Skip to content

Jaka jest różnica między Bitcoinem, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold i innymi?

25 de lipiec de 2021
img 5ad51572b3c6c

Pomimo swoich nazw, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, Bitcoin Diamond, Bitcoin Private i inne nie są tym samym co Bitcoin. Opierają się na Bitcoin i wykorzystują jego nazwę, ale są to różne rzeczy. Oto jak sprawdzić, który wariant Bitcoina jest którym.

Bitcoin to zdecentralizowana kryptowaluta oparta na kodzie open source. Każdy może wziąć kod, zmodyfikować go i wydać własną wersję. Dokładnie tak powstały te inne monety.

Co to jest „twardy widelec” Bitcoina?

W oprogramowaniu komputerowym „fork” pojawia się, gdy programiści biorą istniejący kod, modyfikują go, a następnie wykorzystują go jako podstawę do własnego projektu. Dokładnie takie są inne projekty o nazwach takich jak Bitcoin Cash (BCH) i Bitcoin Gold (BTG). Deweloperzy wzięli główne Bitcoin (BTC) kod, znany jako „Bitcoin Core” i zmodyfikował go.

Zdecydowali się również na rozwidlenie łańcucha bloków Bitcoin, kopiując jego historię transakcji i wykorzystując ją jako podstawę własnego łańcucha bloków. Innymi słowy, jeśli posiadałeś 10 bitcoinów w momencie, gdy Bitcoin Cash został wydany, otrzymasz 10 bitcoinów i 10 bitcoinów. Jest to jednak jednorazowa, jednorazowa impreza. Nie możesz zamienić żadnej gotówki Bitcoin Cash z powrotem na Bitcoin — nie bez sprzedaży Bitcoin Cash po kursie rynkowym, a następnie kupowania Bitcoin po jego kursie rynkowym. A jeśli kupisz Bitcoin po widelcu, nie otrzymasz żadnej darmowej gotówki Bitcoin.

Monety takie jak Bitcoin Cash i Bitcoin Gold są znane jako „hard fork”, ponieważ tworzą trwały podział w łańcuchu bloków, w przeciwieństwie do „soft forków”, które tworzą tylko tymczasowy podział.


Ludzie często nie zgadzają się z decyzjami projektowymi podejmowanymi w projekcie Bitcoin, a te twarde widelce pozwalają programistom, którzy nie zgadzają się na modyfikację Bitcoina w preferowany przez siebie sposób. Mogą ominąć zwykły proces uzyskiwania konsensusu w Bitcoin Core i wdrażać własne pomysły. Te forki Bitcoin to altcoiny – czyli kryptowaluty inne niż Bitcoin – oparte na kodzie Bitcoin.

Krytycy twierdzą, że te monety opierają się na nazwie Bitcoina i że wiele z nich jest wprowadzanych tylko po to, aby przynieść niezły zysk dla programistów i wczesnych użytkowników. Zwolennicy twierdzą, że mogą poprawić słabości Bitcoina.

Co sprawia, że ​​te widelce mają jakąkolwiek wartość?

Jaka jest roznica miedzy Bitcoinem Bitcoin Cash Bitcoin Gold i

Podobnie jak sam Bitcoin, te widelce mają wartość (lub brak wartości) opartą wyłącznie na postrzeganiu – są warte niezależnie od tego, ile ludzie je cenią. Niektórzy puryści Bitcoina uważają, że te forki nie mają żadnej wartości i odwracają uwagę od Bitcoina, podobnie jak uważają, że altcoiny są w dużej mierze bezcelowe. Inni uważają, że Bitcoin ma zbyt wiele problemów i że te widełki Bitcoina mogą być przyszłością, podobnie jak niektórzy uważają, że jeden lub więcej altcoinów zastąpi Bitcoin jako główną kryptowalutę w przyszłości.

