Skip to content

Jak korzystać z wiodących linii, aby uzyskać mocniejsze zdjęcia

28 de lipiec de 2021
1627470393 preview 7

Gdy stajesz się lepszy w fotografii, musisz zacząć dokonywać świadomych wyborów dotyczących kompozycji zdjęć. Zasada trójpodziału już tego nie przetnie. Jedną z najprostszych i najpotężniejszych technik kompozycyjnych są linie wiodące. Przyjrzyjmy się, czym one są i jak z nich korzystać.

Dlaczego skład?

Fotografia to forma sztuki. Jasne, nie ma ogromnej ilości sztuki w migawkach twojego psa, które zrobiłeś swoim iPhonem, ale wciąż istnieje możliwość, że obraz będzie czymś więcej niż tylko jednorazowym przedstawieniem czegoś, co się wydarzyło.

Dobre obrazy coś mówią. Nie zawsze jest to jakaś wielka, głęboka krytyka lub krytyka kulturowa; często jest to „świat jest niesamowity” lub „ludzie potrafią robić fajne rzeczy”. Kompozycja to tylko jedno z narzędzi, które służą przekazywaniu wiadomości.

Spójrzmy na moje zdjęcie.

Jak korzystac z wiodacych linii aby uzyskac mocniejsze zdjecia

W tym ujęciu chciałem powiedzieć kilka rzeczy:

  • Ludzie są mali, a natura jest wielka.
  • W naturze ludzie wciąż robią naprawdę niesamowite rzeczy.
  • KUPIŁEM!

To niezupełnie zdjęcie nagrodzone Pulitzerem, ale myślę, że dzięki mojej kompozycji udało mi się przekazać mój punkt widzenia. Za każdym razem, gdy robisz zdjęcie, zastanów się, co chcesz, aby czuli się patrzący na nie ludzie. Spokój? Zły? Podekscytowany? Natchniony? Szczęśliwy? Cokolwiek to jest, kompozycja albo stworzy, albo przełamie przekaz.


Teraz, kiedy wyjaśniliśmy, dlaczego kompozycja jest ważna, zajmijmy się jednym z głównych narzędzi kompozycyjnych: liniami wiodącymi.

Jakie są wiodące linie?

Linie wiodące to dowolne linie na obrazie, które prowadzą lub kierują wzrokiem widzów. Ponieważ wykorzystują ludzką skłonność do podążania wzrokiem po linii, kiedy już na nią spojrzymy, mają moc kierowania ludzi, gdzie mają patrzeć na Twój obraz. Oto wiodące linie na powyższym zdjęciu.

1627470391 362 Jak korzystac z wiodacych linii aby uzyskac mocniejsze zdjecia

Liczę osiem linii, które kierują widza do centralnej góry i narciarza. Kiedy ktoś po raz pierwszy rzuci okiem na zdjęcie, jeśli spojrzy na którąkolwiek z tych linii, zostanie poprowadzony prosto do tematu: dokładnie tam, gdzie chcę, aby spojrzał. To tutaj uzyskujesz kontrast między człowiekiem a górą oraz poczucie ruchu i prędkości. To ta część zdjęcia, która najbardziej uosabia sens, który staram się przedstawić.

Linie prowadzące nie muszą być proste. Mogą być zakrzywionymi, naturalnymi liniami, jak linia brzegowa lub drzewo.

1627470391 485 Jak korzystac z wiodacych linii aby uzyskac mocniejsze zdjecia

A oto główne linie w tym ujęciu.

1627470391 395 Jak korzystac z wiodacych linii aby uzyskac mocniejsze zdjecia

Jak widać, większość linii na obrazie prowadzi widza do tematu: latarni morskiej. Największą rzeczą, która odwraca uwagę od tego ujęcia, jest seria linii od promieni słonecznych po lewej stronie ujęcia.

1627470391 673 Jak korzystac z wiodacych linii aby uzyskac mocniejsze zdjecia

Ponieważ odchylają się od obiektu, wyprowadzają oko widza z kadru, co nie jest idealne. Gdybym był malarzem, prawie na pewno namalowałbym te linie pod kątem w przeciwnym kierunku. Niestety musiałem pracować w ramach ograniczeń natury.


Linie wiodące mogą być naturalne lub stworzone przez człowieka, rzeczywiste lub dorozumiane. Zrób to zdjęcie.

1627470391 837 Jak korzystac z wiodacych linii aby uzyskac mocniejsze zdjecia

Najpotężniejsze linie wiodące w nim to cienie z molo. Sam molo i horyzont to dwie inne główne linie, które przyciągają wzrok widza do ludzi na molo.

1627470392 154 Jak korzystac z wiodacych linii aby uzyskac mocniejsze zdjecia

Albo zrób to zdjęcie.

1627470392 428 Jak korzystac z wiodacych linii aby uzyskac mocniejsze zdjecia

I ten.

1627470392 702 Jak korzystac z wiodacych linii aby uzyskac mocniejsze zdjecia

Na obu obrazach zastosowałem bardzo powszechną sztuczkę: ponieważ świat jest trójwymiarowy, a wydruk lub ekran jest dwuwymiarowy, jeśli zrobisz zdjęcie, zestawy równoległych linii zbiegają się w oddali. Możesz użyć dowolnego zestawu równoległych linii, takich jak ulice, budynki, alejki, tory kolejowe lub cokolwiek innego, aby skierować oko widza na kadr i na obiekt. Po prostu umieść je z powrotem na środku dwóch linii.

Oto pierwsze ujęcie z dodanymi liniami.

1627470392 228 Jak korzystac z wiodacych linii aby uzyskac mocniejsze zdjecia

I drugi.

1627470392 511 Jak korzystac z wiodacych linii aby uzyskac mocniejsze zdjecia

Korzystanie z wiodących linii

Linie wiodące są dość proste w użyciu. Kiedy robisz zdjęcia, wystarczy rozejrzeć się i sprawdzić, czy istnieją jakieś wcześniej istniejące linie, które można wykorzystać do skierowania wzroku widza. W przypadku tego zdjęcia zauważyłem, że drewniana ściana ma kilka naprawdę interesujących linii, więc wybrałem przesłonę, która pozwoli im pozostać widocznymi i odstrzelić.

1627470392 495 Jak korzystac z wiodacych linii aby uzyskac mocniejsze zdjecia

Linie wiodące są bardzo łatwe do znalezienia podczas fotografowania krajobrazów. Sam horyzont jest jeden, podobnie jak wszelkie grzbiety, rzeki czy ścieżki. Dlatego latarnia morska jest tak naturalnym obiektem na tym zdjęciu.

1627470391 485 Jak korzystac z wiodacych linii aby uzyskac mocniejsze zdjecia

Jedyną rzeczą, na którą musisz uważać z wiodącymi liniami, jest to, że nie odciągają one widza od tematu. To zdjęcie ma niesamowicie mocne linie, ale prowadzą do…nikąd.

1627470393 102 Jak korzystac z wiodacych linii aby uzyskac mocniejsze zdjecia


Gdyby była tam mała łódź lub punkt orientacyjny, byłby to niesamowity strzał. W obecnej sytuacji jest to tylko migawka ładnej formacji chmur i jej odbicia.

Używanie istniejących linii do kierowania wzrokiem widza to jedna z podstaw kompozycji. Pobaw się dowolnymi liniami, które znajdziesz, gdy będziesz strzelać następnym razem.

Czy ten post był pomocny?