Skip to content

Czy mogę zapisać powolną i podatną na błędy kartę SD?

2 de sierpień de 2021
img 543bff802dffc

Jeśli twoja karta SD wolno się montuje po podłączeniu jej do komputera, wyświetla błędy lub w inny sposób źle się zachowuje, często możesz przywrócić ją do kształtu przy odrobinie starannego zarządzania. Przyjrzyjmy się, jak możemy pomóc innym czytelnikom wycisnąć trochę życia z ich karty SD.

Drogi HTG,

Mam starą kartę SD, która, jednym słowem, źle się zachowuje. Kiedy wyjmuję kartę z aparatu i podłączam ją do czytnika kart SD w moim komputerze, to trwawieczność zamontować. Powinien zamontować się prawie natychmiast, jak wszystkie moje inne nośniki wymienne, ale wykrycie przez system Windows i stanie się dostępnym może zająć od jednej do dziesięciu minut.

Co więcej, w ciągu ostatniego miesiąca zauważyłem kilka uszkodzonych obrazów JPG. Żadnych całkowitych błędów zapisu, ale kilka z nich ma rodzaj zepsucia, w którym bardzo dolna część obrazu wygląda jak stare linie skanowania telewizyjnego.

Czy jest coś, co mogę zrobić, aby ożywić kartę, czy jest to na końcu drogi? Używam go od lat i prawdopodobnie zrobiłem z nim ponad 20 000 zdjęć, jeśli to pomaga w twojej ocenie.

Z poważaniem,

Chory SD

Po pierwsze, cena kart SD spadła tak bardzo przez lata, że ​​jeśli używasz tej karty SD do wszystkiego, co uważasz za zdalnie krytyczne, nie ma powodu, aby po prostu jej nie wymieniać. Na przykład karty SD premium, których używamy w naszej starej lustrzance cyfrowej, kosztowały pierwotnie około 50 USD za kartę o pojemności 4 GB, ale teraz kosztują mniej niż 10 USD za kartę o równej lub lepszej prędkości. Jeśli od jakiegoś czasu nie robiłeś zakupów z kartami SD, przygotuj się na szok: obecnie najlepiej sprzedająca się karta SD w Amazon to karta SanDisk o pojemności 8 GB za jedyne 5,95 USD. Jeśli okaże się, że musisz wymienić kartę, nie rozbijesz banku.

To powiedziawszy, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby odświeżyć starą kartę SD i przedłużyć jej żywotność. Przyjrzyjmy się dwóm technikom i podkreślmy, kiedy ich używać i co one osiągają.

Notatka: Chociaż wygląda na to, że winowajcą w twoim przypadku jest karta SD, nie zapomnij przetestować karty za pomocą czytników kart SD oprócz tego, którego regularnie używasz. Kilka lat temu myśleliśmy, że mamy pecha z wadliwymi kartami SD, ale okazuje się, że nasz czytnik kart montowany w kieszeni zawodzi.

Zaufany stary CHKDSK

Większość z nas jest winna nieprawidłowego usunięcia naszych kart SD i innych nośników wymiennych. W przypadku nieprawidłowego usunięcia urządzenia pamięci masowej „brudny bit” jest ustawiany, aby wskazać systemowi operacyjnemu (przy przyszłym montowaniu), że urządzenie nie zostało prawidłowo usunięte, co z kolei powoduje, że system operacyjny spędza więcej czasu na analizowaniu nośnika, gdy jest on jest ponownie podłączony. Co więcej, niestosowanie bezpiecznego wysuwania może prowadzić do uszkodzenia i słabej wydajności.


Jednym ze sposobów rozwiązania wszelkich problemów, które mogłeś wprowadzić przez niezamierzenie złe praktyki obsługi kart SD, jest uruchomienie CHKDSK na karcie. Następnym razem, gdy go podłączysz, jeśli system Windows wyświetli monit o zeskanowanie i naprawienie karty SD, pozwól mu zająć się sprawami. Jeśli nie pojawi się monit i chcesz uruchomić CHKDSK z wiersza poleceń, otwórz wiersz polecenia i wpisz „chkdsk / f / r X” gdzie X jest literą dysku karty SD.

Chociaż CHKDSK zazwyczaj naprawia wiele problemów, które pojawiają się w przypadku intensywnie używanej karty SD (zwłaszcza takiej, która została nieprawidłowo wysunięta), nie jest to nasze ulubione lub końcowe narzędzie do rewitalizacji karty SD. Jeśli chcesz odzyskać pliki z karty SD przed podjęciem bardziej drastycznych środków, CHKDSK powinien być Twoim pierwszym przystankiem. Jeśli jesteś gotowy, aby go wyczyścić i dostroić, nadszedł czas, aby przejść do bardziej dokładnego narzędzia.

Nowy początek z formaterem SD

Chociaż szybkie skanowanie za pomocą CHKDSK rozwiąże wiele problemów (i na pewno odskoczy od systemu Windows z całym ostrzeżeniem o skanowaniu i naprawie), najlepszym sposobem na rozpoczęcie z czystym kontem jest sformatowanie karty SD. Nie byle jaki format, ale odpowiedni format. Chociaż system Windows i inne systemy operacyjne zawierają podstawowe narzędzia do formatowania, które działają dobrze na dyskach twardych i większości nośników wymiennych, karty SD mogą być nieco wybredne, ponieważ zawierają dodatkowe funkcje, których nie można znaleźć w podstawowych woluminach pamięci masowej, takich jak dyski flash USB.

Jeśli sformatujesz kartę SD za pomocą podstawowych narzędzi formatowania, Twoja karta SD nie stanie się bezużyteczna, ale będzie działać mniej wydajnie.

Czy moge zapisac powolna i podatna na bledy karte SD

Aby osiągnąć optymalny format, ściśle zgodny ze standardami konwencji kart SD/SDHC/SDXC, możemy skorzystać z poręcznego narzędzia SDFormatter dostarczanego bezpłatnie przez stowarzyszenie SDA (organizacja nadzorująca światowe standardy kart SD). Możesz pobierz kopię dla Windows lub OSX tutaj.


Po zamiataniu z SDFormatter twoja karta SD powinna być jak nowa. Jeśli nadal masz opóźnione montowanie na swoim komputerze (i wykluczyłeś zły czytnik kart SD) lub nadal masz problemy z uszkodzeniem plików na karcie SD, prawdopodobnie karta jest po prostu na końcu. życie i czas, aby je zastąpić.

Masz pilne pytanie techniczne? Napisz do nas e-mail na adres [email protected], a my dołożymy wszelkich starań, aby na nie odpowiedzieć.

Czy ten post był pomocny?