Skip to content

Jaki jest najlepszy obiektyw aparatu do robienia portretów?

22 de lipiec de 2021
1626960559 preview 19

Dobre portrety to jedna z najtrudniejszych rzeczy do zrobienia przy użyciu zestawu obiektywu aparatu. Bez względu na to, jak bardzo się starasz, po prostu nie będziesz w stanie uzyskać zdjęć z obiektywu 18-55 mm f/3,5-5,6 tak, aby wyglądały jak portrety, które można zobaczyć w czasopismach lub w Internecie.

1626960559 422 Jaki jest najlepszy obiektyw aparatu do robienia portretow

Dzieje się tak, ponieważ maksymalny otwór przysłony twojego obiektywu kitowego jest po prostu zbyt wąski, aby uzyskać małą głębię ostrości potrzebną do rozmycia tła do zera. Potrzebujesz czegoś bardziej specjalistycznego. Przyjrzyjmy się, co składa się na dobry obiektyw portretowy i kilka niedrogich opcji.

Czego potrzebujesz w obiektywie portretowym

Portrety to jedno: schlebianie twojej modelce. Nikt nie chce zdjęcia, na którym wyglądają jak buldog z głową wystawioną przez okno samochodu. Podczas robienia portretów chcesz użyć obiektywu, który sprawi, że obiekt będzie wyglądał dobrze lub bardziej realistycznie, a nie będzie źle wyglądał. Soczewki te mają zwykle pewne cechy.

Ogniskowa i portrety

Obiektywy szerokokątne są całkowicie niedostępne, przynajmniej w przypadku tradycyjnych portretów. Spójrz na zdjęcie poniżej. To zostało zrobione jako selfie z obiektywem 17 mm na aparacie pełnoklatkowym. Wyglądam jak z filmu Guillermo del Toro.

1626960559 965 Jaki jest najlepszy obiektyw aparatu do robienia portretow

Zamiast tego potrzebujesz czegoś w normalnym zakresie ogniskowych – 40-58 mm w aparacie pełnoklatkowym, 28 mm-36 mm w aparacie z czujnikiem przycinania – lub krótkim zakresie teleobiektywu – 70-105 mm w aparacie pełnoklatkowym, 50-70 mm na aparacie z czujnikiem przycinania. W tych zakresach ogniskowych albo nie będzie zniekształceń, albo niewielkie zniekształcenia sprawią, że Twój model będzie wyglądał dobrze.

Możesz użyć dłuższego teleobiektywu, jeśli masz taki dostępny, ale aby zrobić zdjęcie głową z obiektywem 200 mm, musisz stanąć około 30 stóp od modelu. Zdjęcia będą dobrze wyglądać, ale będziesz wykrzykiwać każdą instrukcję.

Przysłona i portrety

Jak wspomniałem we wstępie, problem z twoim obiektywem kitowym nie polega na ogniskowej (w aparacie z czujnikiem przycinania, gdzieś pomiędzy 50-55 mm to świetna ogniskowa portretowa), ale na maksymalnej przysłonie. Aby rozmyć tło, trzeba użyć szerokiego otworu przysłony, a przy ogniskowej 50 mm na korpusie kadru f/5.6 po prostu nie jest wystarczająco szeroki (jak widać poniżej). Nawet w dość idealnej sytuacji, którą przygotowałem, w obiektach tła wciąż jest sporo szczegółów.

1626960559 739 Jaki jest najlepszy obiektyw aparatu do robienia portretow

Jeśli przysłona jest ustawiona na f/1,8, otrzymasz coś, co wygląda tak. Teraz rzeczy w tle zmieniły się z rozpraszających w niewyraźną teksturę.

1626960559 674 Jaki jest najlepszy obiektyw aparatu do robienia portretow

Wymagana maksymalna przysłona zależy od ogniskowej obiektywu. Dłuższy obiektyw będzie miał płytszą głębię ostrości przy węższej przysłonie. Przy f/2.8 obiektyw 40 mm nadal będzie miał dość głęboką głębię ostrości, podczas gdy obiektyw 135 mm będzie miał całkowicie rozmyte tło.

Generalnie im szerszy maksymalny otwór, tym lepiej. A jeśli nie używasz bardzo długiego teleobiektywu, potrzebujesz czegoś co najmniej f/2.8. f/1,8, f/1,4, a nawet f/1,2 są lepsze.

Kilka dobrych obiektywów portretowych

Chociaż dobrze jest wiedzieć, jakie obiektywy ułatwiają robienie świetnych portretów, jest jeszcze jedna kwestia: cena. Chciałbym strzelać z Canon 85mm f/1,2L Canon co jest tak dobre, jak może być obiektyw portretowy… ale kosztuje 2000 USD. Zamiast tego używam Canon 85 mm f/1,8 co kosztuje 350 dolarów. To w 95% tak dobre jak na rodzaj pracy, którą wykonuję, za ułamek ceny.


Jeśli chodzi o niedrogie, dobre obiektywy portretowe, oto kilka świetnych opcji.

Kanon

W przypadku firmy Canon najlepszą opcją na początek jest 50mm f/1,8. Za 110 USD jest to absolutna kradzież i będzie działać jako dobry obiektyw portretowy na dowolnym czujniku przycinania lub aparacie pełnoklatkowym. Jeśli chcesz nieco rozciągnąć swój budżet, możesz wybrać 329 USD50mm f/1,4 jeśli używasz aparatu z czujnikiem przycinania lub 85 mm f/1,8, jeśli masz aparat pełnoklatkowy.

Nikon

W przypadku Nikona opcje są podobne. 200 zł50mm f/1,8 sprawdzi się zarówno na korpusach kadrowanych, jak i pełnoklatkowych. 50mm f/1,4 i 85mm f/1,8 są nieco droższe, około 450 USD, ale zrobią niesamowite zdjęcia.

Sprzęt nie ma znaczenia… dopóki nie. Czasami po prostu nie masz odpowiedniego obiektywu do robienia określonych zdjęć. Niestety, Twój obiektyw kitowy po prostu nie wykona zdjęć portretowych z małą głębią ostrości. Jednak każdy z wymienionych przeze mnie obiektywów lub spełniający te same kryteria będzie.

Czy ten post był pomocny?