Skip to content

Czy możesz nosić okulary z zestawem słuchawkowym Oculus Rift lub HTC Vive?

30 de lipiec de 2021
img 58056cea19c85

Gogle rzeczywistości wirtualnej Oculus Rift i HTC Vivevirtual zasłaniają Ci oczy, a okulary mogą Ci przeszkadzać. Z urządzeniem Oculus Rift i HTC Vive można używać niektórych par okularów, ale warto zmierzyć okulary przed zakupem zestawu słuchawkowego.

Szczelina Oculus nie jest dostarczana z przekładką obiecanych okularów

Czy mozesz nosic okulary z zestawem sluchawkowym Oculus Rift lub

Oculus pierwotnie obiecał, że Rift będzie zawierał sprzęt przeznaczony do okularów. „Jeden rozmiar pasuje do ciebie”, przeczytaj strona promocyjna…zanim został usunięty. „Dwa dołączone interfejsy twarzy będą pasować do większości twarzy, a przekładka do okularów została zaprojektowana tak, aby pasowała do większości okularów” – powiedział. Ale otwórz pudełko Oculus Rift, a zobaczysz, że zestaw słuchawkowy jest wyposażony w pojedynczy interfejs twarzy bez przekładek na okulary.

Inne firmy mogą tworzyć zastępcze interfejsy twarzy, które mogą lepiej pasować do okularów, a te mogą być zamienione na Rift. Nie wiemy jednak, by jakakolwiek firma faktycznie dostarczała zastępczy interfejs twarzy przeznaczony do okularów.

HTC Vive ma dwie różne maski na twarz

1627658522 411 Czy mozesz nosic okulary z zestawem sluchawkowym Oculus Rift lub

Z drugiej strony HTC Vive zawiera dwie różne maski na twarz, które można wymieniać tam iz powrotem. Jeden zapewnia więcej wyściółki, a drugi zapewnia więcej miejsca. Nadal nie ma gwarancji, że też zadziała, ale przynajmniej to coś.

Twoje okulary muszą być wystarczająco małe

Możesz zmierzyć swoje okulary, zanim wydasz setki dolarów na zestaw słuchawkowy i będziesz mieć znacznie lepsze wyobrażenie, czy Twoje okulary będą pasować.


W przypadku Oculus Rift potrzebujesz ramy o szerokości 142 mm lub mniejszej i wysokości ramy wynoszącej 50 mm lub mniej, zgodnie z witryna Oculus.

Dla HTC Vive, Witryna HTC po prostu mówi, że „większość okularów mieści się w zestawie słuchawkowym”. Chociaż HTC oficjalnie nie zapewnia konkretnych pomiarów, CNET informuje, że rama nie może być większa niż 6 cali szerokości i 2 cale wysokości.

Jak założyć Oculus Rift lub HTC Vive podczas noszenia okularów

1627658522 605 Czy mozesz nosic okulary z zestawem sluchawkowym Oculus Rift lub

Jeśli masz już zestaw słuchawkowy, możesz sprawdzić, czy Twoje okulary będą pasować. Po pierwsze, upewnij się, że oprawka okularów rzeczywiście pasuje do zestawu słuchawkowego, gdy go nie nosisz. Nie ma sensu próbować wciskać go na głowę podczas noszenia okularów, jeśli same okulary nie będą pasować.

Uważaj, aby żadna część oprawki nie zarysowała soczewek wewnątrz zestawu słuchawkowego!

Jeśli okulary pasują, poluzuj paski zestawu słuchawkowego i umieść go na głowie od przodu do tyłu, ostrożnie umieszczając zestaw na okularach, aby upewnić się, że pasują. Może być ciasno dopasowany, a okulary mogą utknąć między piankową wyściółką. Prawdopodobnie jest to w porządku, o ile nie wywiera się na nie zbyt dużego nacisku.


Jeśli korzystasz z urządzenia Oculus Rift, to wszystko, co możesz zrobić. Jeśli korzystasz z HTC Vive, możesz skorzystać z kilku dodatkowych regulacji. Twój HTC Vive jest wyposażony w dwie podkładki na twarz — spróbuj użyć mniejszej podkładki na twarz, która zapewni zestawowi więcej miejsca na okulary.

