Skip to content

Dlaczego Twój telefon z Androidem nie otrzymuje aktualizacji systemu operacyjnego i co możesz z tym zrobić

24 de lipiec de 2021
IMG 2651

W początkach Androida aktualizacje systemu były bardzo losowe: były wprowadzane w różnym czasie i często kilka razy w roku. Teraz Google zastosowało znacznie bardziej uproszczone podejście, wypuszczając jedną dużą aktualizację Androida rocznie i znacznie mniejsze, ukierunkowane na bezpieczeństwo aktualizacje raz w miesiącu.

Ale jeśli nie używasz standardowego telefonu z Androidem, który jest aktualizowanyprzez Google— na przykład urządzenie Nexus lub Pixel — kto wie kiedy, a nawetJeśli Twój telefon kiedykolwiek zobaczy te aktualizacje.

Nowi użytkownicy Androida często są rozczarowani, gdy odkrywają, że ich nowy, błyszczący smartfon nie otrzyma żadnych aktualizacji – lub, co gorsza, działa na starym oprogramowaniu w momencie zakupu.

Ekosystem Androida

W przeciwieństwie do ekosystemu Apple, w którym Apple wypuszcza jednego iPhone’a w każdej generacji, Android jest znacznie bardziej otwartym (i niechlujnym) środowiskiem. Każdy producent może zrobić smartfon lub tablet, wrzucić na niego Androida i go wypuścić. Chociaż od 2007 roku wypuszczono 14 różnych iPhone’ów,tysiące różnych telefonów z systemem Android zostało wydanych w tym samym okresie.

W związku z tym telefony z Androidem korzystają z szerokiej gamy różnych urządzeń. Niektóre telefony są bardzo tanie, dostępne za darmo na podstawie umowy lub do niedrogiego zakupu przez ludzi w krajach rozwijających się. Niektóre z nich to „flagowe” telefony z bardziej zaawansowanym sprzętem niż iPhone.


Podsumowując, istnieje seria telefonów z Androidem, które bezpośrednio naśladują (i konkurują z) iPhone’a pod względem cyklu wydawniczego i wsparcia produktu: Piksel linia. Podczas gdy każdy producent może wypuścić telefon z Androidem dostosowany do swoich upodobań, Pixel to wewnętrzna marka Google, zaprojektowana z myślą o najczystszych (i najczystszych) doświadczeniach z Androidem. Aktualizacje linii telefonów Pixel są obsługiwane przez Google, więc na ogół są to pierwsze telefony, które otrzymują najnowsze oprogramowanie po jego wydaniu.

Jednak dla reszty paczki jest tobardzoinna historia.

Dlaczego Twój telefon nie otrzymał tej aktualizacji

1627138624 886 Dlaczego Twoj telefon z Androidem nie otrzymuje aktualizacji systemu operacyjnego

Aby Android działał na ich sprzęcie, producenci urządzeń (tacy jak Samsung, HTC lub Motorola) muszą napisać sterowniki urządzeń z Androidem specjalnie dla swoich telefonów. Są to często zamknięte źródła, więc mogą być aktualizowane tylko przez wspomnianego producenta. Google nie może po prostu wydać nowej wersji Androida, która działa na wszystkich urządzeniach – wypuszczają nową wersję, a następnie producenci muszą wejść i ulepszyć ją dla każdego ze swoich telefonów.

Ale to nie tylko kierowcy. Większość producentów telefonów z Androidem — na przykład Samsung i LG — „skóruje” swoje telefony, aby wyróżniały się w tłumie. Rozumiem przez to, że dodają/usuwają/zmieniają interfejs i aplikacje, aby uczynić je własnymi. Ale dodanie wszystkich tych dodatków wymaga dużo czasu i energii. Tak więc za każdym razem, gdy pojawia się aktualizacja Androida, producenci muszą poświęcić trochę czasu na dodanie wszystkich swoich wymyślnych bzdur. To powoduje ogromne opóźnienie.

I oczywiście niektóre nowe wersje Androida mają zwiększone wymagania sprzętowe, co uniemożliwia im działanie na starszych urządzeniach — to samo dotyczy iPhone’a (a nawet komputerów stacjonarnych).


Ponieważ jednak jest tak wiele telefonów z Androidem, wiele z nich traci wsparcie znacznie wcześniej. Jeśli producent co roku wypuszcza sześć różnych modeli, czy warto nadal wspierać je wszystkie… każdego roku? Producenci Androida często nie są tak zainteresowani aktualizacją urządzeń po ich wydaniu (szczególnie tańszych), jak powinni. ). Przy dużej liczbie wydanych modeli nie ma zachęty do wkładania dużo pracy w aktualizację starszego modelu, który został zastąpiony nowszym, zwłaszcza gdy i tak wolą raczej zachęcić do zakupu najnowszego modelu. Z biegiem czasu sytuacja się poprawiła, ponieważ konsumenci naciskali na lepsze wsparcie, ponieważ flagowe telefony stają się coraz droższe, ale wciąż przed nami długa droga, aby producenci tacy jak Samsung obsługiwali swój sprzęt w taki sam sposób, jak Google.

Wreszcie, producenci smartfonów z Androidem są również zobowiązani wobec operatorów telefonów komórkowych, którzy mogą opóźniać aktualizacje w swoich sieciach o miesiące. Podczas gdy Apple ma siłę, by uchylić operatorów i wprowadzać nowe wersje swojego systemu operacyjnego, producenci telefonów z Androidem (w większości) tego nie robią. Znowu jest coraz lepiej, ale nadal nie jest wspaniale.

