Skip to content

Dlaczego ponowne uruchomienie telefonu poprawia jego działanie i rozwiązuje typowe problemy?

16 de lipiec de 2021
Screenshot 20180515 121526 1024x469 1

Wszyscy to słyszeliśmy: „czy próbowałeś go wyłączyć i włączyć ponownie?” To pierwszy krok podczas rozwiązywania wszelkich problemów technicznych — poprawia nawet działanie telefonu, gdy wszystko jest w porządku. Ale dlaczego?

Chodzi o pamięć RAM

Jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów z wydajnością (lub po prostu przyspieszenie działania telefonu), tak naprawdę sprowadza się to do jednego: użycia pamięci RAM. W większości nowoczesnych systemów operacyjnych podczas korzystania z aplikacji wypełniają one pamięć RAM. Im więcej aplikacji otworzysz, tym bardziej zużywają one pamięć RAM. Po prostu tak to działa.

Ale gdy zamykasz aplikacje — lub są one ręcznie usuwane z pamięci — nie sącałkowicie zamknięte. W rzeczywistości resztki aplikacji pozostają, niepotrzebnie zapełniając pamięć RAM, pozostawiając coraz mniej miejsca na nowe aplikacje. Teraz system operacyjny nadal będzie przesuwał różne rzeczy, aby zrobić miejsce na ładowanie nowych aplikacji do pamięci RAM, ale w tym miejscu wszystko może zacząć nieco zwalniać – nie tylko musi załadować aplikację, ale wszystko musi zostać przetasowane w pamięci RAM, aby zrobić miejsce na załadowanie nowych aplikacji.

Być może słyszeliście już wcześniej wyrażenie „wolna pamięć RAM to zmarnowana pamięć RAM” iw większości przypadków to prawda. Wszystkie systemy operacyjne oparte na systemie Unix, takie jak na przykład Android, są w porządku z pełną pamięcią RAM. Windows na pulpicie działa lepiej, gdy jest trochę wolnej pamięci RAM, ale naprawdę nie musisz się tym martwić. Pamięć RAM może w zasadzie pozostać pełna przez cały czas bez wielu problemów.

Jednak tam, gdzie zaczynasz napotykać spowolnienia, jest „organizacja” pamięci RAM. Gdy rzeczy są przenoszone do i z pamięci RAM, stają się one rozproszone – fragmenty kodu z tego samego oprogramowania można znaleźć w całej pamięci RAM. Dobrą wiadomością jest to, że prędkości odczytu/zapisu pamięci RAM są niesamowicie szybkie, więc wyszukiwanie i zbieranie nie trwa długo.

Fajnie, więc jak ponowne uruchomienie pomaga?

1626448666 469 Dlaczego ponowne uruchomienie telefonu poprawia jego dzialanie i rozwiazuje typowe

To naprawdę proste: po ponownym uruchomieniu telefonu wszystko, co jest w pamięci RAM, jest usuwane. Wszystkie fragmenty wcześniej uruchomionych aplikacji są usuwane, a wszystkie aktualnie otwarte aplikacje zostają zabite. Po ponownym uruchomieniu telefonu pamięć RAM jest w zasadzie „czyszczona”, więc zaczynasz od nowej karty.


A dzięki temu wszystko jest szybsze. Aplikacje ładują się i uruchamiają szybciej. Możesz szybciej przełączać się między uruchomionymi aplikacjami. I tak zostanie przez jakiś czas – dni, może nawet tygodnie. Nie znam nikogo, kto restartuje telefonże często, więc to nie jest coś, coma do zrobienia. Niektóre systemy operacyjne lepiej zarządzają pamięcią niż inne, więc warto to odnotować. Nie zawsze zauważysz amasywny poprawa wydajności po ponownym uruchomieniu.

Ale to nie tylko zwiększa wydajność systemu operacyjnego, ale także rozwiązuje typowe problemy z aplikacjami z tych samych powodów. Jeśli więc masz problemy z jedną konkretną aplikacją i zamkniesz ją/ponownie otworzysz bez naprawiania problemu, rozwiązaniem może być ponowne uruchomienie.

Dlaczego? Ponieważ nawet jeśli przesuniesz aplikację, jej część nadal pozostanie w pamięci RAM. Ponowne uruchomienie czyści te części, więc następnym razem rozpocznie się czyszczenie. Nie zawsze to rozwiąże problem, ale czasami tak. I zawsze warto spróbować.

Oczywiście ponowne uruchomienie nie jest rozwiązaniem naprawiającym wszystko. Jeśli problem będzie się powtarzał po ponownym uruchomieniu, istnieje wyraźnie większy problem, który będzie wymagał dalszych badań. Podobnie, jeśli będziesz musiał często uruchamiać ponownie telefon – powiedzmy codziennie – aby mógł pozostać użyteczny, prawdopodobnie masz większy problem do rozwiązania.

Czy ten post był pomocny?