Skip to content

Co to są WLIDSVC.EXE i WLIDSVCM.EXE i dlaczego działają?

27 de lipiec de 2021
image274

Bez wątpienia czytasz ten artykuł, ponieważ zastanawiasz się, co te dwa procesy powodują zaśmiecanie Menedżera zadań, a także zastanawiasz się, dlaczego są one zapisane wielkimi literami. Trafiłeś we właściwe miejsce.

Ten artykuł jest częścią naszej serii wyjaśniającej różne procesy występujące w Menedżerze zadań, w tym: svchost.exe, jusched.exe, dwm.exe, ctfmon.exe, wmpnetwk.exe, wmpnscfg.exe, mDNSResponder.exe, conhost.exe, rundll32 .exe, Dpupdchk.exe i Adobe_Updater.exe.

Czy wiesz, jakie są te usługi? Lepiej zacznij czytać!

Więc jakie są te procesy?

Te dwa procesy współpracują ze sobą, tworząc usługę Asystent logowania Windows Live, która pomaga pozostać zalogowanym w Windows Live. WLIDSVC.EXE jest rzeczywistą usługą systemu Windows, a WLIDSVCM.EXE jest „Monitorem usług”.

Ta usługa zapewnia szereg korzyści, w tym łatwiejsze logowanie się do wielu kont podczas korzystania z usługi Windows Live (zrzut ekranu z witryny firmy Microsoft).


Jest to również absolutnie wymagane w przypadku korzystania z programu Windows Live Messenger. W rzeczywistości, jeśli wyłączysz usługi, pojawi się komunikat o błędzie „Zalogowanie się do programu Windows Live Messenger Beta nie powiodło się, ponieważ usługa jest chwilowo niedostępna. Spróbuj ponownie później. Kod błędu 800706ba”.

1627402948 140 Co to sa WLIDSVCEXE i WLIDSVCMEXE i dlaczego dzialaja

Ale czekaj, nie używam Windows Live Messenger?

To jest dokładnie problem, na który natknąłem się i który skłonił ten artykuł. Używam Pidgina do wszystkich moich potrzeb komunikatorów internetowych, a jedyną zainstalowaną aplikacją Windows Live jest Windows Live Writer, którego używam do pisania tego posta.

W instalatorze widać, że nie ma możliwości usunięcia zaznaczenia Asystenta logowania:

1627402948 541 Co to sa WLIDSVCEXE i WLIDSVCMEXE i dlaczego dzialaja

Zagłębmy się w procesy

Jeśli patrzysz na Menedżera zadań, powinieneś zobaczyć dwa procesy u dołu okna. Możesz kliknąć procesy prawym przyciskiem myszy i wybrać „Przejdź do usług” lub „Otwórz lokalizację pliku”, co tutaj zrobimy.

1627402948 279 Co to sa WLIDSVCEXE i WLIDSVCMEXE i dlaczego dzialaja

Gdy już tam będziesz, możesz wyświetlić właściwości lub najechać kursorem na nazwę pliku, aby zobaczyć, co to jest. W podpowiedzi zobaczysz pełną nazwę usługi.

1627402948 307 Co to sa WLIDSVCEXE i WLIDSVCMEXE i dlaczego dzialaja

Jeśli wybrałeś opcję Przejdź do usług, zobaczysz, że jest to usługa systemu Windows i możesz natychmiast zidentyfikować, która to jest.

1627402948 729 Co to sa WLIDSVCEXE i WLIDSVCMEXE i dlaczego dzialaja

Wyłączanie WLIDSVC.EXE i WLIDSVCM.EXE

Jeśli chcesz wyłączyć usługę, po prostu otwórz Services.msc poprzez wyszukiwanie w menu Start lub pole Uruchom lub wyszukaj w Panelu sterowania usługi. Gdy już tam będziesz, możesz znaleźć na liście Asystenta logowania Windows Live.


Ważna uwaga: jeśli używasz aplikacji Windows Live, która wymaga logowania, np. Windows Live Messenger, NIE należy wyłączać tej usługi.

1627402948 256 Co to sa WLIDSVCEXE i WLIDSVCMEXE i dlaczego dzialaja

Po dwukrotnym kliknięciu usługi możesz ustawić ją tutaj jako Wyłączona.

1627402949 754 Co to sa WLIDSVCEXE i WLIDSVCMEXE i dlaczego dzialaja

Drugi krok: Wyłącz dodatek IE

Jeśli nie korzystasz z usługi Windows Live, ale używasz Internet Explorera, prawdopodobnie powinieneś pozbyć się wtyczki pomocniczej logowania, która jest zainstalowana w Internet Explorerze. Wejdź w Narzędzia -> Zarządzaj dodatkami i zmień menu rozwijane na „Wszystkie dodatki”, a następnie znajdź na liście Pomocnik logowania Windows Live ID i kliknij przycisk Wyłącz.

1627402949 265 Co to sa WLIDSVCEXE i WLIDSVCMEXE i dlaczego dzialaja

Czy czegoś się nauczyłeś? Podsumujmy

Ta usługa służy do zapewniania pomocników do logowania w usłudze Windows Live, a jeśli używasz programu Windows Live Messenger lub innej aplikacji Windows Live, która wymaga logowania do usługi Windows Live, nie musisz tego robić.

Poza tym nie mamy pojęcia, dlaczego nazywa się je wielkimi literami. Leniwi programiści?

Czy ten post był pomocny?