Skip to content

Czym różni się soczewka filmowa od zwykłych soczewek?

30 de lipiec de 2021
1627650838 preview 6

Dobre obiektywy do aparatów nie są tanie, ale jeśli robisz zakupy w sklepie Amazon lub B&H Photo, możesz zauważyć ekstremalne odstające obiektywy: obiektywy filmowe (lub obiektywy kinowe) zaprojektowane specjalnie dla filmowców. Chociaż możesz zdobyć Canona 50mm f/1,8 za 125 USD, Canon Obiektyw kinowy 50 mm T/1,3 to fajne 3950 USD. Co więc wyróżnia ten obiektyw filmowy? Dowiedzmy Się.

Większość producentów obiektywów oferuje wiele obiektywów o tej samej ogniskowej w różnych przedziałach cenowych. Kontynuując powyższy przykład, firma Canon ma 50mm f/1,8 za 125 USD, 50mm f/1,4 za 329 USD, a 50 mm f/1,2 L za 1299 USD, a Obiektyw kinowy 50 mm T1.3 za 3950 USD. Wszystkie mają tę samą ogniskową, więc obraz będzie wyglądał podobnie niezależnie od używanego obiektywu, zwłaszcza jeśli używasz tej samej przysłony. Mimo to jest między nimi duża różnica.

Lepsze materiały

Jedną z największych różnic między tanimi obiektywami fotograficznymi, drogimi obiektywami fotograficznymi i obiektywami filmowymi jest jakość użytych materiałów. Obiektyw Canon 50 mm f/1,8 — przykład popularny wśród amatorów filmowania — jest wykonany z tworzywa sztucznego, podczas gdy obiektyw f/1,2 i obiektyw filmowy T/1,3 są wykonane z metalu. Oznacza to, że droższe soczewki lepiej znoszą codzienne użytkowanie, które otrzymują od profesjonalistów.

1627650838 20 Czym rozni sie soczewka filmowa od zwyklych soczewek

Nie tylko na zewnątrz materiały są wyższej jakości. Wiele pracy włożono w stworzenie obiektywów filmowych tak perfekcyjnych optycznie, jak to tylko możliwe. Podczas gdy odrobina zniekształceń, aberracji chromatycznych lub winietowania jest powszechna nawet w przypadku wysokiej klasy obiektywów fotograficznych, producenci dokładają wszelkich starań, aby zminimalizować to za pomocą swoich obiektywów filmowych. Dużo łatwiej jest naprawić kilka drobnych problemów w poście ze zdjęciem niż w 120-minutowym filmie fabularnym.

Podczas gdy różnica w jakości obrazu między obiektywem fotograficznym a obiektywem filmowym w większości przypadków będzie zbyt subtelna, aby ktokolwiek oprócz ekspertów zauważył, to eksperci robią filmy.

T-Stop zamiast F-Stop

W przypadku fotografii przysłonę mierzy się w stopniach przysłony. Jest to czysta miara zależności między wielkością otworu obiektywu a ogniskową obiektywu. Jednak w przypadku filmowania przysłony nie są wystarczająco dobre: ​​musisz również wiedzieć, ile światła jest tracone podczas przechodzenia przez obiektyw. Tutaj wkraczają T-stopy lub zatrzymania transmisji.

Jeśli masz dwa różne obiektywy – powiedzmy 35 mm i 50 mm – ustawione na ten sam f-stop przy tym samym czasie otwarcia migawki i ISO, wynikowy obraz będzie miał bardzo podobną, ale nie identyczną ekspozycję. W przypadku fotografii nie jest to problem, ale jest to duży problem w przypadku filmowania, gdzie często zmieniasz obiektywy i potrzebujesz, aby wszystko pozostało identyczne. Aby to naprawić, obiektywy filmowe wykorzystują T-stopy.

