Skip to content

Czy mogę podłączyć urządzenie USB bezpośrednio do płyty głównej?

27 de lipiec de 2021
img 545d000e1116e

Wszyscy znamy podłączanie kabla USB lub klucza sprzętowego do portów zewnętrznych w naszych komputerach, ale czy możliwe jest podłączenie urządzenia USB bezpośrednio do płyty głównej, aby urządzenie było ukryte i bezpiecznie umieszczone w obudowie komputera? Czytaj dalej, ponieważ pokazujemy, jak łatwo doposażyć komputer w tę funkcję.

Drogi geeku, jak to zrobić,

Dwa z twoich ostatnich artykułów dały mi do myślenia. Najpierw mówiłeś o aktualizacji komputera do USB 3.0, a kilka tygodni później mówiłeś o dodaniu Bluetooth do komputera za pomocą klucza USB.

A co, jeśli chcesz dodać ten klucz USB (lub dysk flash lub cokolwiek opartego na USB) do komputera, ale nawewnątrz? Chodzi mi o to, że nie muszę podłączać i odłączać klucza Bluetooth; może stać na stałe podłączony na zawsze, o ile mi zależy. A co z ludźmi korzystającymi z systemów operacyjnych na dyskach flash, takich jak XBMC lub FreeNAS? Zawsze mam paranoję, że ktoś odłączy pamięć flash z systemem operacyjnym i wszystko schrzani. Byłbym o wiele szczęśliwszy, gdyby pendrive był ukryty w obudowie.

Czy to jest możliwe? Czy mimo to można podłączyć klucz USB lub dysk flash bezpośrednio do płyty głównej?

Z poważaniem,

Ciekawy klucz sprzętowy

W informatyce, gdzie jest wola, jest sposób, a jeśli chodzi o takie sprawy, twoja prośba nie jest szczególnie dziwaczna. Całkiem możliwe jest podłączenie klucza USB lub dysku flash bezpośrednio do płyty głównej.

Niektóre płyty główne, prawie wyłącznie serwerowe, są wyposażone w tę funkcję dokładnie z tych powodów, o których wspominasz: możesz załadować lekkie systemy operacyjne na nośniki flash, a najlepszym miejscem na nośnik flash na serwerze montowanym w szafie jest bezpiecznie wewnątrz obudowy.

Przyjrzyjmy się płycie głównej SuperMicro X10SLH-F jako przykładowi takiej konstrukcji płyty głównej serwera. Na poniższym zdjęciu z góry na dół widać niebieski port USB 3.0 wystający prosto z dolnej krawędzi płyty głównej.

1627401211 961 Czy moge podlaczyc urzadzenie USB bezposrednio do plyty glownej

Ten port działa tak samo, jak porty z tyłu na płycie głównej, dostępne z tyłu obudowy komputera: wystarczy podłączyć dowolne urządzenie USB i to tak, jakbyś podłączył je do tradycyjnego portu obudowy.


Popyt na takie wewnętrzne porty USB w płytach głównych dla konsumentów jest jednak dość niski, więc nie zdziw się, że nie masz takiego na swoim komputerze stacjonarnym. Nie pozwól, aby to powstrzymało twoje marzenie o wewnętrznym sprzęcie USB, ponieważ dodanie go do komputera jest trywialnie łatwe (o ile masz w środku wolne złącze USB).

Odwołajmy się ponownie do tego samego zdjęcia. Nieco na lewo od portu USB na zdjęciu znajdują się trzy nagłówki USB (dwa czarne nagłówki USB 2.0 i jeden nagłówek USB 3.0); bank trzech jest oznaczony strzałką na poniższym zdjęciu. Podczas gdy wewnętrzne porty USB są rzadkością na konsumenckich płytach głównych, te nagłówki (zwłaszcza USB 2.0) można znaleźć na prawie każdej płycie głównej.

1627401211 220 Czy moge podlaczyc urzadzenie USB bezposrednio do plyty glownej

Istnieją bardzo niedrogie kable/moduły adapterów, których można użyć do przekształcenia tych nagłówków w funkcjonalne porty USB i nie wymagają one więcej pracy niż otwarcie obudowy i podłączenie ich. Jeśli chcesz przekonwertować nagłówek USB 3.0 na wewnętrzny port USB 3.0, możesz to zrobić za pomocą adaptera, który podłącza się od razu i zapewnia pionowo zorientowany port USB(~3 USD) lub możesz użyć przejściówka z kablem(~ 6 USD), jeśli z jakiegoś powodu musisz ustawić klucz sprzętowy lub dysk flash (np. Twoja obudowa jest szczególnie płytka).

Te same adaptery są również dostępne dla nagłówków USB 2.0. Oto adapter portu pionowego (~11 USD) i przejściówka z kablem (~4 USD); oba są podłączane do nagłówków płyty głównej USB 2.0.

Dopóki masz otwarty nagłówek na płycie głównej, kilka dolców do stracenia i kilka minut na otwarcie obudowy i podłączenie nowego adaptera, nic nie stoi między tobą a ukrytą w obudowie instalacją USB.

Masz pilne pytanie techniczne? Napisz do nas e-mail na adres [email protected], a my dołożymy wszelkich starań, aby na nie odpowiedzieć.

Czy ten post był pomocny?