Skip to content

Czy zwarcie może uszkodzić dysk twardy?

26 de lipiec de 2021
can a short circuit damage a hard disk drive 00

Jest kilka rzeczy, które można porównać z uczuciem zapadania się, gdy idziesz włączyć komputer, a chwilę później szybko umiera z powodu problemów ze sprzętem. Mając to na uwadze, dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedź na pytanie zestresowanego czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser Baris Usakli chce wiedzieć, czy zwarcie może uszkodzić dysk twardy:

Wszystko działało dobrze, aż pewnego dnia mój komputer wyłączył się na ułamek sekundy po naciśnięciu przycisku zasilania. Wszystkie wentylatory zaczynały się kręcić i zapalały się światła, ale potem wszystko pociemniało pół sekundy później. Po tym, naciśnięcie przycisku zasilania nie przyniosło efektu. Jedynym sposobem na ponowne uruchomienie komputera było odłączenie przewodu zasilającego, a następnie ponowne jego podłączenie.

Podejrzewałem, że przyczyną jest zasilacz, więc kupiłem inny, ale nadal miałem ten sam problem. Odłączyłem wszystko i ponownie umieściłem RAM/GPU i napędy. Po wykonaniu tej czynności mój komputer uruchomił się i pomyślałem, że mogę iść, ale potem zauważyłem, że mój dodatkowy dysk twardy już nie działa.

Nie było to widoczne w BIOS-ie ani Windowsie. Wymieniłem dysk twardy na inny, ale po chwili oryginalny problem wrócił. Więc ponownie wszystko zainstalowałem i mogłem ponownie uruchomić komputer, ale ku mojemu przerażeniu nowy dysk twardy również był martwy. W tym momencie pomyślałem, że może coś powoduje zwarcie systemu, więc wyjąłem wszystko z obudowy, w tym płytę główną. Ku mojemu zaskoczeniu między tyłem płyty głównej a obudową tkwiła luźna śruba.

1627316089 266 Czy zwarcie moze uszkodzic dysk twardy

Wykręciłem śrubę, złożyłem wszystko z powrotem i teraz problem z wyłączaniem się już nie występuje, ale nie jestem w 100 procentach pewien, czy system jest stabilny. Czy to możliwe, że śruba powodująca zwarcie może uszkodzić dyski twarde? Dysk mojego systemu operacyjnego to dysk SSD i działa dobrze. Te, które „umarły” to zwykłe dyski twarde o pojemności 1 TB.

Czy zwarcie może uszkodzić dysk twardy?

Odpowiedź

Współpracownicy SuperUser David Schwartz, eckes i gronostaj mają dla nas odpowiedź. Najpierw David Schwartz:

Tak, zdecydowanie jest to możliwe. Na przykład śruba może zewrzeć linię +5V z linią +12V i usmażyć wbudowany kontroler dysku twardego.

Następnie odpowiedź od eckesa:

Tak, może. Dysk twardy może ulec awarii pośrednio. Dyski twarde, które były używane przez długi czas, ulegają awarii przy następnym ponownym uruchomieniu/uruchamianiu (spowodowane zwarciem lub normalnym wyłącznikiem zasilania). Inne możliwości to przepięcie z gniazdka ściennego lub indukcja po zwarciu dochodzącym do elektroniki dysku twardego lub kontrolera. Należy pamiętać, że powinny być na miejscu wszelkiego rodzaju bezpieczniki, diody, kondensatory i ekrany, aby problem elektryczny nie rozprzestrzeniał się, ale tani sprzęt jest powszechny.

Istnieje również problem (logicznie) uszkodzonych sektorów w przypadku awarii zasilania podczas zapisu. Powinno to być również zakryte przez dysk twardy, który obraca się wystarczająco długo, aby zakończyć zapisywanie danych, ale może się to nie udać. Takie uszkodzenie może skutkować przejściowymi błędami odczytu i może wymagać naprawy dysku lub specjalnych narzędzi w celu odświeżenia danych sektorów.

Zazwyczaj trudno jest określić dokładną przyczynę, ale śruba łącząca linie zasilania płyty głównej z uziemioną obudową (lub ze sobą) brzmi jak prawdopodobna przyczyna zwarcia, które może spowodować uszkodzenie dysku twardego ( czego nie powinien robić).

Chcę dodać, że „objawy” twojego komputera mogą również oznaczać, że dysk twardy uległ awarii, a następnie spowodowało zwarcie komputera lub że zasilacz został przeciążony zapotrzebowaniem dysku twardego podczas uruchamiania.

Z naszą ostateczną odpowiedzią od gronostaja:

TAk! Straciłem dwa dyski twarde z powodu zwarcia. To było całkiem spektakularne. Układ scalony na dole jednego eksplodował, powodując głośny huk, małą kulę ognia i ładny krater.

1627316090 408 Czy zwarcie moze uszkodzic dysk twardy

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Źródło obrazu: gronostaj (Superużytkownik)

Czy ten post był pomocny?