Skip to content

Co to jest „Host ramki aplikacji” i dlaczego działa na moim komputerze?

30 de lipiec de 2021
img 59b1c44117b93

Otwórz Menedżera zadań w systemie Windows 10, a zobaczysz uruchomiony proces w tle „Host ramki aplikacji”. Ten proces ma nazwę pliku „ApplicationFrameHost.exe” i jest częścią systemu operacyjnego Windows 10.

Ten artykuł jest częścią naszej ciągłej serii wyjaśniającej różne procesy występujące w Menedżerze zadań, takie jak Runtime Broker, svchost.exe, dwm.exe, ctfmon.exe, rundll32.exe, Adobe_Updater.exe i wiele innych. Nie wiesz, czym są te usługi? Lepiej zacznij czytać!

Co to jest host ramki aplikacji?

Co to jest „Host ramki aplikacji i dlaczego dziala na

Ten proces jest związany z aplikacjami Universal Windows Platform, znanymi również jako aplikacje Store — nowy typ aplikacji dołączony do systemu Windows 10. Są one zazwyczaj nabywane ze Sklepu Windows, chociaż większość aplikacji zawartych w systemie Windows 10, takich jak Poczta, Kalkulator, OneNote, Filmy & TV, Zdjęcia i Groove Music to także aplikacje UWP.

W szczególności ten proces odpowiada za wyświetlanie tych aplikacji w ramkach (oknach) na pulpicie, niezależnie od tego, czy używasz systemu Windows 10 w trybie pulpitu, czy w trybie tabletu. Jeśli przymusowo zakończysz ten proces, wszystkie otwarte aplikacje platformy UWP zostaną zamknięte.

Te aplikacje są bardziej sandboxowe niż tradycyjne aplikacje Windows. W przeciwieństwie do tradycyjnych aplikacji komputerowych systemu Windows, często nazywanych aplikacjami Win32, aplikacje platformy UWP mają ograniczone możliwości. Na przykład nie mogą podsłuchiwać danych zawartych w innych aplikacjach. Prawdopodobnie dlatego wymagają dodatkowego procesu, aby wyświetlić ich zawartość na pulpicie systemu Windows. Jednak Microsoft nie dostarcza żadnej oficjalnej dokumentacji wyjaśniającej dokładnie, za co odpowiada ten proces.

Dlaczego używa procesora i pamięci?

1627650559 894 Co to jest „Host ramki aplikacji i dlaczego dziala na

Podczas normalnego użytkowania komputera proces hosta ramki aplikacji powinien działać w tle i wykorzystywać tylko niewielką ilość procesora i pamięci. Kiedy uruchomiliśmy w naszym systemie osiem aplikacji UWP, zaobserwowaliśmy, że zużycie pamięci wzrosło do zaledwie 20,6 MB. Proces zużywał mniej niż 1% procesora przez kilka chwil, gdy uruchomiliśmy aplikację UWP, a poza tym używał 0% procesora.

Widzieliśmy kilka raportów, że ten proces może w niektórych sytuacjach wykorzystywać dużą ilość zasobów procesora. Nie jest jasne, co może to spowodować, i brzmi to jak błąd gdzieś w systemie Windows 10. Jeśli okaże się, że ten proces zużywa zbyt dużo procesora, zachęcamy do wylogowania się z systemu Windows i ponownego zalogowania się (lub zakończenia procesu w Menedżerze zadań , co spowoduje również zamknięcie otwartych aplikacji platformy UWP). Spowoduje to ponowne uruchomienie procesu przez system Windows i mamy nadzieję, że problem zostanie naprawiony.

Jeśli problem nie ustąpi, zalecamy normalne kroki rozwiązywania problemów. Najpierw spróbuj uruchomić Windows Update, aby zainstalować najnowsze aktualizacje, które mogą rozwiązać problem. Uruchom polecenia SFC i DISM, aby spróbować naprawić uszkodzone pliki systemowe. Jeśli nic nie rozwiąże problemu, możesz nawet spróbowaćzresetować system Windows do nowego stanu.

Czy mogę to wyłączyć?

W rzeczywistości nie możesz wyłączyć tego procesu. Jeśli klikniesz go prawym przyciskiem myszy w Menedżerze zadań i wybierzesz „Zakończ zadanie”, proces zostanie zamknięty. Wszystkie otwarte aplikacje UWP lub Store — nowy typ aplikacji dołączony do systemu Windows 10 — również zostaną zamknięte. Jednak następnym razem, gdy otworzysz aplikację UWP, system Windows automatycznie ponownie uruchomi proces hosta ramki aplikacji. Jest uruchamiany w razie potrzeby przez system Windows 10 w tle i nie można go zatrzymać.

Czy to wirus?

Aby sprawdzić, czy proces hosta ramki aplikacji uruchomiony w twoim systemie jest prawdziwy, kliknij go prawym przyciskiem myszy w Menedżerze zadań i wybierz „Otwórz lokalizację pliku”.

1627650559 186 Co to jest „Host ramki aplikacji i dlaczego dziala na

Powinieneś zobaczyć okno Eksploratora plików pokazujące plik ApplicationFrameHost.exe w C:WindowsSystem32. Jeśli system Windows wyświetla plik o innej nazwie — lub taki, którego nie ma w folderze System32 — masz problem.

1627650559 763 Co to jest „Host ramki aplikacji i dlaczego dziala na

Nie otrzymaliśmy żadnych zgłoszeń o złośliwym oprogramowaniu imitującym proces Application Frame Host lub ApplicationFrameHost.exe. Jeśli jednak obawiasz się złośliwego oprogramowania, zawsze dobrze jest przeprowadzić skanowanie za pomocą preferowanego programu antywirusowego, aby upewnić się, że w systemie nie działa nic niebezpiecznego.

Czy ten post był pomocny?