Skip to content

Jak nauczyć się Photoshopa

30 de lipiec de 2021
1627662367 preview

Photoshop to największa nazwa w dziedzinie edycji obrazów, ale ma reputację skomplikowanej i trudnej w użyciu aplikacji. Chociaż z pewnością jest pełen funkcji, nie jest tak trudny do opanowania, jak się wydaje. Spójrzmy, jak nauczyć się Photoshopa bez ugrzęźnięcia w chwastach.

Zdecyduj, do czego chcesz użyć Photoshopa

Chociaż Photoshop to pojedyncza aplikacja, jest wszechstronna. Jest używany przez projektantów, programistów, fotografów i prawie wszystkich innych, o których można pomyśleć w dziedzinie kreatywnej wizualnie. Liczba narzędzi i funkcji jest szalona i niesamowicie onieśmielająca, ale w rzeczywistości wystarczy nauczyć się ich podzbioru dla każdego zadania. Jeśli interesuje Cię tylko edycja obrazów, możesz zignorować ogromne ilości rzeczy związanych ze ścieżkami, kształtami, wektorami i tym podobnymi (przynajmniej na początku). Podobnie, jeśli interesujesz się projektowaniem, nie potrzebujesz żadnych rzeczy związanych ze zdjęciem.

Jak nauczyc sie Photoshopa

Kiedy zaczynasz, zdecyduj, do czego chcesz lub potrzebujesz używać programu Photoshop. Powinieneś także rozważyć, czy naprawdę jest to aplikacja, której powinieneś się uczyć. Istnieją świetne alternatywy i — szczególnie do edycji obrazów — chyba że zamierzasz zrobić poważne popychanie pikseli, Photoshop Lightroom jest w rzeczywistości lepszym narzędziem.

Jeśli zdecydowałeś, że na pewno chcesz nauczyć się Photoshopa i wiesz, jak chcesz go używać, zanurkujmy.

Nauka podstaw dla każdego

Chociaż nie musisz uczyć się wszystkiego o Photoshopie, dobrze jest mieć podstawy, które są wspólne w prawie każdym użyciu. Mamy ośmioczęściową serię, która przedstawia Photoshopa, układ aplikacji i niektóre podstawowe narzędzia. Został napisany dla CS5, poprzednika obecnej aplikacji Creative Cloud, ale nadal jest aktualny.

 • Część 1: Zestaw narzędzi
 • Część 2: Panele podstawowe
 • Część 3: Wprowadzenie do warstw
 • Część 4: Podstawowe menu
 • Część 5: Edycja zdjęć dla początkujących
 • Część 6: Sztuka cyfrowa
 • Część 7: Projektowanie i typografia
 • Część 8: Filtry


Najważniejsze są pierwsze cztery samouczki, więc zacznij od nich. Drugie cztery naprawdę dają wyobrażenie o niektórych sposobach korzystania z Photoshopa.

Następnie powinieneś przeczytać nasze głębsze zanurzenie się w warstwach i maskach warstw. Stanowią ogromną część Photoshopa, ponieważ większość ludzi wykonuje teraz naprawdę podstawową edycję w innych aplikacjach.

Jeśli wolisz oglądać filmy, gorąco polecamy Deke McClelland na Lynda.com. Z jego kursów osobiście nauczyłem się obsługi Photoshopa. Jeśli masz czas, zanurz się w Photoshop CC 2018 Jeden na jednego: podstawy. trwający ponad 16 godzin jest potworem, ale zawiera wszystko, co musisz wiedzieć. Istnieją nawet dwa równie długie kursy uzupełniające, które uczynią Cię mistrzem Photoshopa, jeśli poświęcisz na to czas.

1627662366 624 Jak nauczyc sie Photoshopa

Szkolenie podstawowe dotyczące programu Photoshop CC 2018: podstawy, trwający mniej niż pięć godzin, jest również dobrym punktem wyjścia. Bardzo lubimy kursy Lyndy, ponieważ są dobrze zorganizowane i profesjonalnie przygotowane. Dostajesz miesiąc za darmo, więc możesz je wypróbować samodzielnie.

Nauka korzystania z Photoshopa do edycji obrazu

Kiedy już opanujesz podstawy, nadszedł czas, aby zacząć drążyć szczegóły tego, czego chcesz się nauczyć. Jeśli interesujesz się fotografią, zacznij od mojego poradnika, jak ulepszyć prawie każde zdjęcie cyfrowe. Ten samouczek przeprowadzi Cię przez pełny przepływ pracy, którego regularnie używam podczas edycji moich obrazów.

Musisz także nauczyć się korzystać z warstw dopasowania, aw szczególności używać krzywych w warstwach dopasowania. Są to narzędzia, których będziesz najczęściej używać do edycji zdjęć.


Następnym krokiem jest wybranie kilku rzeczy, które chcesz zrobić ze swoimi obrazami i nauczenie się, jak korzystać z odpowiednich narzędzi do pracy. Sprawdź niektóre lub wszystkie z:

 • Jak usunąć fotobomby i inne obiekty ze zdjęcia w Photoshopie
 • Jak usunąć trądzik i inne skazy w Photoshopie
 • Jak dokonać bardziej precyzyjnych wyborów za pomocą opcji wyboru i maski w Photoshopie
 • Jak dodać padający śnieg do zdjęć za pomocą Photoshopa?
 • Jak naprawić efekt czerwonych oczu w Photoshopie

Każdy z tych artykułów opisuje, jak wykonać pojedyncze zadanie. Jeśli nie możesz znaleźć tego, co chcesz zrobić w naszej witrynie, możesz przeszukać Google lub YouTube w celu uzyskania przewodnika.

Powyżej o Lyndzie, polecam sprawdzić Chrisa Orwiga Photoshop CC 2017 dla fotografów. Obejmuje większość popularnych technik potrzebnych fotografom.

Nauka korzystania z programu Photoshop do prac projektowych

Jeśli bardziej interesujesz się projektowaniem lub sztuką cyfrową niż fotografią, pierwszymi krokami powinno być poznanie różnicy między pikselami a wektorami, a następnie opanowanie narzędzia pióra. Są podstawą wielu prac projektowych.

Właściwie nie mamy zbyt wielu relacji w Photoshopie, które koncentrują się szczególnie na pracach projektowych w How-To Geek (większość naszych twórców Photoshopa pochodzi z tła fotograficznego), więc ponownie zajrzymy na Lynda.com.

1627662367 434 Jak nauczyc sie Photoshopa

Szkolenie podstawowe dotyczące programu Photoshop CC 2018: projektowanie jest kontynuacją kursu Essential Training: Basics, który poleciłem wcześniej. Przedstawia większość głównych narzędzi zorientowanych na projektowanie i pokazuje, jak pasują one do przepływu pracy.


Idąc dalej, jestem wielkim fanem Nigela Frencha. on ma mnóstwo różnych kursów obejmujące wszystko od tekstury do rodzaj. Przejdź przez kilka jego kursów, które Cię zainteresują, a zostaniesz ustawiony.

Po opanowaniu podstaw nauka programu Photoshop staje się znacznie łatwiejsza. Ponieważ rozumiesz narzędzia i sposób, w jaki Photoshop ogólnie podchodzi do rzeczy, możesz szybko zidentyfikować brakujące techniki i wybrać je z kilku filmów na YouTube lub kursu Lynda. Dotarcie do tego punktu wymaga pracy, ale postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, a poradzisz sobie.

Czy ten post był pomocny?