Skip to content

Jak sprawdzić, czy Twoje rozszerzenia przestaną działać w Firefoksie 57

7 de lipiec de 2021
img 59af1e406dfc7 1024x469 1

W przypadku Firefoksa 57, którego premiera zaplanowana jest na 14 listopada 2017 r., Mozilla będzie koniec wsparcia dla starszych rozszerzeń i obsługuje tylko nowsze rozszerzenia WebExtension. Oto, jak sprawdzić, czy Twoje rozszerzenia przestaną działać – i jak nadal z nich korzystać po listopadzie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Dlaczego rozszerzenia XUL są wycofywane?

Wszystkie tradycyjne rozszerzenia, w tym Rozszerzenia XUL, są wycofywane. Byli bardzo potężni, ale to była zarówno siła, jak i słabość. Sama moc tych rozszerzeń oznaczała, że ​​mogą one modyfikować kod przeglądarki Firefox, co może prowadzić do niestabilności i niewinnie wyglądających dodatków złośliwego oprogramowania.

Zamiast tego Mozilla pracuje nad Rozszerzenia internetowe, które są podobne do dodatków Chrome i Edge. To przyszłość rozszerzeń do Firefoksa. Ponieważ te dodatki muszą działać w bardziej standardowy sposób i nie mogą zadzierać z wewnętrznym kodem Firefoksa, powinny powodować mniej problemów. Deweloperom powinno być również łatwiej przenosić dodatki z Chrome na Firefox.

Obecnie Firefox obsługuje zarówno tradycyjne (starsze) rozszerzenia, jak i rozszerzenia WebExtensions. W Firefoksie 57 starsze rozszerzenia przestaną działać i będą działać tylko nowsze rozszerzenia WebExtensions. Ta zmiana już obowiązuje Nocne Firefoksa, wiodąca wersja programistyczna Firefoksa. Programiści zostali zmuszeni do uaktualnienia swoich rozszerzeń, ale nie wszyscy to zrobili – co prowadzi nas do problemu.

Jak sprawdzić, czy Twoje rozszerzenia przestaną działać?

jeśli używasz Firefoksa dzisiaj, możesz sprawdzić, które z Twoich rozszerzeń przestaną działać w wersji 57. Aby to sprawdzić, kliknij menu > Dodatki i wybierz kategorię „Rozszerzenia”.


Starsze rozszerzenia, które przestaną działać, są oznaczone tagiem „Legacy”, jeśli używasz przeglądarki Firefox 55 lub nowszej. Nowoczesne rozszerzenia internetowe, które będą nadal działać, wyglądają normalnie.

1625650973 920 Jak sprawdzic czy Twoje rozszerzenia przestana dzialac w Firefoksie 57

Jak szukać nowych rozszerzeń

Jeśli rozszerzenie ma tag „Legacy”, możesz sprawdzić ta lista popularnych rozszerzeńz informacjami o ich statusie aktualizacji. Na przykład na powyższym zrzucie ekranu LastPass jest oznaczony jako rozszerzenie Legacy, które przestanie działać, ale widzimy, że programiści planują zastąpić je rozszerzeniem WebExtension przed datą premiery Firefoksa 57.

W przypadku mniej popularnych rozszerzeń może być konieczne przeprowadzenie wyszukiwania w Internecie, aby sprawdzić, czy programista planuje aktualizację. Deweloperzy muszą Port ich rozszerzenia do WebExtensions, a nie wszyscy programiści to zrobią.

Jeśli rozszerzenie, na którym polegasz, przestanie działać, być może będziesz musiał poszukać nowoczesnej alternatywy, która zrobi coś podobnego. Możesz wyszukiwać tylko dodatki, które są kompatybilne z Firefox 57 lub nowszym na witryna dodatków do Mozilli.

Każdy dodatek z tagiem „Zgodny z Firefox 57+” jest rozszerzeniem WebExtension, które będzie nadal działać. Na przykład zainstalowane rozszerzenie User Agent Switcher nie jest planowane do aktualizacji, więc prawdopodobnie chcemy zainstalować jedno z bardziej nowoczesnych rozszerzeń User Agent Switcher.

1625650973 714 Jak sprawdzic czy Twoje rozszerzenia przestana dzialac w Firefoksie 57

To dobry moment, aby ocenić, czy rzeczywiście potrzebujesz wszystkich tych rozszerzeń. Rozszerzenia przeglądarki mogą być niebezpieczne, więc dobrym pomysłem jest instalowanie ich tylko wtedy, gdy są naprawdę przydatne i pochodzą z wiarygodnego źródła.

Jak nadal korzystać ze starszych rozszerzeń

Jeśli naprawdę potrzebujesz starego rozszerzenia, istnieje jeden sposób na bezpieczne korzystanie z niego. Przejdź do wersji rozszerzonej pomocy technicznej dla przeglądarki Firefox, znanej również jako Firefox ESR. Jest to wolniejsza wersja Firefoksa, przeznaczona głównie dla firm, które nie chcą większych aktualizacji funkcji co sześć tygodni.


Obecna wersja Firefox ESR jest oparta na Firefoksie 52 i będzie obsługiwana z aktualizacjami zabezpieczeń do 26 czerwca 2018. Ponieważ jest oparty na Firefoksie 52, starsze rozszerzenia będą nadal działać bez żadnych problemów

Po 26 czerwca 2018 r. będziesz musiał uaktualnić do nowszej wersji Firefox ESR, która nie będzie już obsługiwać starszych rozszerzeń, jeśli chcesz nadal otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń. Nie jest to trwałe rozwiązanie, ale jest to dobry sposób, aby korzystać z obecnych rozszerzeń przez kolejne siedem miesięcy, podczas gdy będziesz oceniać bardziej nowoczesne alternatywy.

1625650973 881 Jak sprawdzic czy Twoje rozszerzenia przestana dzialac w Firefoksie 57

Czy ten post był pomocny?