W końcu Bitcoin i wszystkie jego forki są wyceniane przez rynek – innymi słowy, ile ludzie są gotowi za nie zapłacić. Możesz zobaczyć, jak wartościowe są obecnie te monety, patrząc na stronę internetową, taką jak Coinranking.com.

Gotówka Bitcoin (BCH)

1627210995 257 Jaka jest roznica miedzy Bitcoinem Bitcoin Cash Bitcoin Gold i

Bitcoin Cash był zaprojektowany za niskie opłaty i szybkie czasy transakcji. Dzięki tym cechom nazwa określa go jako rodzaj „elektronicznej gotówki”. Bitcoin Cash obejmuje większy rozmiar bloku, co oznacza, że ​​sieć może obsługiwać więcej transakcji. Jest to obecnie najcenniejszy hard fork Bitcoina.

Brzmiało to szczególnie przekonująco w grudniu 2017 r., kiedy wysokie opłaty transakcyjne Bitcoina przekroczyły 40 USD. Jednak nadal jest to znacząca różnica w kwietniu 2018 roku. Opłaty za transakcje Bitcoin spadły do 1,15 USD lub tak, podczas gdy opłaty gotówkowe Bitcoin są poniżej 0,04 USD.


Zwolennicy Bitcoin twierdzą, że zmiany Bitcoin Cash są niepotrzebne, że SegWit (Segregated Witness) już pomógł obniżyć opłaty transakcyjne, i to Sieć Błyskawicy przyniesie w przyszłości tanie, niemal natychmiastowe płatności do Bitcoina.

Krytycy zwrócili uwagę, że Bitcoin Cash wydaje się być mylący. Obie bitcoin.com i konto na Twitterze @Bitcoin oba są używane do wypychania Bitcoin Cash. Ale Bitcoin Cash (BCH) to nie to samo, co oryginalny Bitcoin (BTC). Witryna Bitcoin Cash twierdzi, że Bitcoin Cash jest „prawdziwy Bitcoin”, ale większa społeczność Bitcoin nie zgadza się.

Bitcoin Cash jest czwartą najcenniejszą monetą po Bitcoin, Ethereum i Ripple na dzień 16 kwietnia 2018 r. Możesz kupić Bitcoin Cash na Baza monet tak łatwo, jak możesz kupić Bitcoin.

Był to pierwszy duży hard fork, który odbył się 1 sierpnia 2017 r., inspirując inne hard forki Bitcoina.

Bitcoin Złoto (BTG)

1627210996 58 Jaka jest roznica miedzy Bitcoinem Bitcoin Cash Bitcoin Gold i

Bitcoin Gold rozwiązuje kolejny problem, który niektórzy widzą w Bitcoin: rosnąca centralizacja wydobycia bitcoinów, która wymaga specjalistycznego sprzętu i uniemożliwia kopanie przeciętnej osobie. Specjalistyczny sprzęt znany jako układy scalone specyficzne dla aplikacji (ASIC) jest wymagany do wydobywania z zyskiem. A te firmy wydobywcze mogą sprawować władzę nad siecią dzięki ich ogromnym rozmiarom.

Hard fork Bitcoin Gold rozwiązuje ten problem, zamieniając algorytm wyszukiwania SHA-256 w Bitcoin na inny algorytm o nazwie Equihash. Jest to nadal algorytm sprawdzający pracę, który wymaga ogromnej ilości energii elektrycznej i mocy obliczeniowej, ale jest znacznie trudniejszy dla optymalizacji opartej na ASIC. Bitcoin Złoto jest zaprojektowany aby przeciętni ludzie – lub przynajmniej przeciętni ludzie z potężnymi procesorami graficznymi (GPU) – mogli ponownie wydobywać Bitcoin na swoich komputerach, czyniąc sieć bardziej zdecentralizowaną.


Według danych Coinranking.com na dzień 16 kwietnia 2018 r. Bitcoin Gold był 26. najcenniejszą monetą i trzecim pod względem wartości hard forkiem po Bitcoin Cash i Bitcoin Diamond.

