Skip to content

Czy można uruchomić dwa połączenia Ethernet za pomocą tego samego kabla?

27 de lipiec de 2021
is it possible to run two ethernet connections over the same cable 00

Czy podczas konfigurowania nowych kabli Ethernet dla komputerów można uzyskać dwa razy więcej mocy dla każdego kabla? Czy mądrze jest spróbować, czy warto rozważyć alternatywne rozwiązanie sprzętowe? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedź na ciekawe pytanie czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser Ravenix chce wiedzieć, czy możliwe jest uruchomienie dwóch połączeń Ethernet za pomocą tego samego kabla:

Czy można mieć jeden kabel Cat5 (4-skręcone pary) i podzielić go na dwa porty Ethernet? Wiem, że Ethernet potrzebuje tylko 4 przewodów, więc nie stanowiłoby to problemu, ale czy połączenia będą się wzajemnie zakłócać lub działać bez problemów?

Czy możliwe jest uruchomienie dwóch połączeń Ethernet na tym samym kablu?

Odpowiedź

Współpracownicy SuperUser Tetsujin, Journeyman Geek i Andre Borie mają dla nas odpowiedź. Po pierwsze, Tetsujin:

Tak, będzie działać, choć będzie ograniczony do 100 prędkości Base-T. Jednak za cenę dwóch rozdzielaczy i dodatkowych kabli, których potrzebujesz na każdym końcu, prawdopodobnie możesz uzyskać tani przełącznik Ethernet i zachować prędkość 1000 Base-T.

Następnie odpowiedź od Journeyman Geek:

Istnieje rozsądna szansa, że ​​spadnie do 10 prędkości Base-T. Moim zdaniem warto kupić przełącznik Ethernet.

Z naszą ostateczną odpowiedzią Andre Borie:

Możesz użyć sieci VLAN i nadać każdemu „kablowi” numer VLAN, aby komputery ustawione na konkretną sieć VLAN widziały tylko pakiety oznaczone tym numerem VLAN wraz z użyciem standardowego (niezarządzanego) przełącznika do podziału kabla na wiele portów.

Można również użyć przełącznika zarządzanego (klasy biznesowej), który mógłby samodzielnie obsługiwać sieci VLAN i przypisywać każdą sieć VLAN do określonego portu. W ten sposób komputery nie wymagają żadnej konfiguracji i jest to nieco bezpieczniejsze, ponieważ komputery nie odbierają żadnych pakietów należących do sąsiedniego VLANu. W pierwszej sytuacji pakiety nadal docierają do obu komputerów, więc jeśli którykolwiek z nich jest „zły”, nadal mogą nasłuchiwać ruchu sąsiedniego VLANu.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Źródło obrazu: tlsmith1000 (Flickr)

Czy ten post był pomocny?