Skip to content

Dlaczego Oczyszczanie dysku nie usuwa wszystkiego z folderu Temp?

29 de lipiec de 2021
sshot 2010 12 02 1 01 25 06

Po użyciu Oczyszczania dysku prawdopodobnie oczekujesz, że każdy plik tymczasowy zostanie całkowicie usunięty, ale tak nie jest. Pliki są usuwane tylko wtedy, gdy mają więcej niż 7 dni, ale możesz zmienić tę liczbę na coś innego.

To jeden z tych samouczków, które pokazujemy w celu wyjaśnienia, jak coś działa, ale niekoniecznie zalecamy, abyś go zaimplementował, chyba że naprawdę rozumiesz, co się dzieje. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Dlaczego program Oczyszczanie dysku nie usuwa wszystkich plików?

Uruchamiane aplikacje tworzą pliki tymczasowe, nie po to, aby zaśmiecać dysk twardy, ale po to, aby przechowywać pliki, gdy aplikacja na nich pracuje — niezależnie od tego, czy pobierają pliki, przechowują pliki, które aktualnie edytujesz, czy po prostu buforują pliki, aby następnym razem, gdy otworzysz aplikację, pliki będą szybciej dostępne.

Problem polega na tym, że większość aplikacji wydaje się nie sprzątać po sobie, a jeśli tak, to zdecydowanie nie robią tego zbyt dobrze. Dlatego z czasem folder tymczasowy staje się naprawdę ogromny i należy go wyczyścić.

Ponieważ te pliki są często używane przez aplikacje, system Windows nie wie, czy dany plik można usunąć, więc funkcja Oczyszczanie dysku czyści tylko pliki starsze niż 7 dni, co jest bezpiecznym przypuszczeniem — większość ludzi prawdopodobnie nie ma aplikacja otwarta przez ponad tydzień, zwłaszcza że Microsoft sprawia, że ​​uruchamiasz się ponownie prawie w każdy wtorek, prawda?

Dlaczego Oczyszczanie dysku nie usuwa wszystkiego z folderu Temp


Możesz nawet zobaczyć na zrzucie ekranu, że Oczyszczanie dysku wyjaśnia ci to, jeśli wybierzesz opcję Pliki tymczasowe na liście.

Zmień Oczyszczanie dysku, aby usunąć pliki nowsze niż 7 dni

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które codziennie uruchamiają ponownie komputer, prawdopodobnie możesz zmienić wartość Oczyszczanie dysku na mniej, na przykład 2 dni. Jeśli nie uruchamiasz ponownie, ale rzadko otwierasz aplikacje, prawdopodobnie wystarczy 2-3 dni, chociaż wybrana wartość zależy od Ciebie – pamiętaj tylko, że aplikacje potrzebują tych plików tymczasowych, jeśli są uruchomione.

Otwórz regedit.exe za pomocą pola wyszukiwania lub uruchamiania w menu Start, a następnie przejdź do następującego klucza:

HKEY_LOCAL_MACHINEOPROGRAMOWANIEMicrosoftWindows
CurrentVersionExplorerVolumeCachesPliki tymczasowe

Gdy już tam będziesz, zobaczysz po prawej stronie wartość LastAccess, która zawiera wartość określającą liczbę dni, które możesz zmienić na dowolne.

1627547462 942 Dlaczego Oczyszczanie dysku nie usuwa wszystkiego z folderu Temp

Jeśli chcesz zobaczyć wyniki swoich zmian, możesz otworzyć folder tymczasowy, wpisując następujące polecenie w pasku adresu Eksploratora Windows:

%temp%

1627547462 917 Dlaczego Oczyszczanie dysku nie usuwa wszystkiego z folderu Temp

I znowu, jeśli jesteś przeciętnym użytkownikiem, prawdopodobnie nie powinieneś zadzierać z tą wartością rejestru — ale przynajmniej wiesz trochę więcej, jak to działa, prawda?

Czy ten post był pomocny?