Skip to content

Dlaczego systemy operacyjne mają opcję wyłączenia?

27 de lipiec de 2021
650x300xits now safe to turn off your computer windows 953.jpg.pagespeed.gpjpjwpjjsrjrprwricpmd.ic .hQbwUhL2J1

Większość z nas używa wbudowanej funkcji „wyłączania” systemu operacyjnego, aby wyłączyć komputery, ale co, jeśli zamiast tego rozważasz użycie wyłącznika zasilania komputera? Czy to naprawdę ma znaczenie, jakiej metody użyjesz, czy też spowoduje to problemy, jeśli użyjesz wyłącznika zasilania? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedzi na pytania ciekawskich czytelników.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser IAmJulianAcosta chce wiedzieć, dlaczego systemy operacyjne mają opcję zamknięcia:

Chcę wiedzieć, dlaczego systemy operacyjne wymagają od nas wyłączenia ich za pomocą wbudowanej opcji. Dlaczego po prostu nie wyłączyć wszystkiego za pomocą mechanicznego przełącznika sprzętowego komputera? Czy uszkodzę sprzęt lub moje dane, jeśli stale wyłączam komputer bez korzystania z wbudowanej opcji systemu operacyjnego?

Aby wyjaśnić, chcę użyć karty Intel Compute Stick jako odtwarzacza multimediów (podłączonego do projektora) i sterować nim za pomocą przełącznika elektrycznego. Komputer będzie używany tylko do odtwarzania filmów i nie będzie miał na nim zainstalowanych dodatkowych programów, ani nie będzie miał dostępu do Internetu.

Dlaczego systemy operacyjne mają opcję wyłączenia?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser DrZoo ma dla nas odpowiedź:

Zależy to od tego, co dzieje się z systemem operacyjnym w momencie, w którym zdecydowałeś się nagle odciąć zasilanie. Jeśli system jest zajęty zapisem ważnych danych i odetniesz zasilanie, możesz potencjalnie uszkodzić dane lub uszkodzić system operacyjny. Dzieje się wiele rzeczy, których tak naprawdę nie widzisz. Musisz głównie martwić się o coś związanego z uszkodzeniem oprogramowania podczas twardego resetu. Jeśli chodzi o sprzęt, nie powinno być żadnych problemów.

Nie chcesz wyrobić w sobie nawyku omijania wbudowanej metody zamykania systemu operacyjnego poprzez odcięcie zasilania. Byłoby tylko kwestią czasu, zanim coś ulegnie uszkodzeniu i spowoduje konieczność ponownej instalacji systemu operacyjnego.

W niektórych przypadkach twardy reset to jedyny możliwy wybór. Jeśli twój komputer zawiesza się i nie możesz zmusić go do zrobienia czegokolwiek, jaka jest inna opcja?

Pochodzenie zrzutu ekranu pochodzi z systemów Windows 9X, w których komunikat był wyświetlany, gdy system Windows pomyślnie zamknął się w systemie MS-DOS, ale nie został skonfigurowany do ponownego wyświetlania monitu (COMMAND.COM). W systemach z odpowiednią obsługą ACPI i zasilaczem ATX komputer może się wyłączyć.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?