Skip to content

Jaka jest różnica między przejrzystością a teksturą w programie Adobe Photoshop Lightroom?

31 de lipiec de 2021
1627720618 preview

Adobe Photoshop Lightroom to jedna z najlepszych dostępnych aplikacji do edycji zdjęć. Jego suwaki są często najłatwiejszym sposobem na dokonywanie złożonych edycji zdjęć. Niektóre suwaki, takie jak „Ekspozycja” i „Kontrast”, są dość oczywiste. Inne, takie jak „Przejrzystość” i „Tekstura”, są nieco trudniejsze do zrozumienia.

Kiedy wypróbujesz je po raz pierwszy, suwaki Przejrzystość i Tekstura mogą wydawać się dość podobne. Oba dodają kontrast, ostrość i, cóż, teksturę do twojego obrazu. Robią to jednak na zupełnie inne sposoby. Pozwól mi wyjaśnić.

Co robi jasność?

oryginalne zdjęcie i klarowność ustawiona na 100

Suwak Przejrzystość służy do kontrastu średnich tonów. Jeśli go zwiększysz, przyciemnisz ciemniejsze środkowe tony obrazu i rozjaśnisz jaśniejsze bez zbytniego wpływu na głębsze cienie lub jaśniejsze światła. Sprawia to, że drobne szczegóły są widoczne, a przy dużym wybieraniu sprawia, że ​​obrazy wyglądają bardzo dramatycznie.

Wybieranie Clarity w dół działa odwrotnie. Spłaszcza średnie tony obrazu, usuwa wiele szczegółów i, szczerze mówiąc, tworzy dziwny, miękki klimat lat 70.

Co robi tekstura?

Tekstura zaczęła życie jako suwak wygładzający skórę. Pomysł polegał na tym, że użyjesz go do usunięcia ostrych szczegółów, aby uzyskać bardziej pochlebne portrety. Jednak programiści Adobe odkryli, że doskonale nadaje się również do zwiększania szczegółowości tekstur.

oryginalny obraz i tekstura zostały zmniejszone

Suwak Tekstura wskazuje obszary obrazu o wysokiej częstotliwości. To są miejsca, w których jest wiele różnych, drobnych szczegółów. Ignoruje obszary o niskiej częstotliwości, w których rzeczy są zasadniczo takie same, takie jak niebo lub czyjeś ubrania.

Przesunięcie suwaka Tekstura w górę zwiększa widoczność i kontrast szczegółów. Wybranie tego numeru usuwa je.

Oryginał i tekstura dobrane

Którego powinienem użyć?

Clarity i Texture to narzędzia uzupełniające się. Chociaż na niektórych obrazach mogą dawać podobne wyniki, robią to na różne sposoby. Przejrzystość, ogólnie rzecz biorąc, jest znacznie bardziej stępiona i wpływa na ogólną kolorystykę i nasycenie obrazu, więc łatwo można ją posunąć za daleko. Tekstura jest bardziej subtelna.

Porównanie przejrzystości i tekstury

W większości przypadków używaj Clarity, gdy:

  • Chcesz zwiększyć dramatyzm całego obrazu.
  • Chcesz celować w obszary o niskiej częstotliwości, takie jak niebo.
  • Nie przejmuj się wpływaniem na kolory na zdjęciu, zwłaszcza jeśli pracujesz z czernią i bielą.

negatywna klarowność i tekstura obok siebie

Użyj tekstury, gdy:

  • Chcesz usunąć lub podkreślić drobne szczegóły bez wpływu na ogólny wygląd obrazu.
  • Chcesz robić bardziej naturalnie wyglądające zdjęcia, zwłaszcza portrety.
  • Nie chcesz wpływać na kolory na obrazie.

Pamiętaj, że zawsze możesz cofnąć wszelkie zmiany wprowadzone w Lightroomie. Najlepszym sposobem na określenie, czy przejrzystość lub tekstura będą działać lepiej dla twoich obrazów, jest po prostu chwycenie suwaków i pobaw się. Gdy zdobędziesz większe doświadczenie w korzystaniu z narzędzi, zaczniesz dowiadywać się, do czego każde z nich działa najlepiej.

Ponadto nie musisz tylko używać globalnie funkcji Clarity i Texture. Użyj lokalnych narzędzi dopasowujących, takich jak filtr promieniowy i pędzel dopasowujący, aby zastosować je tylko do obszarów obrazu, które tego wymagają.

Czy ten post był pomocny?