Fork Bitcoin Gold miał miejsce 12 listopada 2017 roku.

Diament Bitcoina (BCD)

1627210996 808 Jaka jest roznica miedzy Bitcoinem Bitcoin Cash Bitcoin Gold i

Bitcoin Diamond łączy ze sobą szereg funkcji, aby stworzyć „lepszego Bitcoina”, w tym Segwit i sieć Lightning (z Bitcoin), większe rozmiary bloków (z Bitcoin Cash) oraz algorytm wyszukiwania zoptymalizowany pod kątem GPU (podobny do Bitcoin Gold). Obiecuje również pewną prywatność, szyfrując wartości każdej transakcji. Ludzie nie mogą zobaczyć, ile waluty jest przesyłane w danej transakcji, badając publiczny blockchain.

Jest to 16. najcenniejsza moneta i drugi najcenniejszy hard fork Bitcoin, a od 16 kwietnia 2018 r. pokonuje Bitcoin Gold.

Fork Bitcoin Diamond odbył się 24 listopada 2017 r.

Prywatne Bitcoin (BTCP)

1627210996 494 Jaka jest roznica miedzy Bitcoinem Bitcoin Cash Bitcoin Gold i

To hard fork Bitcoina, ale jest to również połączenie z kryptowalutą Zclassic. To „scalanie wideł”. Innymi słowy, każdy, kto posiadał Bitcoin (BTC) lub ZClassic (ZCL) otrzymał Bitcoin Private w stosunku 1:1. Tak więc, jeśli miałeś 10 Bitcoinów i 10 Zclassic, skończyło się na 20 Bitcoin Private.


Tam, gdzie Bitcoin pozwala ludziom przeglądać transakcje w publicznym łańcuchu bloków, Bitcoin Private koncentruje się na prywatności. Jak podaje strona internetowa projektu, „płatności są publikowane w publicznym łańcuchu bloków, ale nadawca, odbiorca i inne metadane transakcyjne pozostają niezidentyfikowane”.

Jest to 37. najcenniejsza moneta i czwarty najcenniejszy hard fork Bitcoin na dzień 16 kwietnia 2018 r.

Fork Bitcoin Private odbył się 28 lutego 2018 roku.

Jest więcej twardych widelców, z których pochodzą

Nic dziwnego, że te hard forki zostały wydane w połowa do końca 2017 lub początek 2018, mniej więcej w czasie historycznych maksimów Bitcoina w grudniu 2017 r. Wiele osób chce się zaangażować. Istnieje wiele, wiele innych hard forków o nazwach takich jak Bitcoin Rhodium, Super Bitcoin i Bitcoin Silver. Prawdopodobnie zobaczysz wiele hard forków wydanych przez cały 2018 rok.

Jeśli w tym momencie wszystko się rozmywa, to taki pomysł. Ludzie będą tworzyć hard forki Bitcoin, dopóki Bitcoin będzie popularny, próbując dodawać własne pomysły do ​​Bitcoina lub po prostu wzbogacić go, mając nadzieję, że ich moneta wystartuje. Umieszczenie nazwy „Bitcoin” na czymś wydaje się być pewnymi ludźmi, aby ludzie zwrócili uwagę na twój pomysł, podczas gdy altcoin bez „Bitcoin” w nazwie może nie przyciągnąć tak dużej uwagi. Tak jak każdy może stworzyć swój własny altcoin, tak każdy może stworzyć swój własny widelec Bitcoin.

Chociaż nie zalecamy wkładania pieniędzy w Bitcoin, uważamy, że powinieneś być szczególnie ostrożny przed wpłacaniem pieniędzy do hard forków lub altcoinów Bitcoin.

Źródło obrazu: Adrian dzisiaj/Shutterstock.com.

Czy ten post był pomocny?