprzejmości Sony, możesz zobaczyć, jak dany obiektyw rzutuje okrąg obrazu na pełnoklatkowy czujnik i wynikowy obraz.

1627571577 814 Co to jest Crop Factor DSLR i dlaczego powinno mnie

Przyjrzyjmy się teraz, jak ten sam obiektyw rzutuje okrąg obrazu tej samej sceny na matrycę APS-C.

1627571578 93 Co to jest Crop Factor DSLR i dlaczego powinno mnie

Ponieważ czujnik jest mniejszy, obszar, który pobiera z okręgu obrazu, jest mniejszy. Powoduje to zmniejszenie pola widzenia w stosunku do matrycy pełnoklatkowej.

Nic w obiektywie się nie zmieniło; po prostu, aby obraz był ostry, sensor musi znajdować się w pewnej odległości od obiektywu, co oznacza, że ​​mniejsza matryca zawsze będzie miała węższe pole widzenia przy użyciu obiektywu o tej samej ogniskowej.

Współczynnik upraw

Podsumowując:

  • Różne kamery wykorzystują czujniki o różnych rozmiarach. Pełna klatka 35 mm to główny standard.
  • Mniejsze sensory mają węższe pole widzenia niż większe sensory przy użyciu obiektywów o tej samej ogniskowej.

Ponieważ fotografia opiera się na niezwykle dobrze zrozumiałych i przewidywalnych zasadach optycznych, możemy obliczyć względne pole widzenia dla dowolnej kombinacji obiektywu i rozmiaru matrycy w porównaniu z aparatem pełnoklatkowym. To jest czynnik upraw. Na szczęście matematyka została już za nas zrobiona, więc możesz odłożyć ołówek.


Najczęstszym współczynnikiem przycinania, jaki napotkasz, jest 1,5x. To współczynnik kadrowania większości aparatów APS-C. Oznacza to, że obiektyw 50 mm w aparacie z czujnikiem przycięcia ma równoważne pole widzenia obiektywu 75 mm w aparacie pełnoklatkowym (50 mm x 1,5 = 75 mm). Miej na uwadze; to tylko przybliżenie. Współczynnik kadrowania Canona wynosi w rzeczywistości około 1,6x, a większość aparatów Nikon i Sony jest zwykle bliższa 1,52x. Jeśli interesuje Cię dokładny współczynnik przycięcia aparatu, sprawdź jego specyfikacje online.

Aparaty telefoniczne mają współczynnik przycinania około 7x. Obiektyw szerokokątny w telefonie iPhone ma rzeczywistą ogniskową 3,99 mm; daje to ekwiwalent ogniskowej pełnej klatki około 28 mm, biorąc pod uwagę niewielki rozmiar czujnika.

Współczynnik upraw również tnie w obie strony. W aparatach średnioformatowych współczynnik kadrowania jest mniejszy niż 1. Na przykład Hasselblad H6D-100c ma współczynnik kadrowania 0,65x. Oznacza to, że obiektyw 50 mm ma ogniskową odpowiadającą pełnej klatce 32,5 mm. To znacznie szersze pole widzenia.

Dlaczego powinieneś się troszczyć

W How-To Geek uważamy, że powinieneś zrozumieć, jak działa Twój aparat, aby móc lepiej kontrolować to, co robi. Ogniskowa to największy czynnik decydujący o tym, jak wyglądają Twoje zdjęcia, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak różne ogniskowe działają w Twoim aparacie.

Na przykład obiektyw 35 mm (bardzo popularny wśród wielkich fotografów ulicznych, takich jak Henri Cartier-Bresson) to obiektyw szerokokątny w aparacie pełnoklatkowym, ale normalny obiektyw w aparacie z czujnikiem przycięcia. Jeśli chciałbyś odtworzyć wygląd zdjęć Cartiera-Bressona za pomocą aparatu z czujnikiem przycinania, musiałbyś użyć obiektywu 24 mm.

Czy ten post był pomocny?