Skip to content

Czy inteligentny termostat może rzeczywiście zaoszczędzić pieniądze?

8 de lipiec de 2021
650x301xIMG 2459 stomped 650x301.jpg.pagespeed.gpjpjwpjjsrjrprwricpmd.ic .v4eUTXI4T4

Inteligentne termostaty są wygodne i twierdzą, że mogą zaoszczędzić dużo pieniędzy na rachunkach za energię. Ale czy inteligentny termostat jest rzeczywiście wart swojej ceny i wysiłku?

Co robią inteligentne termostaty?

Jeśli nie wiesz zbyt wiele o inteligentnych termostatach, możesz pomyśleć, że są to magiczne urządzenia, które mogą całkowicie zmienić sposób ogrzewania i chłodzenia domu. To… trochę prawda, jak przypuszczamy.

1625733294 677 Czy inteligentny termostat moze rzeczywiscie zaoszczedzic pieniadze

Inteligentne termostaty umożliwiają zmianę różnych ustawień termostatu ze smartfona – aw niektórych przypadkach z przeglądarki internetowej, komputera lub za pomocą głosu za pomocą urządzenia takiego jak Amazon Echo. To dodaje nowy poziom wygody, ponieważ możesz podkręcić klimatyzację, gdy wracasz do domu z wakacji, aby było przyjemnie i chłodno, gdy tylko przejdziesz przez frontowe drzwi. Możesz też podkręcić ciepło, gdy jesteś zwinięty na kanapie, bez konieczności chodzenia po domu.

Większość inteligentnych termostatów umożliwia również przeglądanie historii użytkowania i sprawdzanie, kiedy uruchomiło się ogrzewanie lub chłodzenie i o której godzinie, co daje lepsze wyobrażenie o tym, jak często działa system.

Być może największą cechą inteligentnych termostatów, przynajmniej w niektórych przypadkach, jest umiejętność uczenia się nawyków dostosowawczych. Na przykład Nest Thermostat może z czasem nauczyć się, kiedy jesteś w domu lub poza nim, i jak ciepło lub chłodno chcesz mieć w domu o różnych porach dnia, bez konieczności ręcznego programowania. Po prostu nastawiasz termostat, kiedy tylko chcesz, a on nauczy się tych nawyków.

Jak więc to „oszczędza pieniądze”?

Wszystko to brzmi świetnie, a jeśli szukasz nowego termostatu – lub po prostu chcesz trochę ułatwić sobie życie – inteligentny termostat wydaje się oczywisty. Ale jest jeszcze kilka innych rzeczy do rozważenia.

1625733294 827 Czy inteligentny termostat moze rzeczywiscie zaoszczedzic pieniadze


Koszt jest prawdopodobnie największym minusem, biorąc pod uwagę, że większość inteligentnych termostatów kosztuje około 250 USD, podczas gdy tradycyjny, podstawowy programowalny termostat można kupić za już od 25$.

Oznacza to, że te dodatkowe możliwości – dostęp do smartfona, historia użytkowania, możliwość dostosowania przez termostat ustawień temperatury i inne dzwonki i gwizdki – kosztują dodatkowe 225 USD.

Oczywiście dodatkowa gotówka, którą wydasz na inteligentny termostat, pozwoli Ci zaoszczędzić więcej pieniędzy na dłuższą metę, prawda? Smarttermostaty są reklamowane jako mające możliwość łatwego oszczędzania pieniędzy na kosztach energii i na pewno mogą.

Jednak dzieje się tak tylko dlatego, że termostat może nauczyć się Twoich nawyków regulacyjnych i zoptymalizować ogrzewanie i chłodzenie, wyłączając klimatyzację w ciągu dnia, gdy jesteś w pracy, i ponownie ją włączając, gdy wrócisz do domu. Podstawowy programowalny termostat może zrobić dokładnie to samo, ale programowanie za pomocą tych niezgrabnych przycisków jest znacznie bardziej kłopotliwe. Inteligentne termostaty są znacznie szybsze i łatwiejsze do zaprogramowania, a niektóre (takie jak Nest) mogą robić to wszystko automatycznie, dzięki czemu jeszcze łatwiej.

1625733294 541 Czy inteligentny termostat moze rzeczywiscie zaoszczedzic pieniadze

Tak więc same inteligentne termostaty prawdopodobnie nie zaoszczędzą więcej pieniędzy niż podstawowy, programowalny termostat. A jeśli Twój dom nie jest zoptymalizowany pod kątem przepływu powietrza i wentylacji, masz znacznie większe problemy niż tylko termostat.

Ale jeśli nie zamierzasz poświęcać czasu na zaprogramowanie termostatu, który już masz – ponieważ jest to po prostu zbyt uciążliwe – inteligentny termostat może być mądrą inwestycją, ponieważ może zaprogramować się za Ciebie (lub przynajmniej zrobić to dużo łatwiej niż tradycyjny termostat). Same możliwości zdalnego dostępu również mogą być warte dodatkowych pieniędzy. Wiele osób, w tym ja, woli mieć pełną (lub przynajmniej większość) ręczną kontrolę nad termostatem, a zdalny dostęp jest przydatny – mogę po prostu otworzyć aplikację na smartfonie i zmienić temperaturę na termostacie, bez względu na to, gdzie jestem na świecie.

W końcu prawdopodobnie nie potrzeba inteligentny termostat i niekoniecznie zaoszczędzą ci więcej pieniędzy na rachunkach za energię (chyba że twój obecny termostat jest tak tępy, że nie programujesz go optymalnie). Ale z pewnością są wygodniejsze, a jeśli nie poświęcasz czasu na używanie termostatu w sposób, w jaki został zaprojektowany, inteligentny termostat może zaoszczędzić kilka dolarów, jednocześnie ułatwiając życie.

Czy ten post był pomocny?