Skip to content

Dlaczego mogę nagrać na płytę CD tylko 80 minut muzyki, jeśli moje pliki MP3 zajmują mniej niż 700 MB miejsca?

27 de lipiec de 2021
img 599757449ea3a

Podczas nagrywania płyty CD możesz nagrać ją jako płytę z danymi lub płytę audio CD. Płyta CD z danymi może pomieścić do 700 MB, podczas gdy płyta audio CD może pomieścić 80 minut dźwięku. Jeśli masz 200 MB plików MP3, które dają do trzech godzin muzyki, nadal możesz nagrać na płytę tylko 80 minut. Dlaczego?

Co się dzieje podczas nagrywania płyty CD z danymi

Dlaczego moge nagrac na plyte CD tylko 80 minut muzyki

W czasie nagrywania możesz nagrać płytę CD z danymi lub płytę audio CD. Twój program do nagrywania płyt nagrywa płytę w innym formacie, w zależności od wybranej opcji.

Płyty CD z danymi są łatwe do zrozumienia. Podczas nagrywania płyty CD z danymi zawierającej pliki MP3 lub inny rodzaj plików komputer tworzy płytę zawierającą te pliki. Pliki na płycie mają taki sam rozmiar jak na komputerze. Tak więc, jeśli masz 200 MB plików MP3, które chcesz nagrać na płytę 700 MB, możesz umieścić na płycie pliki MP3 i do 500 MB innych plików danych.

Dlaczego nagrywanie płyty Audio CD jest inne

1627367900 634 Dlaczego moge nagrac na plyte CD tylko 80 minut muzyki

Nagrywanie płyty audio CD jest inne. Płyty Audio CD to nie to samo, co płyty CD z danymi i nie zawierają plików MP3.

Płyta audio CD zawiera dane audio w formacie CDDA (Compact Disc Digital Audio). Są to nieskompresowane dane audio i wymagają znacznie więcej miejsca niż pliki MP3, pliki AAC lub jakikolwiek inny rodzaj skompresowanego pliku audio. Minuta dźwięku CDDA zawsze zajmuje tyle samo miejsca na płycie, dlatego na płycie można nagrać tylko maksymalną liczbę minut. Nawet jeśli utwory, które nagrywasz, są w formacie MP3, muszą zostać przekonwertowane na większy format CDDA, jeśli chcesz, aby płyta działała w zwykłym odtwarzaczu CD.

Idzie też w innym kierunku. Płyty AudioCD, które kupujesz w sklepach, mogą mieć maksymalnie około 80 minut dźwięku, ale jeśli zgrasz album do formatu MP3 lub AAC, zużyje on mniej niż 700 MB miejsca na dysku na Twoim komputerze. Aby przekonwertować CDDA na MP3, komputer używa „stratnego” procesu kompresji, w którym niektóre dane są wyrzucane. W przeciwnym razie Twoja zgrana kolekcja muzyczna zajęłaby bardzo dużo miejsca!

Nagrywanie plików MP3 na płyty Audio CD nie jest idealne

Jeśli nagrasz plik MP3 na płytę audio CD, pliki MP3 rozszerzą się, aby zająć taką samą ilość miejsca, jak oryginalne dane audio. Jednak otrzymana płyta będzie miała gorszą jakość dźwięku w porównaniu z oryginalną płytą audio CD.

Kiedy zgrywasz muzykę z płyty CD do pliku MP3 lub pliku AAC, nie otrzymujesz wszystkich oryginalnych danych dźwiękowych. Niektóre dane są odrzucane, aby pliki MP3 miały mały rozmiar. Powstałe pliki MP3 niekoniecznie będą brzmieć tak dobrze, jak oryginalna płyta. To, jak dobrze zabrzmią, zależy od używanego kodera i jego ustawień szybkości transmisji bitów. Twoje słuchawki i głośniki również mają znaczenie: łatwiej będzie odróżnić je w wyższej jakości, droższych słuchawkach.

Właśnie dlatego maniacy audio lubią formaty bezstratne, takie jak FLAC, które zapewniają pewną kompresję, ale zachowują wszystkie oryginalne dane audio. Jeśli nagrasz na płytę bezstratne pliki, takie jak FLAC, otrzymasz płytę audio CD z jakością dźwięku dobrą jak oryginał.

Podczas nagrywania stratnych plików, takich jak MP3, na płytę audio CD, pliki MP3 zostaną przekonwertowane na dźwięk CDDA, co zajmuje więcej miejsca na dysku. Ale wszystkie dane audio, które zostały odrzucone podczas tworzenia plików MP3, nie mogą zostać przywrócone.

Oczywiście, jeśli już z radością słuchasz plików MP3, płyta audio CD nagrana z tych plików nie będzie brzmiała gorzej niż pliki MP3. Ale niekoniecznie będzie brzmiał tak dobrze, jak oryginalna płyta audio.

Niektóre odtwarzacze płyt obsługują płyty MP3 CD

1627367900 438 Dlaczego moge nagrac na plyte CD tylko 80 minut muzyki

Dostępny jest również kompromis. Niektóre odtwarzacze CD mogą odczytywać zarówno standardowe płyty audio CD, jak i „płyty MP3 CD”.


Płyta CD z plikami MP3 jest dokładnie taka, jak brzmi. Zamiast konwertować pliki MP3 na CDDA podczas nagrywania płyty audio CD, nagrywasz pliki MP3 na płytę CD z danymi. Odtwarzacz płyt odczytuje następnie płytę CD, ładuje pliki MP3 i odtwarza je tak, jak robiłby to komputer.

Aby dowiedzieć się, czy Twój odtwarzacz płyt obsługuje płyty MP3 CD, poszukaj na nim logo „MP3”. Możesz także przeczytać jego instrukcję obsługi lub sprawdzić jego specyfikacje i powinieneś zobaczyć listę obsługi MP3, jeśli ją posiada.

Aby utworzyć płytę MP3 CD, wystarczy nagrać płytę z danymi i wypełnić ją maksymalnie 700 MB plikami audio. Możesz uporządkować pliki MP3 w foldery, aby łatwiej było po nich poruszać się na odtwarzaczu płyt. Niektóre aplikacje, takie jak iTunes, mają opcję „MP3 CD”, ale to samo można osiągnąć, nagrywając pliki MP3 na płytę z danymi za pomocą dowolnego narzędzia do nagrywania płyt.

Te płyty CD nie będą działać na żadnym starym odtwarzaczu CD, więc nie jest to najbardziej kompatybilne rozwiązanie. Ale jeśli używasz odtwarzacza CD, który obsługuje płyty MP3 CD — na przykład odtwarzacz samochodowy — możesz nagrywać płyty MP3 CD zamiast płyt audio CD, aby zmieścić na płycie więcej muzyki.

Źródło obrazu: Wikimedia Commons, Flickr

Czy ten post był pomocny?