Skip to content

Jak robić zdjęcia sportowe bez teleobiektywu

1 de sierpień de 2021
preview 4

Fotografowie sportowi uwielbiają teleobiektywy, ponieważ pozwalają uzyskać zbliżenie fotografowanego obiektu bez konieczności fizycznej bliskości. Chociaż z pewnością ułatwiają robienie wspaniałych zdjęć sportowych, nie są one niezbędne.

Oto jak robić zdjęcia sportowe bez teleobiektywu.

Bądź realistą

O ile robienie zdjęć sportowych normalnym lub nawet szerokokątnym obiektywem jest możliwe, trzeba być realistą. Bez teleobiektywu nie będziesz w stanie nagrać meczu piłki nożnej na żywo; to jednak nie oznacza, że ​​nie możesz robić zdjęć piłkarskich.

Bez teleobiektywu nie będziesz w stanie stanąć w odległości 100 metrów i zrobić serię zdjęć, gdy gracze zderzają się ze sobą na boisku, mając nadzieję na uzyskanie dobrego. Musisz staranniej planować ujęcia, korzystając z dobrze dobranej pozycji lub pracując z osobami, które kręcisz.

Wybierz sport, w którym możesz się zbliżyć

Jest wiele sportów, w których nie musisz stać z boku, aby nagrać mecz na żywo. Fotografuję głównie narciarzy z szerokokątnym obiektywem, ponieważ mogę podejść bardzo blisko akcji, gdy robią swoje na skoczniach i railach w parku.

Jak robic zdjecia sportowe bez teleobiektywu


Jest wiele innych sportów, w których można zbliżyć się do sportowców. Golf, boks, szermierka, jazda na rowerze, bieganie, żeby wymienić tylko kilka – zwłaszcza na poziomie amatorskim – są łatwe do sfotografowania z bliska za pomocą obiektywu szerokokątnego. W rzeczywistości, podchodząc bardzo blisko, prawdopodobnie uzyskasz więcej interesujących zdjęć niż ktoś, kto postępuje zgodnie z domyślną radą i odstaje z długim obiektywem.

Znalezienie przedmiotów jest również bardzo łatwe. Jeśli nie znasz kogoś, kto uprawia sport, który chcesz uprawiać, skontaktuj się z ludźmi. Instagram to świetne miejsce na start. Możesz także porozmawiać z lokalnym amatorskim klubem bokserskim i zapytać o możliwość robienia zdjęć z ringu podczas ich następnej imprezy. Prawie na pewno Ci na to pozwolą, zwłaszcza jeśli zgodzisz się na wykorzystanie zdjęć, które zrobisz, do promocji ich klubu.

1627817541 959 Jak robic zdjecia sportowe bez teleobiektywu

Jeśli nie możesz zbliżyć się na żywo, wyreżyseruj swoje ujęcia

Istnieje różnica między „fotografią sportową” a „robieniem zdjęć sportowych”. Większość ludzi uprawiających sport uprawia obie te rzeczy; będą kręcić mecze na żywo, ale także, gdy jest jakieś konkretne zdjęcie, którego chcą, wyreżyserują ujęcie. Spójrz na poniższy obraz promocyjny NFL. To niesamowite zdjęcie piłkarskie, ale na pewno nie zostało nakręcone na żywo. Nigdy nie widziałem dżungli na boisku piłkarskim.

1627817541 653 Jak robic zdjecia sportowe bez teleobiektywu

Pracuję z przykładami narciarstwa, ponieważ zwykle to robię, ale jeśli chcesz zbudować swoje portfolio piłkarskie, hokejowe lub cokolwiek innego, możesz zrobić to samo.

Do tego zdjęcia ustawiliśmy mały kicker z dachu budynku. Było ciemno i padał śnieg, więc miałem flesz w aparacie. Mój przyjaciel stał po mojej lewej trzymając zsynchronizowaną lampę błyskową, a inny stał pod kickerem ze zsynchronizowaną lampą błyskową. Do nart doczepiliśmy również małą flarę.

1627817541 461 Jak robic zdjecia sportowe bez teleobiektywu

Nic o tym obrazie nie zostało wcześniej przemyślane ani przemyślane.

Oto kolejny, bardziej ekstremalny przykład.

1627817541 965 Jak robic zdjecia sportowe bez teleobiektywu


To zdjęcie to sześć połączonych obrazów, wszystkie z tym samym facetem. Robi wszystko na zdjęciach (oprócz przysiadu, użyłem Photoshopa, żeby wyglądało, jakby tam więcej podnosił). To zdecydowanie zdjęcie sportowe, ale nie mogłoby być bardziej wyreżyserowane.

Oto kolejny z tej samej sesji.

1627817541 341 Jak robic zdjecia sportowe bez teleobiektywu

To wygląda jak reklama siłowni czy coś w tym rodzaju, ale znowu zawiera ogromną ilość tego, co kojarzymy ze zdjęciem sportowym – sportowiec zaciskający zęby, walczący o zrobienie czegoś imponującego – będąc jednocześnie całkowicie zainscenizowanym ujęciem.

Porady i wskazówki

Oprócz zbliżania się do akcji lub inscenizacji zdjęcia, większość innych porad zawartych w naszym artykule na temat fotografii sportowej jest prawdziwa, ale oto kilka konkretnych wskazówek i wskazówek dotyczących fotografii sportowej bez teleobiektywu.

  • Pamiętaj, obiektywy szerokokątne wprowadzają zniekształcenia. Możesz użyć przekrzywionej perspektywy do tworzenia dramatycznych ujęć, takich jak na powyższym obrazku.
  • Bądź świadomy swojego pochodzenia. Ponieważ jesteś bliżej, nie będziesz w stanie użyć szerokiej przysłony, aby całkowicie rozmyć tło.
  • Pomyśl o uchwyceniu obiektów w ruchu. Przyjrzeliśmy się wcześniej, jak szczegółowo uchwycić poruszające się obiekty, więc sprawdź to. To, że jesteś blisko, nie oznacza, że ​​nie możesz pokazać prędkości.
  • Komunikacja jest kluczowa. Najgorsze w kręceniu sportów na żywo jest to, że możesz tylko reagować na to, co dzieje się na boisku lub w ringu. Kiedy jesteś blisko poszczególnych sportów lub inscenizacji, możesz porozmawiać ze sportowcami i powiedzieć im, czego chcesz.

Czy ten post był pomocny?