Skip to content

Co to jest urządzenie interfejsu ludzkiego (HID)?

30 de lipiec de 2021
HID hero

Istnieje wiele dziwnych terminów związanych z używaniem komputera. Jednym, który mogłeś zobaczyć, jest „Human Interface Device” lub „HID”. Brzmi jak coś z filmu science-fiction, ale co to właściwie znaczy?

„Human Interface Device” może brzmieć dziwnie obco, ale nazwa jest bardzo opisowa. Mówiąc najprościej, HID jest standardem dla urządzeń komputerowych obsługiwanych przez ludzi. Standard pozwala na łatwe korzystanie z tych urządzeń bez dodatkowego oprogramowania lub sterowników.

Standard upraszczający akcesoria

Urządzenia HID

„Human Interface Devices” to standard stworzony w celu uproszczenia procesu instalacji urządzeń wejściowych. Przed HID istniało kilka specyficznych protokołów dla każdego typu urządzenia wejściowego.

Oznaczało to, że istnieje protokół dla myszy, protokół dla klawiatur i tak dalej. Urządzenia potrzebne do korzystania z istniejących protokołów lub tworzenia niestandardowych sterowników. Ludzie mieli więcej pracy do wykonania podczas instalacji i konfiguracji urządzeń.

Dla porównania, urządzenie zgodne z HID zawiera „pakiety danych”, które zawierają wszystkie działania urządzenia. Na przykład klawiatura może mieć klawisz do regulacji głośności. Po naciśnięciu tego klawisza „deskryptor HID” mówi komputerowi, gdzie cel tej akcji jest przechowywany w pakietach i jest wykonywany.


Protokół HID znacznie ułatwia firmom produkcję szeroko kompatybilnych akcesoriów. Wszystkie nowoczesne systemy operacyjne obsługują protokół HID. Możesz podłączyć klawiaturę USB do komputera z systemem Windows, Maca, Chromebooka, a nawet tabletu z Androidem i natychmiast zacznie działać. To wszystko dzięki HID.

HID i aplikacje

Kamera internetowa USB w powiększeniu

Największą zaletą HID jest możliwość prostego podłączenia prawie każdego urządzenia peryferyjnego do urządzenia i natychmiastowego uruchomienia go. Ale to tylko połowa magii. Co powiesz na upewnienie się, że te akcesoria współpracują z aplikacjami?

Możesz podłączyć kontroler USB do komputera i zwykle będzie on sterował grą tak, jak powinien. Nawet jeśli kontroler powstał po grze, nadal działa. Twórcy gry nie musieli nic robić, aby tak się stało.

Kiedy podłączasz urządzenie HID, informuje ono o swoich możliwościach systemowi operacyjnemu. System operacyjny interpretuje dane i klasyfikuje urządzenie. Dzięki temu aplikacje i gry mogą kierować reklamy na klasy urządzeń, a nie na konkretne modele.

To bardzo ważny element HID i jest to coś, co przyjmujemy za pewnik. Kontroler do gier będzie współpracował z twoją biblioteką Steam. Zoom będzie wiedział, że należy włączyć kamerę internetową. Wszystko to dzieje się przy bardzo małej konfiguracji po twojej stronie.

Rodzaje urządzeń interfejsu HID

Podłączono USB

Jak wcześniej wspomniano, urządzenia peryferyjne USB są najczęstszymi urządzeniami interfejsu ludzkiego, ale istnieją inne typy.


Urządzenia USB należą do klasy „USB-HID”. Obejmuje to typowe rzeczy, takie jak klawiatury, myszy, kamery internetowe, gładziki i kontrolery do gier. Inne urządzenia USB-HID to termometry, instrumenty audio, sprzęt medyczny, telefony i maszyny do ćwiczeń.

Innym popularnym typem jest Bluetooth-HID. To ten sam protokół USB-HID z niewielkimi modyfikacjami dla Bluetooth. Jak można się spodziewać, obejmuje to urządzenia podobne do USB-HID, ale łączą się przez Bluetooth. Mysz Bluetooth po prostu działa, niezależnie od tego, czy jest podłączona do komputera z systemem Windows, Maca lub Chromebooka.

Urządzenia interfejsu HID to jedne z najpopularniejszych urządzeń używanych z komputerami. Naprawdę nie doceniamy, jak łatwe są w użyciu. Był czas, kiedy nie było to takie proste.

HID jest nie tylko odpowiedzialny za ułatwienie korzystania z komputerów, ale także przyczynił się do powstania ogromnego rynku akcesoriów. . Istnieją tysiące klawiatur, myszy, kamer internetowych, kontrolerów i innych produktów, których po prostu nie musisz się martwić, że nie będą kompatybilne z Twoim komputerem.

W historii komputerów było wiele postępów, ale standard Human Interface Device odniósł ogromny sukces.

Czy ten post był pomocny?