Jak uzyskać aktualizacje wcześniej?

1627138624 263 Dlaczego Twoj telefon z Androidem nie otrzymuje aktualizacji systemu operacyjnego

Jeśli masz dość nieotrzymywania aktualizacji, jest jedna bardzo jasna droga: kup piksel. Te telefony są projektowane, sprzedawane i obsługiwane przez Google, więc są aktualizowane, gdy dostępne są najnowsze wersje Androida — zawsze na czas. Google gwarantuje również ten poziom wsparcia przez co najmniej dwa lata dla wszystkich głównych aktualizacji Androida i bezprecedensowe trzy lata dla comiesięcznych aktualizacji zabezpieczeń. To cholernie dobre wsparcie. (I pomimo tego, co słyszałeś, nie dotyczy to wyłącznie Verizon.)

Jeśli jednak absolutnie nie możesz kupić Pixela – powiedzmy, jeśli jesteś gotowy na zdobycie najnowszego Samsunga Galaxy – to idź na to. Dobrą wiadomością jest to, że większość głównych graczy, takich jak Samsung, znacznie lepiej radzi sobie z obsługą swoich flagowych telefonów, przynajmniej przez kilka lat. Na przykład mój półtoraroczny Galaxy S7 ma tę samą wersję Androida, co znacznie nowszy S8: oba mają Androida Nougat. Ale to też jest problem: obaj korzystają z Androida Nougat.

Mimo że S8 to obecny flagowiec Samsunga, nadal nie ma Androida Oreo, który jest dostępny od kilku miesięcy. Tak więc, chociaż nadal prawdopodobnie zobaczysz aktualizację na flagowym statku innym niż Pixel, prawdopodobnie nadal będziesz czekaćmiesiąceaby tak się stało. Chodzi o to, by szczerze zdecydować, co jest dla ciebie ważne.

Istnieje inny, znacznie mniej zalecany sposób upewnienia się, że Twój telefon ma najnowszą wersję Androida, o ile jesteś bardzo obeznany z technologią: niestandardowe ROMy.

Niestandardowe ROMy i aktualizacje Androida opracowane przez społeczność

1627138624 297 Dlaczego Twoj telefon z Androidem nie otrzymuje aktualizacji systemu operacyjnego

Android jest oprogramowaniem typu open source, więc użytkownicy Androida mogą pobrać jego kod źródłowy i wprowadzić własne systemy operacyjne — znane jako niestandardowa pamięć ROM — na swoich smartfonach. Jeśli masz dość popularne urządzenie, prawdopodobnie inni użytkownicy Androida opracowują i ulepszają dla niego niestandardowe ROMy —LineageOS jest obecnie świetnym miejscem do rozpoczęcia, jeśli chcesz wziąć udział w akcji ROM.


Jednak niestandardowe ROM-y nie są oficjalnie obsługiwane i wymagają dużo pracy, aby zainstalować i zarządzać (znacznie więcej niż przeciętny użytkownik Androida chciałby zrobić, a nawet mieć techniczną wiedzę), ale wielu maniaków Androida używa i uwielbiam niestandardowe ROM-y.

Niestandardowe ROMy pozwalają maniakom Androida kupować sprzęt, który im się podoba i instalować na nim bardziej dostępny system operacyjny Android, usuwając dostosowania oprogramowania producenta i aktualizując system operacyjny do najnowszej wersji. Popularne telefony z Androidem są bardziej prawdopodobne, że będą obsługiwane, chociaż z biegiem czasu producenci coraz bardziej utrudniają programistom i hakerom ROM uzyskanie wymaganego dostępu do tworzenia ROM-ów dla urządzeń.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jeśli interesują Cię niestandardowe ROMy, jest przeszukanie Fora programistów XDA aby uzyskać wszystkie informacje, które możesz uzyskać na swojej konkretnej słuchawce. Jak na ironię, telefony Pixel będą również jednymi z najbardziej przyjaznych dla pamięci ROM urządzeń, ponieważ Google umożliwia odblokowanie bootloadera, usuwając zabezpieczenia, które uniemożliwiają manipulowanie systemem operacyjnym.

Czego unikać kupując nowy telefon

1627138624 670 Dlaczego Twoj telefon z Androidem nie otrzymuje aktualizacji systemu operacyjnego

Tak więc, jeśli szukasz nowego telefonu i odpowiednie aktualizacje są problemem, istnieją nie tylko jasne wskazówki dotyczące tego, co powinieneś kupić, ale nawet jaśniejsze wytyczne dotyczące tego, coniekupić.

Przede wszystkim: jeśli zależy Ci na aktualizacjach, nie kupuj tanich telefonów. Pamiętasz, jak mówiliśmy, że producenci nie są zachęcani do aktualizowania tanich, mniej popularnych telefonów? Prawie na pewno doświadczysz tego z pierwszej ręki, jeśli kupisz coś poniżej 500 USD. A im niższa cena, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że telefon otrzyma aktualizacje.

Motorolatelefonymóc być wyjątkiem – a to samo w sobie jest duże „może”. Nie mogę oczekiwać, że Motorola zapewni ten sam poziom wsparcia za oszczędna Moto E tak jak oni robiąflagowy Moto Z. To niefortunne, ale tak właśnie jest.


Im bardziej rośnie cena (i popularność), tym bardziej prawdopodobne jest, że telefon otrzyma aktualizacje. Ale nie ma żadnych gwarancji, chyba że kupisz Pixela prosto od Google. Ale hej, przynajmniej Android daje ci wybór.

Czy ten post był pomocny?