Skip to content

Czy możesz zabrać statyw do aparatu jako bagaż podręczny w samolocie?

28 de lipiec de 2021
1627449451 preview 9

Kiedy pierwszy raz zabrałem statyw do samolotu jako bagaż podręczny, byłem przerażony. Czy ochrona lotniska miała ją skonfiskować? A co z personelem linii lotniczych przy bramce wejściowej? Albo przy drzwiach samolotu? Albo członek personelu pokładowego, który pomógł mi podnieść torbę do przechowalni bagażu?

Żaden z nich się nie odezwał, ponieważ – z pewnymi zastrzeżeniami – latanie ze statywem jest w porządku. Przyjrzyjmy się sytuacji.

Czy statyw jest legalny?

Dobrą wiadomością jest to, że TSA nie obchodzi twój statyw. Statywy są wymienione na ich stronie internetowej jako zatwierdzone do zarówno bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego.

1627449450 965 Czy mozesz zabrac statyw do aparatu jako bagaz podreczny w

Teraz ma to jedno główne zastrzeżenie: wszystko jest w gestii funkcjonariusza TSA, którego spotkasz w ochronie. Mają dość szerokie uprawnienia do konfiskowania wszystkiego, czego chcą, nawet jeśli technicznie znajduje się na zatwierdzonej liście. Jeśli zabierasz ze sobą stary dwumetrowy drewniany statyw dziadka lub po prostu zachowujesz się jak osioł, wszystkie zakłady są nieważne.

TSA jest również tylko dostawcą bezpieczeństwa na amerykańskich lotniskach. Większość innych organizacji bezpieczeństwa na lotniskach zazwyczaj podąża ich śladem, ale istnieje zewnętrzna szansa, że ​​na jakimś lotnisku wyraźnie zakazano używania statywów.

Czy statyw zmieści się w Twoim bagażu?

Tylko dlatego, że TSA przepuściło Cię przez kontrolę bezpieczeństwa, nie oznacza, że ​​Twój statyw jest jeszcze w samolocie; linia lotnicza nadal musi cię wpuścić. A ten krok jest trudniejszy.


Różne linie lotnicze mają różne limity bagażu podręcznego —Skyscanner ma dobre podsumowanie—oraz różne poziomy egzekwowania przepisów. Wpuszczono mnie do samolotu rażąco niosąc dwie torby, które przekroczyły granice tego, co mogą pomieścić pojemniki do przechowywania, a także odciągnięto na bok, aby zważyć i zmierzyć mój plecak wielkości tornistra.

Oznacza to, że nie ma uniwersalnych zasad dotyczących umieszczania statywu w samolocie. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli statyw i torba są połączone — niezależnie od tego, czy statyw znajduje się w torbie, czy przypięty na zewnątrz — i mieszczą się w granicach maksymalnych wymiarów i wagi, nie będziesz mieć żadnych problemów. Kiedy trochę naciskasz, można coś powiedzieć.

Czy mozesz zabrac statyw do aparatu jako bagaz podreczny w

Przez większość czasu, kiedy latam ze statywem, jest on przymocowany na zewnątrz torby, która pasuje do maksymalnych dozwolonych wymiarów bagażu podręcznego. Mój statyw generalnie mieścił się w granicach tego, co linie lotnicze nazywają „małą torbą”, „przedmiotem osobistym” lub „laptopem/torebką” i to miało być moją obroną, gdybym tego potrzebował. Podczas około 20 lotów żaden członek personelu linii lotniczych nigdy nie miał problemu.

Teraz należy zwrócić uwagę na jedną ważną rzecz: lecę z ulubiony składany statyw podróżny z włókna węglowego w naszej siostrzanej witrynie. Wycieczka po MeFOTO składa się do zaledwie 15,4 cala długości i waży 3,1 funta. Chociaż nadal jest to oczywiście statyw przymocowany do boku mojej torby – i nie jest to najmniejszy statyw, jaki można kupić – nie jest okropnie przewymiarowany i łatwo mieści się w bagażnikach. Wyobrażam sobie, że sprawy potoczyłyby się inaczej, gdybym spróbował latać ze znacznie większym statywem.

Wskazówki dotyczące latania ze statywem

Jeśli zamierzasz latać ze statywem w bagażu podręcznym, musisz zrobić kilka rzeczy:

  • Użyj statywu podróżnego:Do tej pory tak naprawdę rozwiązałem to tylko mimochodem, ponieważ jest to oczywiste: użyj dedykowanego statywu podróżnego. Coś małego i lekkiego, które mieści się poniżej limitu wysokości limitu bagażu podręcznego po całkowitym złożeniu.
  • Zapłać za wczesne wejście na pokład:Jeśli podróżujesz ze sprzętem fotograficznym, zawsze dobrze jest wsiąść do samolotu jak najwcześniej. Znacznie zwiększa to szansę na uzyskanie miejsca w pojemniku na bagaż bez zbyt dokładnej kontroli torby.
  • Bądź miły:Uśmiech i życzliwość towarzyszą personelowi linii lotniczych. Nie bądź że pasażera i zrobią wszystko, aby ci pomóc. Z drugiej strony, jeśli zamieniasz ich życie w piekło, istnieje duża szansa, że ​​wykorzystają każdą okazję do zemsty – na przykład wysłanie torby z aparatem do ładowni.
  • Pomyśl o innych pasażerach:Latanie ze sprzętem fotograficznym jest trudne. Jest droga i delikatna, ale też ciężka. Prawie zawsze będziesz trzymał się granic tego, na co zezwalają zasady linii lotniczych. Miej trochę szacunku dla współpasażerów i po prostu pomyśl o swoich działaniach. Jeśli przywozisz za dużo rzeczy, naprawdę powinieneś to sprawdzić.

Podróże i fotografia idą w parze a ponieważ statyw jest często wymaganym elementem zestawu, warto go zabrać ze sobą. Dobrą wiadomością jest to, że generalnie możesz – o ile przestrzegasz zasad dotyczących bagażu linii lotniczych.

Czy ten post był pomocny?