1627650838 817 Czym rozni sie soczewka filmowa od zwyklych soczewek

Jeśli weźmiesz te same dwa obiektywy i ustawisz je na ten sam T-stop, czas otwarcia migawki i ISO, wynikowy obraz będzie identyczny. Oto dlaczego obiektyw kinowy 50 mm T1.3 firmy Canon ma serię siostrzanych obiektywów: 24mm T1,5 oraz 85mm T1.3. Mają być używane razem jako zestaw. T1.5 jest identyczny we wszystkich trzech obiektywach.

Bardziej precyzyjna kontrola ostrości

Zdecydowana większość zdjęć wykonywana jest przy użyciu autofokusa. W nowoczesnych aparatach jest tak dobrze, że jedynym momentem, w którym naprawdę potrzebujesz użyć ręcznego ustawiania ostrości, jest robienie czegoś bardzo specyficznego, takiego jak astrofotografia. Oznacza to, że wiele nowoczesnych obiektywów fotograficznych ma dość słabą ręczną kontrolę ostrości. Często nie mają oznaczeń odległości ogniskowych, a nawet jeśli mają, mają bardzo ograniczony „rzut ostrości” – jak daleko można obrócić pierścień ostrości, zanim znajdziesz się w najbliższej ogniskowej lub nieskończoności – co oznacza, że ​​nie masz dużo kontroli.

1627650838 330 Czym rozni sie soczewka filmowa od zwyklych soczewek

Wszystkie obiektywy Cine są ustawiane ręcznie i mają wyraźnie zaznaczone skale odległości ogniskowych. Na najbliższej odległości ustawiania ostrości i nieskończoności znajdują się twarde przystanki z dużym rzutem ostrości pomiędzy nimi, co zapewnia super precyzyjną regulację. Posiadają również rowki na pierścieniu ostrości, które mogą być używane z urządzeniami automatycznymi i follow focusem. Oznacza to, że twórcy filmów mogą szybko przełączać się między dwoma zaprogramowanymi punktami ostrości lub śledzić ostrość na kimś, gdy poruszają się po scenie. Jeśli obiektyw filmowy jest również obiektywem zmiennoogniskowym, punkt ostrości pozostanie taki sam podczas powiększania — coś, co niekoniecznie jest prawdą w przypadku obiektywów nieruchomych.


Podsumowując, obiektywy filmowe zapewniają znacznie większą kontrolę nad ostrością, podczas gdy obiektywy fotograficzne zasadniczo pozostawiają to w gestii aparatu.

Naprawiono projekt

Obiektywy Cine są zwykle wypuszczane w zestawach takich jak Canon 24 mm, 50 mm i 85 mm, których używałem jako przykład w tym artykule. Wszystkie obiektywy w zestawie mają ten sam współczynnik kształtu, rozmiar filtra, konstrukcję optyczną, ustawienie ostrości i tym podobne. Oznacza to, że nie tylko obraz będzie niewiarygodnie spójny między obiektywami, ale również można ich używać z tymi samymi akcesoriami. Choć może to brzmieć jak drobiazg, w rzeczywistości jest to ogromna korzyść dla filmowców, którzy często pracują ze skomplikowanymi urządzeniami, które zawierają urządzenia do śledzenia ostrości, gimbale z przeciwwagą, filtry o neutralnej gęstości i każdy inny zestaw, który mogą założyć. Jeśli możesz po prostu zamienić obiektywy bez konieczności zmiany czegokolwiek innego, znacznie łatwiej jest skupić się na sednie tworzenia filmu.

Obiektywy Cine to niesamowite kawałki szkła, ale ich specyficzne właściwości filmowe oznaczają, że nie są tanie. Mówiąc wprost, większość filmowców nie posiada nawet obiektywów filmowych (niektóre z nich mogą kosztować na północ od 100 000 dolarów) — wypożyczają je na co dzień do zdjęć. Dobrą wiadomością jest jednak to, że jeśli kiedykolwiek chcesz go wypróbować, prawdopodobnie możesz go również wypożyczyć.

Kredyty obrazkowe: UdostępnijGrid, UdostępnijGrid przez UnSplash.

Czy ten post był pomocny?