HTC Vive umożliwia również regulację głębokości soczewek, przesuwając soczewki wbudowane w gogle nieco dalej od twarzy, aby zrobić miejsce na okulary. Zlokalizuj szare plastikowe pierścienie po bokach zestawu słuchawkowego, wyciągnij je trochę, a następnie przekręć je jednocześnie, aby odsunąć soczewki dalej od swojej przestrzeni. Wciśnij pierścienie z powrotem do zestawu słuchawkowego, gdy jesteś zadowolony z odległości obiektywu.

Nie zapomnij o utrzymaniu czystości

1627658522 482 Czy mozesz nosic okulary z zestawem sluchawkowym Oculus Rift lub

Masz teraz dwa zestawy soczewek do utrzymania w czystości i bez smug – te na okularach i soczewki wewnątrz samego zestawu słuchawkowego. Po zetknięciu się dwóch zestawów soczewek mogą pojawić się smugi.

Pamiętaj, że soczewek wewnątrz zestawu słuchawkowego nigdy nie należy czyścić żadnym środkiem czyszczącym. Ale zakładając, że nie potrzebujesz roztworu czyszczącego do czyszczenia okularów, możesz wytrzeć zarówno okulary, jak i soczewki wewnątrz zestawu słuchawkowego tą samą suchą ściereczką z mikrofibry – upewnij się, że jest to ściereczka z mikrofibry – aby je wyczyścić.

Możesz nawet nie potrzebować okularów

1627658522 509 Czy mozesz nosic okulary z zestawem sluchawkowym Oculus Rift lub

Jeśli Twój wzrok nie jest najgorszy, istnieje duża szansa, że ​​nie potrzebujesz okularów – nawet jeśli nosisz je przez cały dzień. Wiele osób ze słabszymi receptami twierdzi, że mogą używać tych słuchawek bez okularów, a obraz jest tak dobry lub mniej więcej tak dobry, jak w przypadku kontaktów. To nie zadziała dla osób, które potrzebują silniejszych recept. Ale jeśli masz już zestaw słuchawkowy, wypróbuj go, nawet jeśli okulary nie pasują.

Anegdotycznie mogę używać mojego Oculus Rift bez okularów – i muszę to robić, ponieważ moje okulary nie pasują właściwie. Prawdopodobnie byłoby ciut lepiej, gdybym mógł używać okularów, ale działa wystarczająco dobrze.

Jeśli wszystko inne zawiedzie: wypróbuj kontakty lub poczekaj

Jeśli twoje okulary nie pasują, masz pecha – po prostu nie możesz używać okularów z zestawem słuchawkowym. Oto prawdziwa odpowiedź, która powinna zadziałać dla wielu osób: Kontakty. Nawet jeśli nie masz zwyczaju korzystać z kontaktów przez cały dzień, możesz je zdobyć i umieścić je, gdy chcesz używać gogli VR.


Niestety są to problemy i bóle ząbkowania, które zwykle spotykamy w produktach pierwszej generacji. Zestawy słuchawkowe rzeczywistości wirtualnej są teraz produktem konsumenckim, ale nadal jest to wersja 1.0. Nie wiemy, dlaczego Oculus odłożył przekładkę na okulary, ponieważ wycofał swoją obietnicę bez oficjalnego komentarza. Ale często zdarza się, że firmy robią takie rzeczy tylko po to, aby po prostu wyjąć sprzęt za drzwi.

Oculus, HTC i inne firmy będą nadal pracować nad sprzętem, a następna generacja zestawów słuchawkowych może być wygodniejsza i bardziej regulowana dla osób noszących okulary.

Branża pracuje również nad innymi rozwiązaniami, takimi jak interfejsy twarzy innych firm z większą ilością miejsca na okulary.Jedna firma o nazwie Laboratorium soczewek VR obiecuje stworzyć wkładki do soczewek na receptę, które można włożyć do Oculus Rift lub HTC Vive bez kłopotów z okularami, chociaż nie testowaliśmy tej usługi. Być może będzie to naprawdę długoterminowe rozwiązanie, zamiast oczekiwać, że każdy zestaw słuchawkowy zmieści nieporęczne okulary. W międzyczasie zestawy słuchawkowe VR potrzebują więcej czasu na opracowanie wszystkich tych załamań.

Źródło obrazu: TechStage/Flickr.

Czy ten post był pomocny?